Vyhnul se báze v Kazachstánu, skotský fotbal nestihl. Teď Lakosil drží Draky

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

5. listopadu 2017, 16:12

Jan Šimek

V brance Ocelářů strávil osm sezon, pak začal jeho hokejový cestopis. Slovensko, Německo, Kazachstán, Rumunsko, Skotsko, Anglie. Ve všech těchto zemích Vlastimil Lakosil chytal. V září se zdálo, že zamíří do amerického Michiganu. Nakonec po něm ale sáhl Šumperk, a tak zkušený gólman po pěti letech zakotvil v Česku a druholigovým Drakům pomáhá na cestě vzhůru. „Je to kvalitní soutěž. Samozřejmě jsou tady mladí hráči, kteří se musí vyhrát. Myslím, že kvalita bude stoupat a soutěž bude ještě lepší, hlavně v play off,“ soudí o druhé lize osmatřicetiletý borec.

Nový fanshop

Dříve platilo neotřesitelné spojení Třinec = Vlastimil Lakosil. Po osmi letech jste Slezsko opustil a najednou začal kočovný život. Čím to je?
To je hokej. Někdo vydrží celou kariéru na jednom místě a někdo jiný holt procestuje dost světa. Já jsem za to ale rád. Viděl jsem jiný styl hokeje, poznal spoustu zajímavých lidí a odlišný způsob života.

Na třinecké angažmá máte příjemné vzpomínky, ne?
Určitě, na Třinec vzpomínám samozřejmě moc rád. Vstoupil jsem tam do velkého hokeje, v podstatě tam začala má kariéra. Naučil jsem se tam, co znamená hrát velký extraligový hokej. Samozřejmě i teď výsledky Třince sleduji. Když hrají v televizi, rád se podívám. Z hráčů, se kterými jsem tam kdysi hrál, už tam skoro nikdo není. Snad jen Jirka Polanský. (usmívá se)

Po odchodu z Třince jste přes Prostějov skončil v Nitře, se kterou jste pak v roce 2016 vyhrál titul. Nelanařil vás tam kouč Antonín Stavjaňa? Nedávno se tam vrátil...
Ne, ne. Zatím jsem neměl žádné signály. V Nitře jsem ale strávil pár dobrých sezon. Na titul, který jsme vyhráli, mám jen samé pěkné vzpomínky.

Byl to váš osudový klub? Několikrát jste se do Nitry vracel...
Měl jsem to tam rád. V Nitře se mi vždycky dařilo. Bylo tam super publikum i zázemí. Vždy, když přišla nabídka z Nitry, neváhal jsem. Rád jsem se tam vracel. Tento klub jsem před ostatnímu upřednostňoval. Je to takové moje slovenská srdcovka. (směje se)

Báza v Kazachstánu nás naštěstí minula

Zhruba rok a půl jste strávil v kazašském Kokšetau. Byla to zajímavá zkušenost?
Povídání jen o Kazachstánu by bylo na obšírnějšího rozhovor, ale ve zkratce: Šel jsem úplně do neznáma. Byl tam odlišný styl hokeje i jiný typ lidí. Jsem rád, že jsem si vyzkoušel, jaké je to hrát v takové východní zemi a prožil tam jednu sezonu.

Tomáš Frolo v rozhovoru pro náš web říkal, že zažil problémy s neplacením peněz a de facto i likvidaci nepohodlných hráčů. Vy jste neměl podobné potíže?
Takové problémy jsem nikdy neměl. Po finanční stránce to v Kazachstánu fungovalo úplně parádně. Vedení ani nemělo úmysly, že by někoho chtělo poškodit tak, jak dopadl Tomáš Frolo. Samozřejmě zázemí nebylo na extraligové úrovni jako v Česku, ale co si hráč vyžádal, to dostal. Od hokejek po výstroje. My zahraničí hráči jsme měli výhodu, protože jsme bydleli v bytě. Zato domácí a ruští hráči museli na bázu, která nás naštěstí minula. Celkově to tam ale bylo na slušné úrovni.

Jaký byl o váš tým divácký zájem?
Měli jsme menší stadion asi pro dva tisíce lidí a vždycky byl plný. Na domácích zápasech jsme měli dobrou podporu. Když jsme hráli v Astaně, moc lidí na kazašskou soutěž nechodilo, protože podporovali hlavně Barys. Tým, který hraje KHL. Na druhou stranu v Pavlodaru nebo Temyrtau byla vždy dobrá atmosféra.

Poznávali vás lidé na ulicích? Byli jste za celebrity?
Myslím, že to tak neřešili. Brali nás normálně, prostě si přišli zafandit na stadion. Polovina z nich ani nevěděla, že se nějaký hokej hraje. Nemluvě o tom, jak se hraje. (směje se) Fanoušci zkrátka byli rádi, že si to mohou užít.

Později jste si střihl rumunskou štaci. Jaké to bylo v Galati?
Bylo to v době, kdy jsem dlouho čekal na angažmá a začátkem září mi přišla nabídka z Galati zachytat si MOL ligu. Působilo tam šest slovenských hráčů. Některé jsem znal osobně a šel jsem tam na jejich doporučení. Byla to těžká sezona, protože se hrálo dohromady s rumunskou ligou. Program byl dost natěsnaný, přesto šlo o dobrou zkušenost. Vyzkoušel jsem si to tam. MOL liga má relativně slušnou úroveň.

Jak se tam žilo?
Život v Kazachstánu byl lepší, ale přece jen je domů o něco blíž Rumunsko. Co se týče podmínek, něco bylo lepší, něco horší. Třikrát denně jsme měli stravu, finančně to fungovalo.

Skotsko? Drahé lístky, ale lidi se nebáli zaplatit

Máte za sebou také angažmá ve skotském Dundee. Jak to fungovalo tam?
Ve Skotsku jsem chytal nejvyšší anglickou soutěž a bylo to na parádní úrovni. Vedení nám se vším vyšlo vstříc. Podmínky byly fakt parádní. Byli jsme tam dva Češi, dostali jsme velký byt a každý z nás auto. Bylo o nás perfektně postaráno. Finančně to klapalo. Co jsme chtěli, to jsme měli. V lize se hrál spíš zámořský styl. Za každý tým mohlo nastoupit až 12 importů a většinou to byli Kanaďani a Američani. Líbilo se mi to. Byl to rychlý a dobrý hokej. V každém zápase jsem měl přes 40 střel. Na nedostatek práce jsem si nemohl stěžovat.

Sportem číslo jedna je tam ale fotbal...
Samozřejmě, na Dundee chodilo o hodně víc lidí. My jsme ale měli fanouškovskou základnu taky dobrou. Lidi chodili na každý zápas, i když lístky nebyly vůbec levné. Stály asi 18 liber, ale základna chodila dobrá. Nebáli se za to dát ty peníze a podpořit nás.

Na fotbal jste si zašel?
Ne, to jsem bohužel nestihl. Hrávali v soboty stejně jako my, takže jsem se na zápas bohužel nedostal.

Na britské ostrovy jste se vrátil právě přes Rumunsko. Zakotvil jste v anglickém Hullu. Dalo se nové působiště srovnat s tím skotským?
Bylo to trochu jiné než v Dundee. Hrála se tam nižší anglická liga, takže hokejově už to nebylo na takové úrovni. Zase jsem ale získal novou zkušenost a vyzkoušel si něco nového. Poznal jsem nové lidi. Hráli tam i dva Slováci, takže jsem tam nebyl sám. Hodně mi pomohli.

Co říkáte na to, jak ostrovní týmy řádily v Lize mistrů? Cardiff doma překvapil Davos nebo Växjö, Nottingham dokonce svou skupinu vyhrál před Bernem...
Anglická liga jde každým rokem nahoru. Taky jsem to nečekal, ale můžu říct, že Nottingam má kvalitní mužstvo. Navíc hraje v krásné velké hale. Asi mají dobré finanční podmínky a poskládali kvalitní tým s dobrým brankářem.

Myslíte, že jejich soupeři včetně Hradce Králové měli problémy s agresivním zámořským stylem hry?
Je to možné, protože Kanaďanů a Američanů je tam fakt spousta. Na svém zámořském stylu si zakládají, takže ho asi praktikovali i v CHL a našim evropským klubům to zřejmě nesedí.

Letos jste se mohl stěhovat do zámoří. Ve hře byla Federální hokejová liga v Port Huronu. Proč to neklaplo?
To byla poslední možnost. Kdybych nesehnal nic v Evropě, šel bych to tam zkusit. Naštěstí to ale dopadlo jinak. (usmívá se)

Druhá liga je kvalitní. V play off to bude ještě lepší

Po pěti letech znovu chytáte v Česku. Jak se upeklo angažmá v Šumperku?
Bylo to rychlé a nečekané. Agent mi zavolal, že Šumperk hledá gólmana, jestli bych měl zájem. Vzal jsem si pár hodin na rozmyšlenou a nakonec jsem souhlasil. Bylo to zrovna pátek, nevím přesně jaké bylo datum, ale Šumperk hrál zrovna v Hodoníně. Na zápas jsem se zajel podívat, sešel jsem se s panem Velčovským a domluvili jsme se.

Držíte se víceméně ve středu tabulky. Kvůli rekonstrukce stadionu, která už finišuje, ale musíte hrát všechny zápasy venku. Jak je to obtížné?
Pro nás hráče to není nic příjemného. Každý hraje radši doma. Bohužel nastala taková situace a my se s tím musíme vyrovnat. Venku už jsme odehráli spoustu zápasů, ale stadion by měl být připravený. Když se všechno podaří, měli bychom už brzy hrát doma.

Foto: Lukáš Bajgar, hcporuba.cz

Pak to ale bude super, že? Odpadne vám úmorné cestování na stadiony soupeřů...
No to doufám! Zápasů venku už bylo vážně dost. Mělo by se to konečně otočit. Odpadne nám dojíždění všeho druhu, protože jsme každý den museli jezdit na tréninky do Uničova. Teď už by to mělo být super. Doufám, že toho využijeme.

Jakou úroveň má podle vás východní skupina druhé ligy?
Je to kvalitní soutěž. Už při tom zápase v Hodoníně se mi hodně líbilo tempo a nasazení, dohrávaly se souboje. Samozřejmě jsou tady mladí hráči, kteří se musí vyhrát. Myslím, že kvalita bude stoupat a soutěž bude ještě lepší, hlavně v play off.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz