V Třinci jsem byl navíc, cítí Doudera. Těší se na sázky s bráchou

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Není až tak obvyklé, aby se hráči juniorského věku s podobným potenciálem stěhovali mezi českými kluby. Organizaci Třince po minulé sezoně opustili Lukášové Jašek s Douderou, zatímco první jmenovaný útočník zamířil do Liberce, Doudera našel novou adresu v Litvínově. „Myslím, že to pro mojí kariéru bude zase určitý krok. Teď musím ukázat, co ve mně je,“ říká odhodlaně nadějný obránce.

Fanshop

Vzhledem k tomu, že první extraligové příležitosti mezi Oceláři dostal už v sezoně 2014/15, doufal Lukáš Doudera v mnohem lepší progres. Jenže nakonec v uplynulém ročníku strávil víc času o soutěž níž ve Frýdku-Místku a Havířově a pak ještě v třinecké juniorce. To všechno ho vedlo k rozhodnutí, že po třech letech od příchodu z Kladna se zase přestěhuje – zpátky napříč republikou.

„Z Třince jsem se rozhodl odejít, protože jsem tam celou sezonu nehrál. Už jsem tam nebyl spokojený, od začátku sezony mi přišlo, jako bych tam byl navíc. Jinak se mi v Třinci líbilo, zázemí mají úžasné. A byl jsem tam s bráchou, to bylo super,“ vypočítává mladší ze sourozenecké dvojice. Přesto může na poslední roky vzpomínat rád – v mládežnických dresech Ocelářů slavil titul ve starším dorostu, následně zlato a stříbro v juniorce.

Ale teď pro něj nastal čas jít dál, byť opouští velmi ambiciózní klub. „Myslím, že to pro mojí kariéru bude zase určitý krok, že se posunu někam jinam. Přišel jsem do nového klubu, kde jsem kluky skoro neznal. Jenom z toho, když jsme hráli proti sobě. Jsem rád, že už jsem změnil organizaci, teď musím ukázat, co ve mně je,“ hlásí bojovně.

„Věřím, že bych mohl hrát. Když šanci dostanu, tak se o to musím poprat a ukázat, že na to mám. Jinak hrát nemůžu.“

Zatímco jeho parťáka Lukáše Jaška zlákal Liberec, Doudera se rozhodl kývnout Litvínovu. Verva bude chtít navázat na loňské páté místo a zastavit houpačku z posledních sezon, Doudera se zařadí mezi nejmladší hráče kádru. „Litvínov měl o mě zájem, jeho nabídka mě strašně oslovila a líbila se mi. Věřím, že to byl správný krok,“ říká zadák, o jehož služby měly zájem i jiné kluby. „Ale těžko říct, kde bych jinak hrál,“ přemýšlí.

Severočeši mají aktuálně na soupisce devět obránců. Přestože odešli Tomáš Pavelka či Filip Pavlík, v zadních řadách stále zůstala solidní konkurence. Jestli Doudera o místo nezabojuje, dobře ví, že může dopadnout stejně jako v Třinci. „Já věřím, že bych mohl hrát. Ale samozřejmě je to všechno jenom o mně. Když šanci dostanu, tak se o to musím poprat a ukázat, že na to mám. Jinak hrát nemůžu,“ tuší.

Svěřenci Radima Rulíka měli letní přípravu delší než všechny ostatní extraligové kluby. Potili se už od poloviny dubna, týden strávili i na Kypru. Teď už se na Zimním stadionu Ivana Hlinky zase mrazí, hokejisté vyjedou na led v pondělí. Trenéři budou mít v přípravě zhruba tři desítky hráčů včetně některých juniorů.

„Zatím jsem v Litvínově hrozně spokojený, letní příprava se mi líbila. Byla tedy trochu delší, ale myslím, že to je jedině dobře. Volno jsme už měli, teď je ta tvrdá práce. Musíme na sobě makat, abychom v sezoně udělali nějaký dobrý výsledek,“ burcuje jedna z nových tváří v kabině. „S klukama jsme si hrozně sedli, líbí se mi tam,“ doplňuje.

Foto: Michal Polák, hc-havirov.cz

Lukáš Doudera patří mezi velké talenty českého hokeje. Možná se o něm tolik nemluví, draftem NHL neprošel, ale v národních týmech nasbíral už ke stovce startů. Na reprezentačních akcích se potkává s řadou spoluhráčů, kteří zvolili odchod do zahraničí – sám se ale rozhodl pro jinou cestu.

„Když jsem šel do Třince, po roce jsem se mohl rozhodnout, jestli odejít, nebo zůstat. Rozhodl jsem se, že zůstanu. Pak ale bohužel vyhodili pana Kalouse, kvůli kterému jsem tam šel, a všechno se změnilo. Věřím, že když jsem zvolil extraligovou cestu, tak v Litvínově dostanu šanci a posunu se tam, kam bych chtěl. Myslím, že to pomůže mému rozvoji.“

„Mými vzory jsou Marek Židlický a Tomáš Kaberle, to byli nejlepší čeští obránci ve své době. Líbilo se mi, jak hráli, a já se snažím hrát jako oni dva.“

Na odchod bude pomýšlet až postupně, nechce nic uspěchat. „Zahraničí je můj cíl, ale chtěl bych to zkusit českou cestou,“ ujišťuje. Řada jeho předchůdců ukázala, že to tak jde. „Mám těch příkladů čím dál víc. Viz Radim Šimek. Všechno je to jenom o tom, jak hráč pracuje a zlepšuje se.“ Je pro Douderu právě Šimek – kometa posledních let s velkými ofenzivními vlohami – největším vzorem? „Až takhle bych to neřekl. Mými vzory jsou Marek Židlický a Tomáš Kaberle, to byli nejlepší čeští obránci ve své době. Myslím, že se nám dlouho bude těžko někoho takového hledat. Líbilo se mi, jak hráli, a já se snažím hrát jako oni dva,“ vypráví.

Kladenskému odchovanci zatím v kariéře vydatně pomáhal jeho o pět let starší bratr Milan. Do Třince se v roce 2014 stěhovali společně, mezi Oceláři si splnili sen nastoupit bok po boku v extralize, spolu i bydleli. Teď už se jejich rodinné pouto rozpojilo. „Je zkušenější, samozřejmě jsme se o tom bavili, ale byla to moje volba,“ říká Lukáš. Po zápasech ve stejném dresu si bráchové vyzkouší roli soupeřů. „Když budu hrát proti němu, bude to sranda.“ A určitě padnou i nějaké sázky. „Doufám, že jo. Oba jsme takoví vtipálci,“ směje se. Na ledě nebude znát bratra, jen bude mít ještě větší motivaci, aby stál na vítězné straně.

Kromě toho, že se chce Lukáš Doudera prosadit v extralize, upíná myšlenky i k reprezentaci. Zatím se účastnil jednoho šampionátu do osmnácti let, letos bude chtít přidat premiéru na dvacítkách. Jako hráč ročníku 1998 má poslední šanci. „Motivace je to pro mě velká, momentálně asi největší. V Litvínově budu chtít trenérům ukázat, že na to mám, abych se dostal na mistrovství a odvedl tam co nejlepší práci. Věřím, že když budu hrát to, co umím, tak šanci dostanu,“ dodává.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz