Žolík Šulák si v EBEL řekl o reprezentaci. Bez Orlů bych tam nebyl, tvrdí

Foto: Lukáš Caha, hcorli.cz

16. března 2017, 13:51

Václav Jáchim

Věřte svým schopnostem a poctivě makejte, ono si vás to najde! Mladí hráči mají hromadu příkladů, kteří tohle tvrzení naplnili. Jeden z nich se jmenuje Libor Šulák. Talentovaný obránce se čerstvě probil do národního týmu, příští týden naskočí do přípravného kempu a jako ryzí nováček bude doufat, že se dočká i nějakého mezistátního utkání. Třiadvacetiletý rodák z Pelhřimova je historicky prvním hráčem, který si pozornost reprezentačních trenérů vybojoval v EBEL. "Je to pro mě splnění dětského snu. Vím, že bez Orlů bych v nároďáku nebyl. Když jsem se před dvěma lety rozhodl pro Znojmo, udělal jsem výborný krok," pochvaluje si.

Fanshop

Původně předpokládal, že po vyřazení z play off od Klagenfurtu ukončí sezonu. Ale kdepak, Šulák se objevil v seznamu hokejistů, které trenéři zařadili do kádru pro první kemp. "Jsem strašně rád, jako kluk jsem o něčem takovém snil. Jsem moc vděčný za šanci a udělám maximum, abych uspěl a dokázal, že si to zasloužím. Nominace je pro mě obrovskou výzvou," připomíná.

Před dvěma lety jsem věřil, že odchod do Znojma bude správný krok

Josef Jandač potvrdil, že sleduje našince v mnoha soutěžích. Má dobrý přehled, když ho někdo zaujme, bez problémů dotyčnému poskytne příležitost. Šulák si v EBEL vedl náramně, patřil k nejlepším bekům soutěže, nicméně pro našince moc na očích nebyl. Přesto si otevřel dveře do národního týmu, byť zatím jen pro tréninky. "I to je skvělé. A kdyby se naskytla možnost hrát zápas, bylo by to neskutečné. Fakt mám radost," hlásí lídr Orlů.

Kvalitních beků nemá český hokej nazbyt, každý novic s perspektivou se hodí. A Šulák má co nabídnout. Výborně bruslí, dovolí si směrem dopředu, ale zároveň stíhá plnit defenzivní práci. Má parádní produktivitu: ve třech duelech Ligy mistrů nasázel čtyři góly, za čtyři utkání play off proti Klagenfurtu stihl tři branky. A v 54 zápasech základní části mezinárodní soutěže mu statistici napočítali 28 bodů.

Ne, tenhle žolík není kometou na jedno použití, nýbrž hráč, o němž se brzy bude mluvit hodně nahlas. Ve Znojmě dostal parádní školu. "To je pravda. Stoprocentně! Když jsem tam před dvěma lety odcházel z Chomutova, věřil jsem, že to bude správný krok. A jednoznačně se to splnilo! Pan Dočekal i majitel pan Ohera přesně splnili, co slibovali. Jsem jim vděčný. Díky nim a celému znojemskému klubu jsem mohl jít herně nahoru," upozorňuje.

KHL, extraliga, Evropa? Musím to promyslet s chladnou hlavou

EBEL je trošku jiná než Tipsport extraliga, kvalitu nepochybně má. "Hraje se hodně rychlý a jednoduchý hokej, v klubech působí dost Kanaďanů. Původně jsem netušil, do čeho jdu, ale rychle jsem si zvykl. Sedělo mi to," kvituje. Loni Šulák pomohl Orlům k cestě do finále play off, i letos byl jedním z hlavních ministrů znojemské obrany. "Nemyslím, že bychom hráli nějak hůř než v předchozím ročníku. Ale tehdy nám skvěle vyšel začátek, vyhráli jsme tuším šestkrát za sebou, tohle vám vždycky pomůže. Letošní sezona nebyla taková, ovšem v play off jsme sehráli vyrovnané zápasy. Klagenfurt nás sice pokaždé porazil, jenže dvakrát to bylo vyloženě smolné. Škoda. Ale vzdorovali jsme dobře," hodnotí.

Třetí rok už nejspíš nepřidá. Libor výkonnostně EBEL přerostl, na stole má několik zajímavých nabídek. S největší pravděpodobností se bude stěhovat. "Musím si všechno promyslet s chladnou hlavou a dobře se rozhodnout. Se Znojmem to vyšlo, teď bych se chtěl zase posunout dál," hlásí. Vědí o něm kluby z extraligy, KHL i z jiných končin Evropy. "Je to příjemné. Před dvěma lety bych něco takového nečekal," přiznává.

Čemu vděčí za takové zlepšení? "Jedna věc je, že mě ve Znojmě nechali hodně hrát. Dostal jsem prostor, ale to by samo o sobě nestačilo. Dost jsem na sobě zapracoval," připomene. Někdejší obránce Tatranských vlků z Popradu rozvíjel umění v Chomutově, kde strávil celkem tři sezony. V létě 2015 zamířil na jih Moravy, teď by se Pirátům určitě hodil. "To nevím," usměje se skromně. "Z Chomutova jsem odcházel poté, co se postoupilo do extraligy. Já hrál play off první ligy i baráž, pak se ozvalo Znojmo a já souhlasil. Všechno má svůj čas, dneska vím, že jsem udělal dobře," potvrzuje.

Kaše je super kluk. Moc mu přeju, že se prosadil v Anaheimu

Motorem pracovitého beka je jeho touha být stále lepší a lepší. Ale i rodina – s manželkou vychovává Šulák malého syna. Z hokejového hlediska si musel vybojovat místo na slunci, nic nedostal zadarmo. Talent ovšem prokazoval už dřív, jinak by nestartoval na MS osmnáctek 2012 ani na šampionátu dvacetiletých dva roky poté v Malmö. "Na ten mám krásné vzpomínky. Zahrál jsem si s klukama jako David Pastrňák, Jakub Vrána nebo Ondra Kaše, kteří jsou dneska v NHL. Ondru jsem znal nejlépe, v Chomutově jsme byli hodně v kontaktu. Je to super kluk, moc mu přeju, že se prosadil v Anaheimu," vzkazuje.

Sám neprošel draftem, ovšem NHL může objevit i jeho. Předpoklady tu určitě jsou, pokud vydrží a zaujme i v jiné soutěži, proč ne. Libor teď ovšem myslí na reprezentaci. Po víkendu se bude potit na úvodním kempu v Praze. "Doufám, že se mi to podaří. Moc se těším," hlásí. Jako úplný nováček moc netuší, co ho čeká. "Koukal jsem, kdo je také v nominaci. O hráčích samozřejmě vím, ale s nikým se vlastně neznám. Neměli jsme se kde potkat," povídá. Jeho přání je jasné: "Chci dokázat, že mi trenéři věří právem. A pokud dostanu šanci v nějakém utkání, budu strašně rád!" uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz