Vědu z toho nedělám, říká sváteční střelec Švrček. Novotného budily nájezdy

Foto: hcsparta.cz

22. února 2017, 8:05

Václav Jáchim

Před necelými třemi týdny podlehli ve vzájemné bitvě 2:4, hokejisté Sparty si tehdy proti Olomouci na svém ledě vyzkoušeli, jak těžké je zdolávat jejich obranný val v čele s výtečným brankářem. Hanáci teď toužili bitvu napodobit, body nutně potřebovali, jelikož stíhají předkolo. Ovšem radovali se Pražané, kteří se díky tomu odpoutali v tabulce od Mountfieldu a kontrolují třetí příčku. "Pro nás je to dobrá zpráva, ale pořád máme do konce čtyři zápasy. Stát se ještě může cokoli. Budeme s snažit, abychom tuhle pozici udrželi," povídá Jan Švrček.

Fanshop

Zkušený obránce kdysi na Hané hrával, před jedenácti lety ale odešel za angažmá jinam a v táboře soupeře už víceméně nikoho nezná. Bitvu tudíž nebral osobně, hlavně chtěl pro Spartu body. A tušil, že to proti Olomouci nebude žádná pohodička. "S nimi se pokaždé hraje špatně. Předvádějí nepříjemný hokej, bojují a moc se s tím nemazlí. Puky hodně vyhazují. Věděli jsme, že musíme sbírat kotouče a hru otáčet. Že budeme chodit do plných. Pro diváka to asi není extra záživné, ale my jsme rádi, že jsme to zvládli a vyhráli za tři body," líčí s úlevou.

Dohrávka 18. kola znamenala pro oba protivníky velkou výzvu, na konci základní části má každý o co hrát. Olomouc se pere o postup, což dalo zápasu velký náboj. "Určitě. Oni měli nebo mají šanci dostat se do desítky, tím to pro nás bylo horší," uznává. Švrček přispěl Spartě tradičním důrazem, poprvé v sezoně i brankou! Trefil se poprvé od loňského play off, skoro po roce! "Gólů moc nedávám, spíš se soustředím na obranu. Když to spadne do brány, člověk je samozřejmě rád. Ale žádnou vědu z toho nedělám,," hlásí sváteční střelec.

Jeho velká chvíle přišla ve 37. minutě. Švrček vypálil na Konráda od modré čáry. A kotouč propadl do klece. "Vůbec jsem to neviděl. Akorát jsem poslal puk před bránu, Lukáš Cingl tam parádně clonil gólmanovi, který vůbec nic neviděl." Sparta se ujala vedení 3:1, další přesné zakončení už fanoušci neviděli. Pražané dokráčeli ke kýženému výsledku, ovšem v první třetině to vypadalo, že klidně může uspět Olomouc. "Oni tam snad třikrát nebo čtyřikrát jeli sami na bránu, měli jsme to hodně otevřené. Něco jsme si řekli, pak to bylo z naší strany mnohem lepší," dodává.

Spartě poslední dobou moc nesvědčily bitvy, v nichž svěřenci trenérů Kalouse, Motáka a Vebra museli bojovat s pečlivou obrannou soupeřova pásma. Hanáci jsou houževnatí, výborně bruslí. Jakmile ucítí šanci, vyrazí do nebezpečných brejků. Domácí si je ale tentokrát pohlídali, důležité bylo, že také uhlídali disciplínu. "Celou sezonu máme problémy s vyloučeními, věděli jsme, že tohle musíme před play off napravovat. Protože přesilovky a oslabení tam rozhodují," upozorňuje Švrček. Vyřazovací boje se blíží, všechny týmy teď víc než jindy hlídají tabulku základní části. Řeší už sparťané, na koho narazí? "Máme před sebou ještě čtyři kola, něco odhadovat moc nejde. Nebudeme předbíhat," usměje se.

Zápas s Olomoucí znamenal pro Pražany několik dobrých zpráv, jednou z nich byl kvalitní výkon Filipa Novotného. Zkušený brankář naskočil místo potrestaného Tomáš Pöpperleho. Ve zbytku předchozího zápasu s Kometou udržel čisté konto, teď inkasoval jen jednou, když ho parádní pumelicí překonal Skladaný. Novotný neměl moc zákroků, do střehu ho ale hlavně v první třetině probouzely velké šance soupeře. "Myslím, že máme dva parádní gólmany. Novotňák to potvrdil. Skočil do rozjetého vlaku a odchytal výborný zápas," chválí parťáka Švrček.

Novotný to přitom neměl snadné, Hanáci ho rozhodně nezasypali hromadou střel. "Byl to podobný scénář jako v minule. Zákroků jsem moc neměl, nejhorší pro mě byly ty jejich nájezdy, kterých měl soupeř docela dost. Naštěstí mi tam nic nespadlo," uleví si. Jelikož Pöpperle bude stát ještě dvakrát, nastoupí Novotný patrně v Mladé Boleslavi i doma proti Litvínovu. "Samozřejmě budu chtít vyhrát, Body potřebujeme, abychom s posunuli co nejvýš," připomíná.

Může jeho krátká mis změnit hierarchii sparťanských gólmanů pro vrchol sezony? Vypadá to, že pozice Pöpperleho zůstane pevná. "Nevím, jestli je on jasná jednička. Má na tři zápasy stopku, připraví se na play off, kde oba budeme chtít, aby Sparta došla co nejdál. Teď to beru tak, abych co nejvíc pomohl klukům. Ostatní je na trenérech." Za Spartu už play off před časem chytal v základu, Novotný by si to rád zopakoval. Je však realista. "V bráně by chtěl být každý, to je jasné. Ale je tady jen jedno místo," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz