Zhoršovali jsme se střelecky, to nás trápilo nejvíc, říká zklamaný Jandač

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

19. května 2017, 8:00

Václav Jáchim

(PAŘÍŽ, od našeho zpravodaje) Zažil zlatý šampionát v Německu jako asistent, teď Josef Jandač řídil českou reprezentaci coby hlavní kouč. Elitní výběr se probil základní skupinou do play off, jenomže sen o medailové jízdě zhatili Rusové. Češi neměli moc nárok, jakmile soupeř vykročil k dvougólovému vedení, už to reprezentanti nedokázali zvrátit. "Jsme zklamaní. Absence v semifinále je pro český hokej vždycky neúspěchem," povídá Jandač upřímně.

Fanshop

Konec na turnaji si kouč představoval jinak, poslední dva zápasy se nepovedly. Nejprve hokejisté padli se Švýcary, což bylo jen určité varování, postup do play off tenhle výsledek neovlivnil. Klíčové čtvrtfinále však nakonec patřilo Rusům. Rozhodla první trefa soupeře, jakmile sborná přidala druhou, dal se tušit smutný konec. "Během turnaje jsme se zhoršovali střelecky, tohle nás trápilo nejvíc," říká Jandač

Byla to hlavní příčina čtvrtfinálové prohry?
Na začátku první třetiny jsme hráli dobře, ale nedali jsme gól. Paradoxně to z naší strany byl asi nejlepší start proti silným týmům. Měli jsme tam momenty, kdy jsme soupeře přehrávali. Bohužel bez gólového efektu. Řešení nebylo dobré. Chyběla nám přesnost, nebo šla střela pozdě. Rusové se pak prosadili hned z prvních šancí, které měli. Byli efektivní a zbytek zápasu kontrolovali.

O vašich pocitech se asi bavit nemusíme.
Samozřejmě, jsme zklamaní. Když vypadnete z turnaje, tak nikdy nemůžou být pocity dobré.

Byl klíčovým momentem utkání druhý ruský gól, který vstřelil Kučerov z přesilovky?
Soupeř vedl o dva góly, ale pořád ještě zbývala spousta času. Jenže bez vstřelené branky nemůžeme pomýšlet na lepší výsledek.

Jak mimochodem vidíte vyloučení Jeřábka, které té trefě Kučerova předcházelo?
Myslím si, že to byl čistý bodyček, takže jsme šli do čtyř asi neoprávněně. To ale na věci nic nemění. Takhle to rozhodčí posoudili, my pak neubránili jejich přesilovku.

Znamenala největší český problém mizerná střelba?
V turnaji nás to trápilo. Hra organizačně nebyla až tak špatná. Kluci do toho dali všechno, ale v koncovce jsme bohužel nebyli dobří.

Jak hodnotíte předpokládané opory týmu? Ani hráči z NHL branky nedali.
Nedali, v tom případě je musejí dát jiní. Není to o jednom hráči, nebo že bychom spoléhali jenom na někoho konkrétního. Gól může dát kdokoli. Ve čtvrtfinále jsme nesehráli ani extra dobře přesilovky. V první třetině jsme nastřelili tyčku, což bylo v podstatě všechno. Pak jsme puky na bránu nedostali, všechny byly zblokované. Připadalo mi to podobné jako předtím proti Švýcarsku.

Kde hledat příčiny trápení v koncovce?
Volali jsme po jednodušším zakončení, měli jsme i nějaké ukázky, které se týkaly ruského gólmana. Chybělo mi tam rychlejší řešení nebo střela z první. Také to, abychom netrefili prvního hráče. Chtělo to dát špinavý gól po nějaké dorážce, stejně tak bychom potřebovali vyšší intenzitu. Když jsme si ve třetí třetině chtěli vytvořit nějaký tlak, měli jsme na bránu jen pět střel.

Připadali vám Rusové výkonnostně jinde?
Nemyslím si, že bychom herně propadli. Na konci jsme riskovali a oni nám chodili do přečíslení. Bezprostředně po zápase mám pocit, že Rusové byli hratelní.

Jak hodnotíte šampionát celkově?
Neudělali jsme klíčové utkání. Nesehráli jsme ho, vypadli jsme ve čtvrtfinále – a to je vždycky neúspěch. Jsme zklamaní, naštvaní. Mrzí nás to. Pokud vezmu turnaj z pohledu silných soupeřů: proti Kanadě jsme herně nepropadli, s Finy jsme měli špatný start, což nás trápilo na celém turnaji. Tehdy se nám to povedlo otočit, nicméně celkově to z naší strany bylo o gólech. Kanadě jsme dali jeden, Rusku žádný. Branky prostě musíme dát, nebo hrát na minimum inkasovaných.

Nepomohly ani změny v útočných formacích.
Hledali jsme optimální složení. Zkoušeli jsme měnit centry ke křídlům, ale patřičný efekt to hlavně v klíčovém utkání nemělo. Ve skupině se nám povedlo udělat body proti soupeřům, s nimiž jsme je udělat měli. Ale postupně jsme se zhoršovali střelecky, první dvě pětky nebyly až tak produktivní. Proto jsme tomu chtěli pomoci. Trochu jsme s tím míchali, jenže efekt to nemělo.

Našli se někteří noví hráči, kteří vás potěšili? Třeba i směrem k blížící se olympiádě?
Nikdo z kluků nás nezklamal, to vůbec ne. Jsme rádi, že jsme pro nároďák objevili některé nové kluky. Budeme objevovat další. Ohledně olympiády uvidíme, jak se to ještě vyvine s případnou účastí hráčů z Ameriky. Každopádně na šampionátu se někteří kluci ukázali velmi dobře. Kvalitní sezonu měl Francouz, na turnaji předvedl výborný výkon. Rutta to odehrál velmi dobře, stejně tak Robin Hanzl. Na prvním mistrovství byl Roman Horák. Tihle kluci i další nás potěšili.

Máte dojem, že měla česká reprezentace na víc?
Takhle bych o tom nechtěl mluvit. Prostě jsme vypadli v klíčovém utkání. Mrzí mě to stejně jako loni. Tehdy jsme vyhráli skupinu, šli jsme do čtvrtfinále a tam prohráli na penalty. Pro nás to bylo pochopitelně hořké, navíc gól Američanů přišel z ofsajdu.

Český hokej čeká na medaili z mistrovství světa pět let. Realita, nebo jen shoda okolností?
Šampionáty, které mám já v paměti, tedy Bělorusko a Prahu, končila reprezentace v bojích o medaile. Se silnými soupeři v semifinále a zápasech o bronz jsme nedali bohužel ani gól, ale aspoň jsme hráli o medaile. Minulý rok a teď jsme vypadli brzy. Když to vezmeme historicky, z pohledu české účasti na turnaji, je absence v semifinále vždycky neúspěchem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz