Za Carolinu jsem moc rád, hlásí Nečas. Chytil čekal, že půjde později

Jsou zase o kousek blíž NHL, na noční parádu v Chicagu hned tak nezapomenou. Martin Nečas (na snímku) a Filip Chytil oprášili v prvním kole draftu NHL slávu českých talentů. Nečase brala ze dvanácté pozice Carolina, ani Chytil nemusel čekat dlouho, jako 21. v pořadí na něj ukázali New York Rangers. Oba kamarádi měli obrovskou radost. "Jsem opravdu šťastný, že mě draftovala Carolina. Věřím, že po další sezoně v české extralize budu připravený. Udělám, co bude v mých silách," řekl Nečas novinářům.

Fanshop

První kolo draftu, to je veliká show se vším všudy. Letošní sláva probíhá v Chicagu, místní aréna United Center během úvodní jednatřicítky hučela jako v úle. Před startem si junioři a jejich rodiny sedli na tribunu a každý z nich začal prožívat svůj vlastní příběh. Někdo se dočkal dřív, jiný zatím nikoli. Dva čeští favorité už mají nervózní minuty za sebou.

U Martina Nečase odhady tipovaly pozici kolem desátého nebo jedenáctého místa, skutečnost byla téměř shodná. Když legendární Ron Francis, jenž je generálním manažerem Caroliny, na pódiu ohlásil volbu Hurikánů, útočník Komety se mohl radovat. "NHL vždycky byla a stále je mým snem. Budu se snažit, abych dres Caroliny oblékl i ve výstroji," připomněl Nečas při následném setkání s novináři.

Jakmile vybraní junioři uslyšeli, že si je vybral tým NHL, zamířili na pódium, aby slavnostně navlékli dresy a za přítomnosti komisionáře NHL Garyho Bettmana zapózovali kamerám. Následoval přesun na plochu, ke stolu nové organizace, kde se novic seznámil s vedením a skauty. Poté mladíci absolvovali rozhovory s médii, fotografování pro potřeby NHL a další povinnosti. V bleskovém tempu nebyl ani čas na podrobnější pocity.

"Z první patnáctky to mohl být jakýkoli tým. Vlastně z celého prvního kola. Já sám jsem pak už nevěděl, kdo by to mohl být. Pro hráče je draft loterie a já jsem hrozně rád, že to je Carolina. I kvůli rodině, taky pro ně to je skvělý zážitek. K hokeji mě přivedli a žijí se mnou ten můj sen. Uvidíme, co bude dál. Za týden mají Hurricanes kemp, odcestuju tam a pak se asi vrátím,“ uvedl Nečas pro server iSport.cz.

Zatímco jeho úspěch v úvodu druhé desítky se očekával, skvělé umístění Filipa Chytila až tolik ne. Zlínský útočník byl v předpovědích na hranici prvního a druhého kola, i když třeba stanice TSN mu přisoudila 29. pozici. Realita byla ale ještě o osm pozic lepší! "Když jsem slyšel svoje jméno, bylo to překvapení a zároveň radost. Oddechl jsem si, že už to mám za sebou, že už tam můžu jít. Jsem rád, že to vyšlo. Když jsem přišel do haly, nervozita tam byla, ale jinak jsem si to užíval jako každý den,“ přiznal iSportu Chytil.

Umístění českých útočníků je skvělou vizitkou, radovat se může i Tipsport extraliga. Nečas s Chytilem dostali ve svých klubech příležitost a dokázali, že když má hokejista mimořádné předpoklady, k úspěchu na draftu nepotřebuje odcházet v juniorském věku do zámoří. "Jsem hrozně rád, že mi dal Libor Zábranský prostor. A že přivedl do Brna hráče, jako je Martin Erat. Minulá sezona mi strašně moc dala," uvedl už dřív Nečas. Také Chytil byl za důvěru vděčný. "Loni jsem nepočítal, že bych mohl hrát extraligu mužů. Dostal jsem šanci, trenéři mi dávali čím dál víc prostoru, což bylo skvělé. Posunulo mě to o hodně dál," zmínil na nedávném kempu dvacítky v Rokycanech.

Foto: nhl.com

Kluby NHL měly přínos, schopnosti a hlavně perspektivu hráčů zmapovanou dokonale. Martina Nečase nejen v Brně pečlivě sledovali skauti v čele s Robertem Kronem, někdejším skvělým brněnským útočníkem, jenž válel také za československou reprezentaci a v NHL. Za příchodem Filipa Chytila do organizace New York Rangers zase výrazně stojí slovenský skaut Ján Gajdošík, jenž zlínského šikulu pozoroval měsíce. První krok mají nástupci Pastrňáka, Vrány, Zachy a dalších talentů za sebou, další je čekají. Nečas by rád pokračoval ještě jednu sezonu doma, u Chytila by mohl nastat stejný scénář. Zvlášť když se ve Zlíně rozloučili Holík s Říčkou. "Ale uvidíme. Musím počkat, co si bude přát klub, který mě draftuje," upozornil Chytil ještě před cestou do Chicaga.

Další čeští hokejisté mají šanci uspět v draftu během druhého až sedmého kola. Sobotní program startuje od 16 hodin našeho času a bude výrazně rychlejší než páteční první jednatřicítka. Největší šance se přisuzují Ostapu Safinovi, na zájem klubů číhají další členové loňské osmnáctky David Kvasnička, Jakub Galvas, Jan Kern, brankář Tomáš Vomáčka a další. Třeba dojde i na nějaké překvapení.

Češi v prvních kolech draftu NHL:

1. pozice – Roman Hamrlík (1992), Patrik Štefan (1999)
2. – Petr Nedvěd (1990)
3. – Radek Bonk (1993)
4. – Pavel Brendl (1999), Rostislav klesla (2000)
5. – Petr Svoboda (1984), Jaromír Jágr (1990)
6. – Milan Michálek (2003), Pavel Zacha (2015)
7. – Rostislav Olesz (2004), Jakub Voráček (2007)
9. – Petr Tatíček (2002), Ladislav Šmíd (2004)
10. – Robert Holík (1989), Radek Dvořák (1995), Michael Frolík (2006)
12. – Martin Nečas (2017)
13. –  Aleš Hemský (2001), Jiří Tlustý (2006), Radek Faksa (2013), Jakub Vrána (2014), Jakub Zbořil (2015)
14. – Václav Nedorost (2000)
16. – Jakub Klepiš (2002)
17. – Jiří Dudáček (1981), Jaroslav Svejkovský (1996), Martin Škoula (1998), Marek Schwarz (2004), Martin Hanzal (2005), Tomáš Hertl (2012)
18. – Martin Straka (1992), Petr Sýkora (1995)
19 – Jakub Koreis (2002), Jakub Kindl (2005)
20. – Martin Ručinský (1991)
21. – Libor Polášek (1992), Filip Chytil (2017)
22. – Jiří Novotný (2001), Lukáš Kašpar (2004)
23.  – Milan Kraft (1998)
24. – Lukáš Krajíček (2001)
25. – Jiří Fischer (1998) a David Pastrňák (2014).
26. – Martin Havlát (1999)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz