Varaďa po vyřazení: Maloval jsem si to jinak, ale hráči mají potenciál

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

20. dubna 2017, 17:42

Václav Jáchim

(POPRAD, od našeho zpravodaje) Během kariéry býval pořádný rafan, který neuhne z žádného souboje. Václav Varaďa zůstal stejný také v trenérské práci u osmnáctky. Své bojovníky provedl mnoha parádními turnaji, ten nejdůležitější bohužel nevyšel. Junioři skončili ve čtvrtfinále, které po divoké jízdě sice zachránili, leč v prodloužení nakonec zlomili ve svůj prospěch Finové. A touha po velké medaili rázem frnkla kamsi za vrcholky Tater. "Maloval jsem si to jinak. Očekávání byla větší, než jak jsme dopadli," říká.

Fanshop

Hokejisté věděli, že mohou zaplašit rozporuplný dojem ze základní skupiny. Se soupeři vyloženě neztráceli, ale Rusy, Američany ani Švédy zdolat nedokázali. "Čtvrtfinále je padesát na padesát. Nebylo podstatné, na koho jsme šli, jestli jsme mohli mít jiného soupeře. Kdybychom ten zápas zvládli, hrajeme o medaile," povídá.

Ráz bitvy určila úvodní třetina. Češi ji nezvládli, dopustili kolaps v její druhé polovině a prohrávali o tři góly. "Začali jsme moc opatrně, zpočátku jsme byli asi moc nervózní. Na co Finové sáhli, to jim v podstatě skončilo v bráně. Začali jsme hrát za stavu 1:4, až tehdy náš hokej vypadal tak, jak má. Nahoru dolů, silní na kotouči. Se snahou ukázat spoustu srdíčka a vůle obrátit utkání," povídá hlavní kouč.

Po první přestávce vedli Finové dokonce o čtyři branky, nicméně pak osmnáctka zabrala. Bylo až neskutečné, co ze sebe dokázali reprezentanti vyždímat. Fén v šatně se podle Varadi nekonal. "Určitě jsem nebyl zlý. Klukům jsem řekl, že stále můžeme věřit. Měli jsme dost času na góly. Nakonec jsme jich dali pět, kluci se o to dvě třetiny pořádně porvali." Jenže skvělá jízda nestačila, nakonec Varaďův tým padl 58 vteřin před koncem. Finský postup do semifinále trefil ve hře tři na tři Virtanen. Co mrzí víc - mizerná první třetina, nebo způsob, jakým Češi nakonec padli? "Samozřejmě závěr, rozhodující gól v prodloužení," potvrzuje.

Zápasy v této věkové kategorii bývají nevyzpytatelné. Stačí málo, mladá psychika zapracuje, a výsledek se najednou mění před očima. "Finové byli malinko zaskočeni, zřejmě očekávali, že to pro ně bude lehký zápas," komentuje Varaďa vzepětí svých dříčů. "My je překvapili a myslím, že jsme po tom hodně hodně sahali." Když v závěru třetí třetiny srovnal Zadina, bylo to jen pro silné povahy. Finové totiž zle dotírali, trefili tyčku, pak skvěle na čáře zapracoval obránce Kvasnička.

Jenže v prodloužení zas přišla smůla. Machala v pádu posouval kotouč pod brankáře Pateru, rozhodčí následně vyloučil českého útočníka za zalehnutí puku. Byl to tvrdý direkt. "Kluci mi řekli, konkrétně tedy Ondra Machala, který posouval puk, že to bylo pod našeho brankáře. Nevím. Asi se toho zřejmě dotkl. Rozhodčí odpískal, tak to je," povídá hlavní kouč. Finové záhy vybojovali postup. "Nevím, jestli jsme tam propadli. Tři na tři v prodloužení... Finové byli schopni dotlačit puk z brankoviště, ostatně takhle dali i jiné góly," dodává Varaďa.

Na české juniory zbyl jen smutek. A velká frustrace. Ve čtvrtfinále byli nejdřív hodně dole, pak se zvedli a srovnali. Nakonec ale nemají nic... Nadupaná parta šikovných talentů nepotvrdila loňský Memoriál Ivana Hlinky ani další povedené turnaje v sezoně. Místo útoku na medaile je tady brzký konec. A odjezd domů. "Čekali jsme určitě lepší výsledek. Na bližší rozbor by bylo třeba víc času. Když to shrnu, dostali jsme hodně branek, myslím, že tohle rozhodlo. My góly dali, ale v bránění jsme měli velké mezery," hlásí kouč. Ne všechny pilíře týmu zahrály podle představ. "Některým klukům to vyšlo víc, některým méně," souhlasí.

Vzhledem k ambicím, kvalitě hráčů a předchozím výsledkům je vyřazení ve čtvrtfinále zklamáním. "Očekávání bylo větší, než jak jsme dopadli," reaguje Varaďa. Co pro něj osobně znamenalo první mistrovství světa v pozici kouče? "Skvělý zážitek. Byla to parádní práce, trénovat tyhle talentované kluky. Samozřejmě jsem si maloval lepší závěr sezony a vyústění celého období, než jak to nakonec dopadlo. Ale spousta kluků má v sobě velký potenciál. Emoce, které teď prožili ve čtvrtfinále, i další věci z turnaje je posunou dál. Z mnoha hráčů se mohou stát opravdu kvalitní hokejisté," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz