Zemřel Rudolf Baťa. Uznávaný rozhodčí a člen Síně slávy ČSLH

Foto: Twitter AC Sparta Praha

10. srpna 2017, 12:11

Adam Bagar

Ve věku 89 let zemřel bývalý hokejový rozhodčí Rudolf Baťa. Ten rozhodoval zápasy na šesti mistrovství světa a dvou turnajích pod pěti kruhy, proslul také jako arbitr Série století mezi hráči Sovětského svazu a Kanady. O jeho úmrtí informovala na svém webu fotbalová Sparta, pro kterou pracoval jako mezinárodní sekretář.

Fanshop

Rudolf Baťa se narodil 4. září roku 1927 ve Zlíně. Vystudoval strojní fakultu VUT v Brně a 26 let pracoval jako konstruktér a projektant v ČKD. Zároveň rozhodoval hokejové bitvy, až do roku 1977 působil jak v nejvyšší tuzemské soutěži, tak i na mezinárodní scéně.

"Možná jsem se už narodil s hokejkou v ruce," usmíval se dřív uznávaný arbitr. "Zkoušel jsem také fotbal, ale ten mi moc nešel. Musím přiznat, že mě nebavilo běhat. Pár sprintů po hřišti mě zničilo, zato bruslit jsem mohl klidně celý den," líčil věčný optimista.

Kanaďané si ho dřív vyžádali na přátelské utkání v Československu

Rudolf Baťa, jenž v roce 2009 vstoupil do Síně slávy ČSLH, byl ve své době jedním z nejlepších evropských arbitrů. Rozhodoval šest MS, představil se na OH v Sapporu a Innsbrucku a dobře znám byl i soudcováním Série století mezi Kanadou a Sovětským svazem.

Právě na tyto zápasy, v nichž se poprvé představily hvězdy NHL, nejraději vzpomínal. "Když pak série skončila a Kanaďané jeli k přátelskému utkání do Československa, vyžádali si mě, abych to odpískal. To bylo tehdy hodně příjemné," vzpomínal Rudolf Baťa.

"Možná jsem se už narodil s hokejkou v ruce."

Po úspěšném účinkování v roli hokejového rozhodčího přešel k fotbalu, v letech 1978 až 1996 působil jako generální sekretář fotbalového svazu a také jako člen disciplinární komise UEFA. Po úspěšném MS v Anglii pak kývl na nabídku fotbalové pražské Sparty.

"Já jsem sparťan od dětských let a jsem na to pyšný. Proto jsem tuto možnost pracovat v mém oblíbeném klubu s radostí přijal," uvedl Baťa, který v klubu působil jako mezinárodní sekretář. Až do letošního května, v úctyhodných 89 letech si chtěl užívat důchodu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz