Z patnáctky je šestnáctka, nejmladším hokejistkám radila i Polenská

Foto: Martin Mašek

Do nové sezony vstupuje český reprezentační program s jednou změnou, k níž ale situace směřovala už poslední dva roky: Nejmladší ženský národní tým nebude fungovat coby výběr do 15 let, nýbrž do 16 let. Zároveň jako poslední našel i nového trenéra, jeho kormidlo přebírá zkušený kouč Roman Heindl.

Fanshop

Víceméně jde jen o formální změnu, která kopíruje aktuální trend evropského dívčího hokeje. Nejmladší česká reprezentace (která v roce 2009 začínala coby neoficiální) dlouhá léta sloužila hráčkám do patnácti let. Zaběhlý rytmus ale „narušila“ premiérová účast na zimních Olympijských hrách mládeže, jejichž hokejový turnaj je určen i pro šestnáctileté.

Na Lillehammer 2016 navázaly snahy otevřít pravidelnou konfrontaci – častější než jednou za čtyři roky – která do té doby chyběla. Na základě dohody osmi zemí loni Mezinárodní hokejová federace posvětila vznik Evropského poháru, fakticky kontinentálního mistrovství. Z něj si, stejně jako předtím z olympiády, české hokejistky odvezly stříbrné medaile.

Foto: Martin Voltr

„Hlavním důvodem je vytíženost ročníku, který každý rok odešel z patnáctky. Ne všechny holky naskočily do osmnáctky, měly nízké zápasové vytížení,“ vysvětluje Martin Mašek, manažer nejmladšího výběru. Vejít se do sestavy v tříročníkové juniorské kategorii bylo občas hodně náročné. „Adekvátně k tomu se všichni přizpůsobili, že se právě olympiáda mládeže i Evropa udělaly do šestnácti let.“ A právě tuto hlavičku už nyní oficiálně nese i český tým.

Změna je jasným znamením, že evropské státy upínají na výchovu hokejistek větší pozornost. Že mají v nižších kategoriích stále větší počet hráček, o které chtějí pečovat. „Mají zájem rozšířit práci s mládeží směrem dolů. Švýcarsko už startuje program U14, Německo taky. My ten program vlastně máme už rozpracovaný několik let, protože patnáctkou jsme zasahovali do věku třináctiletých,“ říká Mašek. Občas i níž, když trenéři objevili velké naděje.

Teď kladou důraz především na akce pro mladší hokejistky a bruslařky, v minulé sezoně byly takové tři – v Náchodě, Novém Jičíně a Poděbradech. Zájem stále roste. „Vydáváme se tím směrem, že bychom chtěli zvyšovat počet dívčích dnů,“ dodává manažer šestnáctky.

Foto: Martin Mašek

Foto: Martin Mašek

Úvod sezony má jeho výběr už několik let stále stejný, a ani letos se na něm nic nezměnilo. Víc než padesátka hráček se poslední srpnový víkend sjela do Blanska na velký třídenní kemp. Nový hlavní kouč Roman Heindl tak měl první možnost vidět tým, s nímž bude pracovat.

Vedle jeho asistentů se na soustředění objevila také jedna vítaná posila – Alena Polenská. Dlouholetá kapitánka seniorské reprezentace má zkušeností na rozdávání, byla by škoda se o ně nepodělit! „Bylo to hrozně fajn a i pro mě skvělá zkušenost. Mohla jsem holky trošku poznat, bylo super vidět tak hodně mladých holek pohromadě. Za mého mládí nic takového nebylo,“ usmívá se jedna z nejlepších hokejistek, která na českých kluzištích vyrostla.

Tahle role je pro ni ale přece jenom trochu nová. „S trénováním dětí mám zkušenost, ale s mladými holkami vůbec ne. Takže to i pro mě byla novinka. Bylo fajn mít možnost zabruslit si s nimi. A zároveň jim poradit i věci, o kterých vím, že s nimi v áčku máme problém. Naučit je ty dobré věci, detaily, na které se pak hodně dbá. Viděla jsem to jako možnost poradit jim tyhle maličkosti,“ vypráví hráčka ruského Petrohradu.

Foto: Martin Voltr

Kemp v Blansku je tradičně prvním sítem, které oddělí adeptky národního dresu na ty úspěšné a na ty, které si musejí počkat. Hokejistky čekaly fyzické testy, sobotní i nedělní odpoledne pak patřila zápasům červených proti bílým. A to už si trenéři pečlivě zaznamenávali do notýsků, kdo je zaujal a kdo nejspíš dostane šanci na nejbližších mezistátních akcích. Počínaje příští víkend dvojzápasem v Drážďanech proti domácímu Německu.

Mají podle Polenské z čeho vybírat? Hlavně tedy – budou mít z čeho vybírat později trenéři starších kategorií? „Myslím, že jo. Ale holky jsou ještě mladé, takže mně osobně se to těžko hodnotí. Navíc když jsem s nimi byla na ledě, tak vyčnívaly některé, a když jsem seděla na tribuně a koukala na zápas, tak vyčnívaly jiné. V tomhle mladém věku se formují dovednosti, hokejové myšlení. Myslím, že některé holky mají super základy, ale ještě zálěží na spoustě věcí. I jakého budou mít trenéra, jaké mají možnosti v klubu,“ přemýšlí.

Alena Polenská však rozhodně nepřijela na kemp jen coby atrakce či vzor, kam to můžou dívky dotáhnout. Pro celou řadu z nich je stále větším a větším lákadlem hokej v zahraničí. Už v mladém věku po něm koukají občas až bezhlavě. Právě česká průkopnice hraní za mořem jim k tomu má opravdu hodně co říct – a taky jejich rodičům.

„Spolupracuju na projektu USA Sport & Study, takže jsem jim dělala přednášku o tom, jaké jsou možnosti odejít do Ameriky na školu a hrát hokej. Největší pointa byla ta, že právě nejde jenom o hokej. Že je opravdu důležité, aby holky dbaly na školu. Jestli o tom přemýšlejí, tak škola je důležitá, angličtina je důležitá,“ opakuje Polenská důraznějším tónem.

„Říkala jsem jim, co to obnáší, co je potřeba,“ dodává. A kdo jiný by o tom věděl víc než ona, která šla do Ameriky v patnácti letech a za mořem se vypracovala nejen ve skvělou hokejistku, ale taky v bakalářku mezinárodních vztahů na Brown University – jedné z těch nejprestižnějších škol.

Foto: Martin Voltr

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz