Valachův návrat? Bez rozbruslení a po pěti hodinách v autě, prozrazuje

Foto: piratichomutov.cz

4. ledna 2016, 13:21

Libor Kult

Závěr předešlého kalendářního roku se Pirátům Chomutov úplně nepovedl. Třikrát po sobě prohráli a získali jediný bod v Olomouci. Po změně letopočtu nepříjemnou sérii utnuli na ledě domovské SD ARÉNY, kde v rámci 33. kola Tipsport extraligy hostili karlovarskou Energii. Ta v minulém duelu na půdě Chomutova vyhrála bez inkasovaného gólu, i tentokrát držela nulu více než polovinu střetnutí. Jenže v závěru prostředního dějství udeřili svěřenci Vladimíra Růžičky staršího dvakrát během jednasedmdesáti sekund, což se ukázalo jako rozhodující. Souboj byl domácí premiérou zatím poslední chomutovské posily Juraje Valacha, který si po závěrečné siréně liboval, že mužstvo přerušilo sérii nezdarů. „Potřebovali jsme se nějakým zápasem chytit a jsem rád, že to byl zrovna tenhle,“ pravil spokojeně.

Fanshop

Piráti vedli o dva góly až do 55. minuty, kdy snížil Tomáš Rachůnek a odstartoval velký tlak Energie, která se nadechla k mocnému finiši. V dobré pozici se objevil Huna, velkou příležitost nezužitkoval Bartek. Hostům nakonec nepomohla ani hra bez brankáře. Z velké střelecké převahy ve třetí části hry, kdy byl poměr střel 16:8 z pohledu Západočechů, vytěžili hráči Energie nakonec jen jednu trefu.

„Myslím, že kdybychom byli efektivnější, zápas by byl klidnější,“ ohlížel se Juraj Valach. „Ke konci jsme Vary pouštěli do zbytečných protiútoků, ze kterých mohly skórovat,“ uvědomoval si. „Jsem rád, že nakonec zápas dopadl, jak dopadl,“ oddechl si s tím, že v závěru, kdy byl také na ledě, na strach o výsledek nemyslel.

„Na něco podobného není na ledě čas. Člověk se musí koncentrovat na každou situaci, když je ve hře. Kdyby si připouštěl něco jako strach, jen by vyrovnání přivolal. Nad tím nemůže hráč přemýšlet,“ upozorňoval muž, jenž byl v sezoně 2013-14 s jedenácti góly nejčastěji skórujícím obráncem nejvyšší soutěže společně s Vladimírem Rothem.

Teď stihl šestadvacetiletý rodák z Topoľčan devět střeleckých pokusů za dva zápasy, nejvíc ze všech Pirátů. Gólově se však zatím neprosadil. „Doufám, že budu platný i v defenzivě a budu zabraňovat gólům, protože jsem přece jen obránce,“ culil se Juraj Valach. „Když ale občas pomůžu v přesilovce střelou ke gólu, budu z toho samozřejmě mít radost a potěším i fanoušky,“ doplnil ještě.

Účastník světového šampionátu 2014 se po půlroční anabázi ve Slovanu Bratislava vrátil do české nejvyšší soutěže, kde od léta 2011 do konce předchozího ročníku prošel brněnskou Kometou a pražskou Slavií. „Vypadá to, že se extraliga moc nezměnila,“ srovnával po dvou bitvách. „Týmy jsou pořád vyrovnané a o všechna místa se bude bojovat až do konce, což mě baví,“ usmíval se.

Reprezentant našich východních sousedů se před vánočními svátky dohodl na ukončení spolupráce s účastníkem KHL, poměrně brzy se ale vrátil do zápasového kolotoče. „Je pravda, že herní pauza nebyla zase tak dlouhá, ale přišel jsem do nového prostředí a týmu. Jen pod trenérem už jsem hrál a víme tak, co od sebe můžeme čekat, což je výhoda,“ popisoval. „Ze začátku to bylo těžké, ale teď už to nevnímám. Zlepšilo se to,“ dodal.

Dohoda s Piráty byla i z pohledu Juraje Valacha blesková. „Všechno se seběhlo hrozně rychle,“ vypálil bez váhání. „Když jsem ukončil spolupráci se Slovanem, dostal jsem tři čtyři nabídky z české extraligy. Ozvali se i nějací zájemci z německé ligy,“ prozradil. „Chomutovu jsem dal přednost, protože znám trenéra Růžičku i některé hráče, kteří se mnou hráli ve Slavii,“ vysvětlil jedním dechem.

Nejnovější posila Pirátů skočila rovnýma nohama do zápasu, vždyť Juraj Valach přijel do Olomouce po vlastní ose ze Slovenska. „Absolvovat zápas bez rozbruslení bylo docela těžké,“ vrátil se k předsilvestrovské bitvě na Hané. „Navíc jsem do Olomouce cestoval pět hodin autem. Bylo to zajímavé, ale premiéra mohla být lepší. Škoda že jsme v nájezdech, které jsme začali dobře, nezískali druhý bod,“ litoval i s odstupem.

Proti Energii debutoval před chomutovskými příznivci v domácím dresu, jako soupeř Piráty i stadion dobře zná. Nejčerstvější vzpomínka z baráže však úplně příjemná není. „To víte, že jsem si na ni vzpomněl, i když já jsem vlastně v baráži hrál proti Chomutovu jen doma. Tady jsem nenastoupil kvůli zdravotním problémům. Předtím jsem tu několikrát hrál, takže znám stadion i fanoušky, kteří se hokejem baví,“ uzavřel v útrobách SD ARÉNY.

Sestřih utkání Chomutov – Karlovy Vary

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz