Vánoční dárek pro všechny hokejové fandy – Stiga hokej!

7. prosince 2017, 0:05

V roce 1957 začala švédská firma Stiga sériově vyrábět první Stiga hokeje. Letos tedy slaví tato oblíbená stolní hra šedesáté narozeniny. Do důchodu se určitě nechystá, naopak její obliba stále celosvětově roste!

Nový fanshop

Jak to všechno začalo?

První prototyp hry ledního hokeje spatřil světlo světa ve Stockholmu už v roce 1939. Hokej byl původně ze dřeva, měl obdélníkové kluziště a figurky hráčů byly z plechu. Hra byla od začátku velmi oblíbená. Proto v roce 1957 přistoupila firma k sériové výrobě stolních hokejů. Načasování se povedlo, protože v tomtéž roce vyhrál švédský národní tým „Tre Kronor“ mistrovství světa, což vedlo ke zvýšenému zájmu o všechno související s hokejem.

Skutečný boom pak nastal o dva roky později, kdy byl k vývoji hry přizván švédský národní hokejový idol Sven „Tumba“ Johansson. Hra dokonce po dlouhou dobu nesla jeho jméno: Tumba Hockey! Od té doby se po celém světa již prodalo více jak 5 milionů kusů a bez nadsázky lze říct, že na Stiga hokejích vyrostly již tři generace kluků a holek. V průběhu let docházelo k postupnému zdokonalování hry. Dnešní hokeje jsou vyrobené především z trvanlivých plastů. Kovové zůstávají hokejky hráčů a ovládací táhla.

Lední hokej versus stolní hokej!

Hrací plocha, mantinely i dresy hráčů jsou takřka věrnou napodobeninou skutečného ledního hokeje. V základním vybavení jsou vždy dva týmy, nicméně fanoušci si pak mohou dokoupit jakýkoli jiný tým hrající extraligu jako třeba Kometu Brno, Litvínov, Plzeň, Liberec, Vítkovice, Třinec, Chomutov, atd. Pokud někdo rád sleduje NHL, pak si může vybrat jakýkoli tým NHL. K dispozici jsou i národní týmy, vybrané týmy švédské a finské ligy a KHL.

MS ve Stiga hokeji se konalo v Liberci

Od začátku osmdesátých let se po celém světě pravidelně pořádají mezinárodní turnaje. Ze Skandinávie se závodní hraní rozšířilo po celé Evropě. V červnu 2017 se v Liberci uskutečnilo již XV. Mistrovství světa ve Stiga hokeji. Zúčastnili se jej reprezentanti 25 zemí světa. Kromě typických hokejových velmocí jako Švédsko, Rusko, Česko, Slovensko, Finsko a Kanada sem přijeli i závodníci ze zemí jako Velká Británie, Izrael, Chorvatsko, atd.

Vítězem hlavní kategorie jednotlivců se nakonec stal Edgars Caics z Lotyšska před obhájcem titulu mistra světa Rusem Maximem Borisovem, třetí skončil Švéd Oscar Henricsson. V družstvech už si Rusové titul nenechali vzít, když ve finále porazili český tým. Třetí skončili Ukrajinci.

Tip na vánoční dárek

Stiga hokej můžete koupit rovnou v e-shopu: www.stigahokej.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz