Voráček hájí Pastrňáka: chtěl medaili, ale všichni na něj házeli špínu

Foto: Michal Eger

18. května 2017, 20:43

Václav Jáchim

(PAŘÍŽ, od našeho zpravodaje) Jako kapitán vedl český národní tým za touhou po medaili, mise se však nezdařila. Jakub Voráček nechal ve velké bitvě s Rusy všechny síly. Marně pálil na gólmana Vasilevského, když to nešlo jinak, zkusil zatnout zuby a individuálně rval všechno k ruské brance. Vousatý bojovník se střelecké radosti nedočkal, jelikož neskóroval ani nikdo další, přišlo vyřazení. "Když nedáš góly, prostě nevyhraješ. Tohle je hlavní příčina," povídá rázně.

Fanshop

Jak pak lídr Philadelphie kráčel do kabiny, bylo vidět, že je pořádně frustrovaný. "Když prohrajete čtvrtfinále, je to hořký konec. Měli jsme dobrý začátek utkání, bohužel jsme nešli do vedení. I za stavu 0:2 jsme si vytvářeli šance, kdybychom dali kontaktní gól, mohl být zápas o něčem jiném. Posledních osm minut jsme museli hru otevřít a Rusové chodili do brejků. Jak přidali třetí branku, bylo po zápase," hodnotí.

Reprezentanti doplatili na mizernou koncovku, efektivita jejich střelby na turnaji klesla pod deset procent, což je hodně nízké číslo. "Je pravda, že to asi bude hlavní příčina, proč jsme neuspěli. Když vezmu čtvrtfinále, šance jsme měli. Jenže góly jsme nedali, a bez nich to nejde," hlásí. Střelecké zápisy se čekaly hlavně od posil z NHL nebo ruské KHL, pro Voráčka, Pastrňáka, Kováře a další hráče nebylo jednoduché se s tím srovnat.

Očekávání fanoušků mířilo vysoko, ovšem góly nikde. Voráčka štve, že koncovka vázla, některé věci se mu v této souvislosti nelíbily. "Když se podívám, jaký byl tlak na Davida Pastrňáka... Přijede v jednadvaceti letech, má podepisovat lukrativní smlouvu v NHL. A každý od něj čeká, že bude dávat dva góly za zápas. Podle mě hrál dobrý hokej. Když čtu některé diskuze, jak se na něj nadává... Všichni na něj házeli špínu, to je typicky česká povaha. Pasta se přitom obětuje pro národ, chtěl vyhrát medaili," zdůrazňuje.

Ráz čtvrtfinálové bitvy s Rusy určily dva góly v první třetině, od té druhé už měli Češi velmi obtížnou pozici. "Bylo těžké dostávat se k jejich brance, soupeři si mohli dovolit hrát víc vzadu. Ale my jsme dobře bruslili, prvních patnáct minut lépe než oni. Škoda mé tyčky v přesilovce na konci první třetiny. Kdyby se puk odrazil do brány, mohl to být jiný zápas," lituje. Za Vasilevského nespadl puk ani při českých početních výhodách, to byla další mrzutá skutečnost. "Měli jsme v nich šance. Ale je to jen o gólech. Když je v nich nedáš, nemůžeš přesilovky hodnotit úspěšně," upozorňuje.

Mrzí to, speciálně s Rusy. Bez gólů se ale nedá vyhrát, říká smutný Gudas » 

Jak postupoval zápas dál a dál, na české hokejky padala trošku křeč. Není se co divit, šlo o náročnou situaci. "Když se snažíš, a gól stejně nemůžeš dát, je to trošku frustrující. S nulou se nedá vyhrát," opakuje. Jakmile slyší dotaz na celkové hodnocení turnaje, vrací se ke čtvrtfinále. "Je úplně jedno, jak na šampionátu hraješ. Když nevyhraješ čtvrtfinále, je to neúspěch. Takhle se to vždycky bralo a brát bude!" Měl tým na víc? "To ať zhodnotí jiní, pro mě je to těžký. Chtěl jsem dosáhnout úspěchu, vyhrát medaili pro Českou republiku. Zvlášť, když jsem nosil céčko na dresu. Čtvrtfinále jsou zrádná. Zažil jsem mistrovství, kdy jsme hráli dobře a pak ve čtvrtfinále vypadli. Ale byly tam i turnaje, kdy se nehrálo dobře a na konci se udělal titul. Fakt je to o tom jednom zápase."

Po vyřazení s Rusy mají čeští hokejisté po sezoně, Jakub Voráček absolvoval pořádnou porci těžkých duelů. Byl na Světovém poháru, pak následovala nálož utkání NHL. Nakonec příprava na mistrovství světa a samotný turnaj. "Celkově jsem odehrál asi 105 zápasů, bylo to náročné. Neřekl bych ale, že jsem na turnaji neměl energii," povídá. Z Paříže odletí v pátek do vlasti a konečně si dá pohov. "Pojedu s rodinou do Čech, od hokeje si odpočinu. Mistrovství mě už asi moc zajímat nebude, podívám se jen na výsledky," dodává závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz