Varaďa: Takhle jsem si to nepředstavoval, ale proti Finům za tím půjdeme!

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

18. dubna 2017, 23:30

Václav Jáchim

(SPIŠSKÁ NOVÁ VES, od našeho zpravodaje) Snaží se, rvou to ze všech sil, ale radost z vítězství pořád nikde. Čeští junioři prožívají na Slovensku zvláštní šampionát. Nejsou horší než soupeři, jenomže vždycky je něco srazí. Po nezdarech se Švédy a Američany byla osmnáctka blízko skalpu Rusů. Dokonce o dva góly, což by znamenalo stříbrnou příčku a ve čtvrtfinále tudíž Slováky. Ale nakonec hokejisté padli v prodloužení. "Takhle jsem si vyústění nepředstavoval. Musíme to brát tak, že nás v play off čekají Finové. Půjdeme za tím," říká Václav Varaďa.

Fanshop

Hlavní kouč udělal několik změn v sestavě. Proházel obranné dvojice i útočné vozby, poprvé na turnaji začal v bráně Jiří Patera. Češi s Rusy třikrát prohrávali, pak ale vývoj otočili a sahali po vítězství. Bohužel, v závěru utkání, konkrétně necelé tři minuty před koncem, vyrovnal Maximov. A osmnáctku fakticky poslal na čtvrtou příčku. "Udělali jsme hrubku v obranném pásmu. Nedostali jsme kotouč ven, Rusové toho využili a zápas nám srovnali. Po odvolání brankáře jsme se pokusili zlomit utkání na naši stranu. Bohužel, nepovedlo se," smutní Varaďa.

Kdyby junioři vyhráli rozdílem dvou branek, vybojovali by lepší umístění a také trošku přijatelnějšího soupeře. Ačkoli Slováci hrají na domácím mistrovství světa dobře. Varaďova armáda však především toužila slyšet hymnu pro vítěze, aby si vylepšila náladu před klíčovou fází turnaje. Ani to nebylo hokejistům dopřáno, Byť makali s maximální energií.

Za stavu 4:3 sahali po radosti, nakonec nemají nic.Jen bod. A další porážku, v pořadí už třetí. "Je to škoda. Kdyby nás Rusové přehráli... Ale my jim tu vyrovnávací branku darovali. S tím určitě nejsem spokojený," reaguje Varaďa. Klání přesto nabídlo některá pozitiva. "Určitě. Předvedli jsme zlepšený výkon. Kluci měli nasazení. Byla tam vůle obrátit utkání, i takové ty věci, které od hráčů očekáváme. Oproti předchozím zápasů tam byl určitě posun."

V prodloužení se ještě nabízela šance, jak dojít k vítězství. Mělo by cenu dvou bodů a na skok v minitabulce za vedoucí Američany by nestačilo, ovšem skalp sborné by znamenal vítanou injekci sebevědomí. Češi dělali maximum, po startu nastavení odvolali Pateru a hráli bez gólmana. "Byla tam přesilovka čtyři na tři, Patera měl pokyn, že pokud se s kotoučem dostaneme do útočného pásma, tak by vyjel ven. Měli jsme ještě 50 sekund početní výhody, chtěli jsme být v pěti proti třem. Snažili jsme se zápas každopádně vyhrát. Šance byly, ale nepadlo nám to tam," lituje Varaďa.

Vyrovnanou základní skupinu tím pádem končí osmnáctka na čtvrtém místě. porazila jen Bělorusy. "V porovnání s předchozími porážkami je bod proti Rusku určitý progres. Ovšem takové vyústění jsem si nepředstavoval. S Ruskem jsme se rvali o konečné druhé místo, jenže soupeři jsou kvalitní. Musíme to brát tak, že v play off máme Finy. Bude to o jednom zápase, o čtvrtfinále, které nás čeká ve čtvrtek. Poctivě se nachystáme," slibuje dvojnásobný mistr světa, který nezdary kouše stejně těžko jako v dobách nejlepší hokejové kariéry.

Češi věří, že si všechno zlé už vybrali. V play off se každopádně pojede od nuly. Na druhé straně barikády budou stát ve čtvrtek od 13:30 hodin nebezpeční Finové, kteří svou skupinou projeli bez ztráty kytičky. Čili s bilancí čtyř vítězství. "Zatím jim vychází všechno, na co sáhli. Tým doplnili o nějaké hráče z americké juniorky a domácí soutěže.  Aktuálně jim to funguje, ale my proti nim nastoupíme s tím, že tím jediným postupujícím budeme my," povídá Varaďa. Protivníka zná, s kolegy nachystá strategii. Jak vydolovat úspěch a postup shrnuje do stručného resumé: "Potřebujeme dát o jednu branku víc než soupeř, půjdeme za tím!" uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz