Zrušení výjimek v juniorské extralize je špatný krok, tvrdí Beck

Foto: Petr Kozelek

Čeká ho třetí rok v Kadani, kam před časem přešel od juniorů Chomutova, kde se podílel na zisku dvou českých titulů v nejstarší mládežnické kategorii. Kouč Jaroslav Beck poté přešel na farmu Pirátů, aby i nadále pracoval s mladými hráči, kteří se postupně objevují v extraligové sestavě Vladimíra Růžičky staršího. V rozhovoru pro hokej.cz se zamýšlí nad řadou otázek spojených s českým hokejem.

Fanshop

Dění v Chomutově výrazně ovlivňuje také Kadaň. Jak jste vývoj situace u Pirátů vnímal?
Byly to nejen pro mě těžké chvilky. Některá vyjádření na adresu klubu v oblasti mládeže byla hodně zvláštní. Díky dohodnutému kompromisu je to za námi.

Přesto jste se připravovali převážně s letošními juniory. Vypadá to, že mladíci budou tvořit ještě větší část týmu než v předchozí sezóně...
Už v tuhle chvíli víme, že základ kadaňského týmu budou tvořit mladí kluci a produkty místní úspěšné líhně. Slovo úspěšné chci zdůraznit. Kluci, kteří v posledních letech prošli juniorskou extraligou a chtějí se profesionálně věnovat hokeji, by měli potvrdit své ambice ve WSM Lize. Považuji to za základní krok k tomu, aby se prosadili.

„Neustále se snažíme s juniorskou extraligou něco udělat, kopeme do ní a teď jsme z ní udělali bastarda."

Dlouhodobě a úspěšně pracujete s mládeží. Jak moc může kariéry hráčů končících v juniorech ovlivnit chystaná změna v podobě zrušení výjimek pro starší hráče v juniorské extralize?
Osobně to považuji za nepochopitelný krok. Nemáme takovou základnu, abychom se mohli zbavit hráčů, o kterých na konci juniorů ještě nemůžeme říct, zda mají na to, aby hráli extraligu. Nové pravidlo by je poslalo do druhé ligy nebo do práce. WSM Liga je v současnosti pro mladé kluky složitá a nesmírně náročná. Ne každý junior třeba i na reprezentační úrovni se na ni dokáže se vším všudy adaptovat během jediného léta. A to se nebavím o extralize. Tím pádem by podle mého vznikal zbytečný odpad hráčů, které bychom pro hokej ztratili. Když si vezmu Benátky a Liberec, podívejme se, kolik hráčů prošlo oběma kluby a byli součástí mistrovského týmu. To samé můžeme říct i o Kadani směrem k Chomutovu a Karlovým Varům. Šestnáct hráčů nedostalo hned šanci v extralize, vraceli se jako starší do juniorky, během sezóny se postupně zapracovali v prvoligovém týmu a někteří ještě v té samé sezóně nakoukli do extraligy. Pokud neměli dostatečné vytížení, nastupovali na výjimku za juniory, protože je lepší hrát někde než nikde. Každý hráč v tomhle věku s výkonností na hranici profesionálního hokeje přispěje ke zvýšení úrovně juniorské soutěže. Pak už záleží na klubech, jakou cestu si zvolí. Jestli jako Liberec nebo Chomutov zapracovávají tyhle kluky v dospělém hokeji na úrovni první ligy, nebo berou juniorský tým jen jako jejich odkladiště, když neví, co s nimi dělat. Neustále se snažíme s juniorskou extraligou něco udělat, kopeme do ní a teď jsme z ní udělali bastarda. Výjimky pro starší hráče fungují za mořem i ve Skandinávii, kde jsou tihle hráči tahouny vývoje mladších kolegů a na juniorské soutěže chodí skoro plné stadiony.

Takže byste spíš zužoval juniorskou extraligu, než rušil výjimku pro starší hráče?
Zúžení je otázkou k jednání. Osobně považuji za optimální dvanáct týmů, ale zase není úplně rozhodující, jestli tam bude o dva týmy víc, pokud budou konkurenceschopné. Pro mě je rozhodující, jaká úroveň hráčů se v soutěži objeví. To kvalitu juniorské extraligy ovlivní nejvíc. Zužovat můžeme, jak chceme, ale všechno by mělo být na základě širší diskuze lidí, kteří hokej opravdu dělají. Například trenéři, kteří se na poli mládeže pohybují dlouhodobě.

„Farmy své místo mají. Myslím, že bez nich bychom mladé hráče ztráceli."

Foto: Petr Kozelek

Kadaň je oficiální farmou Chomutova. Jak se vám jako trenérovi líbí myšlenka, kterou zmínili v Liberci a Benátkách nad Jizerou, tedy že by farma byla chráněna a nesestupovala? Pomohlo by to práci s mladými?
Na to je několik pohledů. Než začnu, chtěl bych poopravit generálního manažera Benátek, že nejsou jediná oficiální farma extraligového týmu. Přehlédl skutečnost, že Kadaň je oficiální farmou Chomutova a Karlových Varů. I Litoměřice mají určitou míru spolupráce s extraligovými týmy. Možná by se našly i další kluby, které by tuhle možnost kvitovaly, protože začínají spolupracovat s extraligovými kluby. Mimo jiné by to zlevnilo náklady. Na druhou stranu by se nejednalo o všechny týmy WSM Ligy. Farmy však své místo mají. Myslím, že bez nich bychom mladé hráče ztráceli. Neberu jako argument, že by ti kluci neměli motivaci. Každý mladý hokejista ji má, protože se chce prosadit do profi hokeje. Však si vezměte, že týmy aspirující na postup do baráže neměly moc v lásce náš styl hokeje. Kluci dřeli, makali, téměř nic nevypustili a výborně pracovali v tréninku. Farma je tak ideální prostředí, aby mladí kluci rostli. WSM Liga jako celek ale tuhle možnost nevnímá jako úplně tu pravou. Pro některé kluby je lepší se mydlit o sestup a mít náboj, aby chodili lidi, což samozřejmě beru jako nezanedbatelný argument. Tak tedy vytvořme soutěž osmi až deseti týmů do třiadvaceti let, když jsme zrušili výjimky pro starší hráče v juniorech. Vytvořme těmhle týmům i mezinárodní program, protože o něco podobného by byl zájem v Salcburku, což je rezerva Mnichova, v Mannheimu nebo Skandinávii. A WSM Liga ať je profesionální nebo poloprofesionální nadupaná soutěž. My se postarejme o zálohy extraligových týmů a rozvoj reprezentačních juniorů nebo kvalitních extraligových juniorů, kteří by tyto soutěže vhodně doplňovali. Damoklův meč sestupu limituje práci s mladými hokejisty v řadě směrů. My jich loni v jednu chvíli nasazovali čtrnáct až šestnáct a najednou se výsledky překlopily v jednogólové nebo dvougólové prohry, protože řadě kluků ještě chyběly síla a zkušenosti.

Takže byste se přimlouval za spuštění mezinárodního projektu pro týmy, které by nahradily farmy?
To jsme si zase úplně nerozuměli. Udělejme soutěž osmi až dvanácti týmů do třiadvaceti let, které budou hrát mezi sebou v jakémkoliv modelu, a udělejme jim kvalitní mezinárodní program. Pestrý a náročný program, kde by byl prostor i pro tréninky, by mohl přinést výsledky a stát se zajímavý i divácky, ale bylo by to organizačně i finančně náročné.

„Udělejme soutěž osmi až dvanácti týmů do třiadvaceti let, které budou hrát mezi sebou v jakémkoliv modelu, a udělejme jim kvalitní mezinárodní program."

Pojďme ke Kadani. Jak bude vypadat příprava?
Někde jsem četl, že jdeme z nejistoty do nejistoty, což byla tak trochu pravda. Bylo složité připravovat hráče podle jejich možností – před prací nebo po ní – protože mají jen desetiměsíční smlouvy a někteří budou na zkoušku. Naštěstí dost kluků trénuje s Petrem Švehlou u Pirátů, což bude jádro týmu. I nadále počítáme se spoluprací s Karlovými Vary.

Hovořili jsme o přípravě. Začnete třetí sezónu v Kadani, předtím jste byl několik let u juniorů Pirátů. Hodně se v současnosti hovoří o nových trendech. Jak z tohoto pohledu vnímáte přípravu Petra Švehly?
Je skvělá a moderní. Odpověděl bych ale jednoduše. Novinky a nové trendy je potřeba neustále vnímat a já i Petr, z něhož se stal vynikající kondiční trenér, je sledujeme. Naše týmy v Kadani i juniorech byly vždycky velmi dobře fyzicky připravené. Já osobně mám k věcem, které se nyní prezentují jako nové, přístup už zhruba deset let a běžně je v Chomutově v tréninkové praxi používáme. Kombinovaná příprava s ledem je u nás standardem už několik let. Jen se to modeluje podle kategorie.

„Já jsem do Kadaně taky nejezdil moc rád, když jsem dělal první ligu a stál jsem na opačné straně barikády."

Nakousl jste, že soupeři vás neměli moc rádi vzhledem k tomu, jakým stylem hokeje jste se prezentovali. Předpokládám, že tak budete chtít hrát i v příštím ročníku WSM Ligy...
Já jsem do Kadaně taky nejezdil moc rád, když jsem dělal první ligu a stál jsem na opačné straně barikády. Byla to taková neoblíbená štace, což se teď ještě znásobilo tím, že hrajeme agresivní fyzický a nepříjemný hokej. Občas se to snažíme trochu mydlit. Starší hráči soupeřů, kteří jsou víc do hokejovosti, vám potvrdí, že tyhle snaživé pracovité mladíky moc jako soupeře nemusí. Postupně pracujeme na taktice i zlepšování dalších dovedností, které dělají hokej elegantní a divácky přitažlivý. Vše ale musí být podložené dravostí a důrazem. Dříve nechodilo tolik lidí, což se loni zlepšilo, a věříme, že stoupající trend udržíme. Na druhou stranu si ale neděláme iluze, že se ze stovek stanou tisíce, které na některé loňské zápasy i tak přišly.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz