Věkový průměr 21 let, ale pozor na ně! Benátecký tým je plný talentů

Foto: Martin Kurfiřt

Benátky byly jedním z týmů, které zrušení sestupu z WSM Ligy uvítaly. Dají ještě více prostoru mladým hokejistům, i když ve vytěžování juniorů neměly konkurenci ani v předchozích sezonách.

Fanshop

„Je to přesně ta situace, kterou jsme chtěli. Naším cílem je otravovat ty největší favority a přesto nemít strach, že bychom s mladým týmem mohli prohrávat a bát se o záchranu. To klukům pomůže," tvrdí Filip Pešán, trenér a sportovní ředitel partnerského Liberce.

Pojizeřané vstoupí do sezony s týmem, který má věkový průměr okolo jednadvaceti let. „Benátky budou extrémně mladým týmem, který bude doufám mít šťávu na to, aby potrápily ty nejlepší soupeře v první lize," řekl Pešán pro hcbilitygri.cz.

Jiří Kudrna, který nahradil na pozici hlavního kouče Jiřího Čelanského, pro hokejbenatky.cz dodal: „Budeme mít klid na práci, ale nebudu se utěšovat, že se nepadá. Chci, aby se tým učil vítězit a byl úspěšný. Tlak si na sebe budeme vytvářet sami. Nebaví mě prohrávat a kluky také ne.“

Benátky chyběly ve své devítileté prvoligové historii v play off pouze dvakrát. Teď to budou mít s postupem o poznání těžší: nejenže omladily kádr, ale do vyřazovacích bojů nově postupuje pouze osm nejlepších týmů.

Osobnost týmu – Petr Kolmann

Být ve 28 letech druhým nejstarším hráčem týmu a zároveň nejzkušenějším obráncem, to se moc nevidí. Kolmann je elitní prvoligový bek, jehož význam pro mužstvo po letním omlazení ještě stoupne.

Foto: Jiří Princ, hcbilitygri.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (8/15): Josef Kořenář má v kapse smlouvu se San Jose Sharks, to je ve WSM Lize rarita. Loni chytal v zámořské juniorce USHL, první sezona mezi muži ho tak čeká až teď. Kořenář v Benátkách hostuje z Jihlavy, kam má vyřízeny střídavé starty, a svými výkony si chce říct o nominaci na juniorské mistrovství světa. Benátkám může pomoci i liberecká dvojka Aleš Stezka, další hokejista s velkým potenciálem do budoucna.

Obránci (6/15): Benátecká obrana byla mladá už v minulé sezoně, přesto fungovala velmi dobře. Zatímco veterán Václav Kočí se s týmem rozloučil, Petr Kolmann pokračuje. Liberec má v záloze několik talentovaných mladíků: v čele s vítězem Memoriálu Ivana Hlinky Janem Bednářem a také někdejším mládežnickým reprezentantem Tomášem Havlínem. Povedenou premiérovou sezonu mezi muži má za sebou statný Jakub Husa, autor čtyř gólů v loňské základní části. Posilou z Nových Zámků je dvacetiletý Patrik Maier, který se zúčastnil MSJ 2016 a v minulé sezoně si dokonce zahrál za seniorskou reprezentaci Slovenska. 

Útočníci (5/15): Pokud by Benátky nasadily útočníky, které mají na soupisce (viz níže), na každý zápas, hodnocení by bylo vyšší. Jenže je pravděpodobné, že Josef Mikyska, Daniel Špaček, Jaroslav Vlach nebo Adam Dlouhý čas od času pomohou i Liberci. A někteří tam možná stráví více času než ve WSM Lize. Síla benáteckého útoku je tak poměrně nepředvídatelná. Mezi nadprůměrné forvardy v soutěži lze bezpochyby zařadit Matěje Psotu, navrátilce z Třebíče. Jeho dosavadním maximem je devatenáct kanadských bodů – tuto metu by měl letos hravě překonat, bude totiž jedním z lídrů mužstva. Navzdory svému věku už mají s dospělým hokejem nemalé zkušenosti důrazný Dominik Hrníčko nebo nová tvář v týmu Radek Veselý. Extraligový potenciál mají mladíci Matouš Bělohorský či Kryštof Hrabík. Na Memoriálu Ivana Hlinky i v přípravě zářil střelec Jan Jeník.

Ostatní (6/10): Benátky jsou s ani ne deseti tisíci obyvateli nejmenším prvoligovým městem, odpovídá tomu nízká návštěvnost pohybující se kolem tří stovek diváků na zápas. Pokud by klub z takto malé obce nebyl farmou, nemohl by hrát stabilně WSM Ligu, Benátky proto vychovávají talenty Liberci. Oproti minulé sezoně se ale omezila spolupráce s Mladou Boleslaví i Spartou.

CELKEM: 25/55.

Soupiska 

Brankáři: Josef Kořenář, Aleš Stezka, Lukáš Hosnedl, Matěj Žajdlík, Jiří Stejskal.

Obránci: Petr Kolmann, Patrik Maier, Jan Bednář, Tomáš Havlín, Jakub Husa, Adam Jandejsek, Martin Starosta, Tomáš Tržický, Vratislav Kunst, Ivan Korecký, Vítek Turský.

Útočníci: Daniel Špaček, Josef Mikyska, Jaroslav Vlach, Matěj Psota, Radek Veselý, Adam Dlouhý, Dominik Hrníčko, Matouš Bělohorský, Ondřej Chrtek, Kryštof Hrabík, Jan Jeník, Albert Janele, Zdeněk Král, Ladislav Bittner, Filip Chlum, Jiří Průžek, Petr Wiencek, Václav Burda, Michal Juščák, Tomáš Nezbeda, Jan Šír, Michal Teplý, Filip Kuťák.

Změny v kádru

Příchody: Josef Kořenář (Lincoln Stars, USHL), Aleš Stezka (Chicago Steel, USHL), Patrik Maier (Nové Zámky), Vratislav Kunst (jun. Liberec), Ivan Korecký (jun. Liberec), Adam Jandejsek (Vrchlabí), Vítek Turský (jun. Liberec), Matěj Psota (Třebíč), Radek Veselý (Most), Jan Jeník (jun. Liberec), Zdeněk Král (Michalovce, SVK2), Jiří Průžek (jun. Liberec), Václav Burda (jun. Liberec), Michal Juščák (návrat po ročním zranění), Tomáš Nezbeda (jun. Liberec), Jan Šír (st. dorost Liberec), Michal Teplý (st. dorost Havlíčkův Brod), Filip Kuťák (Poruba).

Odchody: Tomáš Halász (Znojmo), Filip Novotný (K. Vary), Václav Kočí, Michal Plutnar (Liberec), Ondřej Mikliš (Prostějov), Vojtěch Zeleňák (Sparta Praha), Martin Jandus (Litoměřice), Jan Víšek (Jablonec n/N), Jan Plodek (konec kariéry), Radek Prokeš, Lukáš Volf (Ústí n/L), Jan Havel (Chomutov), Jiří Černoch (Sparta Praha), Ivan Ďurač, David Vrbata (konec kariéry), Kroni Musliu, Daniel Svoboda.

Nejlepší přestup podle hokej.cz: Matěj Psota
Rozloučil se s Třebíčí a vyslyšel vábení liberecké organizace. V Benátkách bude mít výsadní postavení a měl by být klíčovou postavou týmu. Psota je velmi šikovným hráčem, jehož kličky zamotávají obráncům hlavu.

Jan Jeník a Matěj Psota (vpravo).

Jan Jeník a Matěj Psota (vpravo). | Foto: Martin Kurfiřt

Citelný odchod – Jan Plodek
Kvůli zraněním bohužel mnoho zápasů vynechával, když ale naskočil, okamžitě to bylo znát. Tentokrát bude Benátkám chybět celou sezonu, stal se totiž kustodem Bílých Tygrů.

Koho sledovat? Patrik Maier
V minulé sezoně nastoupil za seniorskou reprezentaci Slovenska, teď přichází do liberecké organizace. Začne na farmě v Benátkách, kde by měl být defenzivním pilířem mladého týmu. V přípravě navíc ukázal, že se nebojí shodit rukavice a poprat se.

Mohl by zazářit – Radek Veselý
Minulá sezona byla pro Radka Veselého hodně zvláštní, vystřídal totiž čtyři kluby: Kadaň, pak hrál ve Finsku a sezonu dokončil v Mostě, respektive v Litvínově. Účastník mistrovství světa juniorů 2016 by nyní mohl být jedním z tahounů Benátek nad Jizerou.

Talent – Jan Jeník
Benátecká soupiska je napěchovaná talenty. Pokud by se takový tým v Benátkách sešel třeba za pět let, bojoval by o postup do extraligy. Daleko by to mohl dotáhnout například šestnáctiletý útočník Jan Jeník, se šesti góly nejlepší střelec letošního Memoriálu Ivana Hlinky.

Trenéři – Jiří Kudrna, Antonín Nečas a Vladimír Čermák
Prvoligoví fanoušci si Kudrnu mohou pamatovat jako hráče Ústí nad Labem nebo Písku. Teď ho čeká první větší trenérská zkušenost u seniorského týmu. Kudrna má velkou výhodu, že bude mít k ruce dva protřelé kouče: Antonína Nečase a konzultanta Vladimíra Čermáka.

Jiří Kudrna.

Jiří Kudrna. | Foto: hcbilitygri.cz

Přípravné zápasy
Slavia 4:1 Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou 2:3 Slavia
Litoměřice 3:4pr. Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou 6:2 Ústí nad Labem
Landshut (NĚM3) 1:4 Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou 5:3 EVZ Academy (ŠVÝ2)
Salzburg II (Alps. hok. liga) 2:6 Benátky nad Jizerou
Kadaň 2:3 Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou 2:5 Litoměřice
Ústí nad Labem 4:2 Benátky nad Jizerou
Benátky nad Jizerou 5:4 Kadaň

Chronologická umístění
2009/2010 – 10. místo
2010/2011 – 9. místo
2011/2012 – 6. místo
2012/2013 – 9. místo
2013/2014 – 8. místo
2014/2015 – 7. místo
2015/2016 – 12. místo
2016/2017 – 10. místo

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz