Vsetínské hokejové šílenství začíná. Nováčka provází velké očekávání, ale...

Foto: Martin Víta, hc-vsetin.cz

Vsetín se po deseti letech vrací do profesionální soutěže. Fenomén tamějšího hokeje ožívá a zaplněný Lapač bude jedním ze symbolů příští prvoligové sezony.

Fanshop

„Vnímáme reakce, že náš postup většina prvoligových klubů přivítala, protože soutěž zatraktivníme. Soupeři, kteří přijedou na Lapač, si užijí pěkné atmosféry a zároveň jsou rádi, že my přijedeme na jejich stadion," řekl pro hokej.cz jednatel klubu Daniel Tobola. „Pořád jsme nejúspěšnějším týmem v samostatné české extralize. Vsetínský hokej má stále věhlas. Nejen Kometa, Dukla Jihlava, ale i Vsetín." 

Valaši po postupu navýšili rozpočet zhruba jednou tolik. Výraznou částkou na chod klubu přispějí i fanoušci. „Myslím, že dosud jsme se vymykali standardu v českém hokejovém prostředí. Například v minulé sezoně se fanoušci podíleli na rozpočtu téměř 45 procenty," prozradil Tobola. „Protože jsme ho letos navýšili, už to nebude procentuálně tolik, čekáme ale, že příjmy od fanoušků by se mohly dostat k pětadvaceti, možná i k třiceti procentům rozpočtu."

„Vsetínský hokej má stále věhlas. Nejen Kometa, Dukla Jihlava, ale i Vsetín."

Vsetínské hokejové šílenství začíná.

Na druhou stranu – u některých fanoušků (nejen vsetínských) zavládlo možná až přehnané očekávaní. Při pohledu na současný kádr VHK ROBE a na značnou konkurenci ve WSM Lize bude pro nováčka úspěchem, pokud se vměstná do osmičky zaručující play off. Ostatně právě to je klubovým cílem.

Prvoligovými favority jsou jiné týmy.

Osobnost týmu – Tomáš Frolo

Poslední rok se potýkal se zraněním kolena, pokud ale nyní zůstane fit, bude pětatřicetiletý slovenský obránce jistě týmovou oporou. „Pro mě je Tomáš vzorem profesionála, který jde klukům příkladem," řekl pro klubové stránky trenér Luboš Jenáček. „Je to kluk, který nechce a neumí prohrávat, což je v dnešní době čím dál více vzácné a důležité. Je to typ hráče, který umí bojovností a nasazením zvrátit i nepříznivý vývoj utkání a podle mě bude mít vliv i na celou kabinu."

Tomáš Frolo.

Tomáš Frolo. | Foto: Martin Pavlik, hc-vsetin.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (9/15): Luboš Horčička, v osmatřiceti letech nejstarší gólman WSM Ligy, si vyzkouší čtvrtý prvoligový klub během čtyř sezon. V každém působišti přitom odváděl dobré výkony: v roce 2015 pomohl Třebíči ke třetímu místu, o dvanáct měsíců později vybojoval s Prostějovem šestou příčku a v minulém ročníku si s Přerovem opět zahrál čtvrtfinále. V závěru uplynulé sezony měl sice výkonnostní výkyvy a v play off byl přerovskou jedničkou Lukáš Klimeš, stále by se ale mohlo jednat o jednoho z nejlepších gólmanů soutěže. Brankářskou dvojici s Horčičkou vytvoří Michal Šurý.

Obránci (7/15): Frolův přínos pro mužstvo by měl být velký nejen v kabině, ale také na ledě. Slovenský veterán umí přitvrdit. S rozehrávkou pomůže Filip Dundáček. Mnohé fanoušky překvapilo, že nepokračuje v Jihlavě – vždyť v minulé základní části získal solidních čtrnáct bodů. Třetí a dosud poslední defenzivní posilou je Ondřej Holomek. Klubový odchovanec má za sebou zvláštní sezonu: neprosadil se ve Zlíně a neoslnil ani na střídavých startech v Prostějově a v Havířově. Když hrál ale za Ústí, patřil k nadstandardním prvoligovým obráncům. Zajímavé bude sledovat výkony Martina Janáčka a Radima Ostrčila. Oba mají s první ligou spoustu zkušeností, neopouštěli ji ale zrovna ve vrcholné formě. Vsetín postrádá typického ofenzivního obránce, který by při přesilovkách převzal vůdčí roli a dal deset gólů za sezonu. Takový hráč ale chybí i mnoha dalším prvoligovým týmům.

Útočníci (6/15): O tom, že Martin Podešva s Radimem Hruškou budou posilami v pravém smyslu slova, není třeba pochybovat. Oba mají extraligové zkušenosti a jsou v ideálním hokejovém věku. Známým jménem ve vsetínském útoku je sedmatřicetiletý Radim Kucharczyk, další z řady klubových odchovanců. Parádní sezonu má za sebou exkladenský Vojtěch Šilhavý. Oporou bude šikovný Jaroslav Markovič, někdejší tahoun pražské Slavie. Přes deset gólů by mohl opět nasázet exjihlavský David Březina. Do neznámé soutěže nejdou ani Lukáš Finsterle, René Kajaba, Dominik Pokorný nebo Tomáš Vávra. Ondřej Slováček v první lize ještě nehrál, v přípravě si nicméně vedl velmi dobře. 

Ostatní (8/10): Slivovicí ovoněný Lapač, úspěšná extraligová historie, fenomenální fanoušci... Valaši budou pro WSM Ligu velkým oživením. A ze skvělé podpory příznivců budou těžit i samotní hráči. Ve Vsetíně se nikomu nebude vyhrávat lehce. Plusem je i stabilní kádr s řadou odchovanců. „Jsme Vsetín a chceme jít pořád stejnou cestou. Tou, jakou jsme šli poslední sezony. Nechceme být na nikom závislí. U hráčů, o které stojíme, chceme mít rozhodovací právo my. Hodláme mít stabilní kádr," říká jednatel Daniel Tobola. „Kádr jsme se snažili doplnit tak, aby měl hlavu a patu. Přišlo proto spoustu kluků, kteří se do Vsetína vracejí a mají ke klubu a městu vztah."

CELKEM: 30/55.

Soupiska 

Brankáři: Luboš Horčička, Michal Šurý, Daniel Bechný.

Obránci: Tomáš Frolo, Filip Dundáček, Ondřej Holomek, Michal Hryciow, Radim Ostrčil, Martin Janáček, Jakub Teper, Jiří Weintritt, Michal Žák.

Útočníci: Radim Hruška, Jaroslav Markovič, David Březina, Martin Podešva, René Kajaba, Radim Kucharczyk, Vojtěch Šilhavý, Lukáš Finsterle, Ondřej Slováček, Tomáš Vávra, Dominik Pokorný, Adam Hořanský, David Vítek, Jakub Vrána, Jiří Karafiát.

Změny v kádru

Příchody: Luboš Horčička (Přerov), Filip Dundáček (Jihlava), Tomáš Frolo (Litvínov), Ondřej Holomek (Havířov), David Březina (Jihlava), Jaroslav Markovič (Martin), Radim Hruška (Žilina), Martin Podešva (Znojmo), Ondřej Slováček (Poruba), Jakub Vrána (Hodonín), Jiří Karafiát (jun. Zlín).

Odchody: Petr Hromada (Kopřivnice), Pavel Mojžíš (Hodonín), Filip Čech, Štepán Jeník (Neuilly-sur-Marne, FRA2), Richard Kobylík (Hodonín), Michal Stuchlík, Jan Kolařík, Jakub Čuřík, František Zúbek, Vladimír Luka (Poruba), David Hrazdira, Josef Daněk (Valašské M.).

Nejlepší přestup podle hokej.cz: Martin Podešva
Podešva v prosinci oslaví 29. narozeniny, je tedy v nejlepších hokejových letech. Posledních šest sezon hrál v EBEL, kde patřil k nadprůměrným hráčům a v roce 2016 se Znojmem došel do finále. K vsetínské produktivitě by mohl přispět až čtyřiceti kanadskými body.

Martin Podešva.

Martin Podešva. | Foto: hc-vsetin.cz

Citelný odchod – Jan Kolařík
Vsetín se po postupu rozloučil s několika zkušenými hráči. Fanoušky mrzel například odchod Jana Kolaříka, který patřil ke hvězdám druhé ligy. Je s podivem, že o patro výš se nikdy natrvalo neusadil.

Koho sledovat? Radim Ostrčil
Svého času patřil k nejlepším prvoligovým obráncům – na jeho přínos pro tým vzpomínají v Třebíči nebo v Havlíčkově Brodě. Prvoligová sezona 2015/2016 ale Ostrčilovi nevyšla a v Havířově předčasně skončil. Od té doby hrál nižší soutěž za mateřský Vsetín. V jaké formě se předvede po comebacku do WSM Ligy?

Mohl by zazářit – Ondřej Slováček
Slováček dosud ve WSM Lize nehrál, ale hned v prvním roce by mohl zaujmout hokejovou veřejnost. V přípravě se mu dařilo a v samostatných nájezdech proti Přerovu předvedl kličku á la Peter Forsberg.

Talent – Jiří Karafiát
Karafiát pravděpodobně zaplní místo určené pro juniora. Devatenáctiletý útočník v minulé sezoně nakoukl do extraligového Zlína a je pravidelným mládežnickým reprezentantem.

Trenéři – Jiří Dopita a Luboš Jenáček
Dopita byl skvělý hráč, jeden z nejlepších v české historii. Slibně začal i trenérskou kariéru – byl asistentem v Olomouci, jako hlavní kouč vedl Třinec, působil u mládežnických reprezentací a loni pomohl Vsetínu k postupu do WSM Ligy. K ruce bude mít opět Luboše Jenáčka, který se ve vsetínském hokeji pohybuje už několik let.

Jiří Dopita.

Jiří Dopita. | Foto: hc-vsetin.cz

Přípravné zápasy
Dubnica 1:5 Vsetín
Přerov 3:4sn. Vsetín
Mylhúzy (FRA) 1:2sn. Vsetín
Trenčín 1:3 Vsetín 
Žilina 8:3 Vsetín 
Vsetín 1:2 Přerov
Třebíč 0:1 Vsetín
Vsetín 3:4sn. Třebíč
5. září – Vsetín vs. Prostějov

Chronologická umístění
2009/2010 – 2. liga (čtvrtfinále)
2010/2011 – 2. liga
2011/2012 – 2. liga (čtvrtfinále)
2012/2013 – 2. liga (čtvrtfinále)
2013/2014 – 2. liga (semifinále)
2014/2015 – 2. liga (finále)
2015/2016 – 2. liga (finále)
2016/2017 – 2. liga (postup)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz