Vyrůbalíkovo gesto fair-play! Přiznat se? Normální věc, řekl kapitán Mory

Foto: Zdeněk Polák, hc-olomouc.cz

27. února 2016, 9:07

David Jahoda

Klobouk dolů před olomouckým kapitánem Martinem Vyrůbalíkem! Ten v utkání proti Liberci totiž odvolal trest soupeře, rozhodčím se přiznal, že spoluhráče podrazila jeho hůl, nikoliv ta liberecká. Mora mohla hrát dvojnásobnou početní výhodu, a kdyby se za bezbrankového stavu dostala do vedení, Liberec by si na rekord v počtu vítězství možná musel ještě chvíli počkat. Nakonec ale Tygři vyhráli 2:0 a mohou slavit. „Hned jsem věděl, že to nebyl faul,“ prozrazuje Vyrůbalík.

Fanshop

Probíhaly první minuty druhé třetiny, Olomouc hrála přesilovku a signalizováno bylo další vyloučení Liberce. Když se ale po přerušení do obranného pásma vrátili opět čtyři Tygři, téměř nikdo nechápal, fanoušci Kohoutů bouřili. Martin Vyrůbalík totiž ukázal, že je férový hráč. Přiznal, že právě on zavinil upadnutí spoluhráče Dávida Buce.

„Normální věc. Hned jsem věděl, že to nebyl faul. Spoluhráče podrazila moje hokejka. Nějak jsme se tam zamotali a náš hráč přepadl. Přesně nevím, kdo to byl, ale to není důležité,“ komentoval celou situaci olomoucký kapitán.

„Vůbec jsem nepřemýšlel, že by to mělo být jinak. Tak to mělo být. Člověk si to hned neuvědomí, možná mohla být přesilovka pět na tři, ale nevím. Myslím si, že člověk se musí rozhodnout hned, ne spekulovat nad tím, jestli může být přesilovka a podobně,“ doplnil Vyrůbalík, který učinil své rozhodnutí ve chvíli, kdy jeho mužstvo mohlo mít k dispozici výhodu o dvou mužích v poli.

Chvíli tedy domácí fanoušci a zřejmě i většina hráčů žila v domnění, že se bude hrát olomoucká přesilovka pět na tři. Pak ale přišlo ono gesto, kterých je v hokeji jako šafránu. „Věděl jsem hned, jak to je. Počkal jsem na přerušení a jel to říct rozhodčímu. Ten řekl, že dobrý, a zrušil to. Jejich hráč nenadával, ale protestoval, protože to viděl stejně jako já,“ pokračoval Vyrůbalík.

Je dost možné, že kdyby Kohouti přesilovku pět na tři za stavu 0:0 hráli a využili ji, mohl se zápas odvíjet úplně jinak. Spoluhráči na svého kapitána ale rozhodně naštvaní nebyli. Ba naopak. A poklonu mu vysekli i protivníci.

„Na gesto kluci říkali, že klobouk dolů nebo něco v tom smyslu. Nejen ti, se kterými se znám, ale přišel za mnou i ten samotný podražený hráč. Trenér Venera se mě na tu situaci ptal, řekl jsem, že to byla moje hokejka, tak odpověděl, že to je v pohodě. Nikdo mi nenadával nebo tak něco (směje se). Je to věc každého hráče, mně to přišlo normální.“

„Vůbec jsem nepřemýšlel, že by to mělo být jinak. Tak to mělo být.“

„Martin Vyrůbalík udělal správnou věc, ani chvíli nad tím nepřemýšlel, to musíme ocenit,“ okomentoval celou situaci na pozápasové tiskové konferenci kouč Mory Zdeněk Venera. Podobná slova pronesl i lodivod teď už rekordního týmu Liberce Filip Pešán. „Vyrůbalíkovo přiznání je gesto, které hýbe českým hokejem. Klobouk dolů před ním,“ řekl Pešán, jehož svěřenci na Hané zaznamenali rekordní 38. vítězství v sezoně.

Podobných gest k vidění mnoho není, přesto je česká extraliga pamatuje. Téměř legendární se stalo gesto Tomáše Slováka, tehdy ještě obránce Plzně, který v sedmém zápase finále roku 2013 proti Zlínu přiznal svou teč, po které se následně vhazovalo v obranném pásmu jeho celku. Valaši posléze i díky tomu srovnali. Slovák se však nakonec mohl s trofejí pro vítěze nejvyšší soutěže přeci jenom pomazlit, následně byl také oceněn cenou fair-play. 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - © Copyright: BPA sport marketing a.s. & eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz