V mančaftu je síla, máme velkou šanci, tvrdí Vrána. Spartě fandí i Lavi

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

(GÖTEBORG, od našeho zpravodaje) Pro Spartu je klíčový. Pravidelně boduje, sází důležité góly, nahrává. Je zkrátka rozdílovým hráčem. Vévodí kanadskému bodování celé Tipsport extraligy. Nedělní duel proti Chomutovu však nedohrál a sparťanské veřejnosti zatrnulo. Co se stalo? Nejde o nic vážného? Petr Vrána ale s týmem odcestoval do Švédska a dopoledne absolvoval rozbruslení. Večer tak nastoupí do finále Ligy mistrů a pomůže Pražanům v boji o cennou trofej.

Fanshop

Úderná sparťanská formace Řepík – Vrána – Hlinka tak zůstane kompletní. „Petra potáhli za nohu a cítil tříslo. Byl na kontrolní rezonanci, ale říkal, že absolvoval fyzioterapii a cítil se lépe. Jednak jsme to nechtěli pokoušet kvůli finále, ale taky vzhledem k dalšímu průběhu extraligy, aby z toho nebylo dlouhodobější zranění,“ vysvětluje sparťanský kouč Jiří Kalous, proč Vrána nedohrál nedělní duel.

„Nechtěl jsem riskovat, aby se něco stalo. Zatím je to dobré. Trochu se to zlepšilo, uvolnilo. Doufám, že to bude v pohodě a večer nastoupím,“ dodává sám Petr Vrána.

Ten má se švédským hokejem zkušenosti. V loňském ročníku hrával za Brynäs, proto může porovnávat. „Loni jsem ale hrál v hlavní hale. Ve vedlejší jsem nebyl- Tak uvidíme,“ přiznává. Jakou očekává atmosféru? Menší hala Frölundaborg bude zaplněna do posledního místa.

Sparta chce ovládnout Evropu. Každý si pamatuje jen vítěze, ví Hlinka »

„Naše zkušenost z venkovních zápasů Ligy mistrů byla taková, že moc lidí nechodilo. Speciálně ve Švédsku byla komorní atmosféra. Přijede ale hodně našich fanoušků. Viděl jsem ráno, že se chystali. Atmosféra bude slušná. Možná to nebude tako jako v semifinále u nás v Praze, ale špatná nebude,“ je si jistý jednatřicetiletý borec.

Liga mistrů se buduje. Přízeň fanoušků si postupně získává. „Překvapilo mě, že na Ligu mistrů nechodí diváci v takovém počtu, ale domácí liga sledovanost má. Ve švédské lize chodí fanoušků překvapivě dost. Když jsem loni hrál, většinou bylo neříkám, že vyprodáno, ale návštěvnost byla slušná,“ pokračuje Vrána.

Kvůli bitvám v Champions Hockey League sice Spartě zhoustl zápasový program. „Je toho dost. Vložily se nám do toho úterky nebo středy. Bylo toho na nás hodně, ale musíme se s tím nějak vyrovnat. Jsme profíci. Každý jsme v kariéře zažil, že se hraje hodně zápasů. Nedá se nic dělat,“ staví se k situaci čelem.

Sáhneme si na dno, slibuje Pech. Nechá ho Kumstát vyspat? »

Na druhou stranu si Pražané vyzkouší konfrontaci s jinými evropskými kluby, která je může posunout dál. „Je to pro nás příjemná změna. Není to liga a stereotyp. Finále si člověk zahraje jednou za čas, nebo kariéru. Uděláme všechno pro to, abychom uspěli. Jen škoda, že nehrajeme doma,“ lituje bronzový medailista z juniorského šampionátu v roce 2005.

Na vítěze Ligy mistrů čeká odměna ve výši zhruba 3,8 milionů korun. Poražený bere zhruba polovinu. „Soutěž ještě nemá takovou prestiž jako fotbal. Na druhou stranu je do ní zapojena spousta klubů. Byl by to velký úspěch, kdybychom vyhráli,“ míní. „Musíme se na to nachystat, podat zodpovědný výkon a uvidíme, jak to dopadne. Snad se to podaří. Mančaft sílu má, šanci máme velkou,“ tvrdí Vrána.

Vypsalo klubové vedení hráčům motivační prémii? „Kromě volna nemáme nic, nikdo nic neříkal. Nehrajeme to kvůli odměnám. Jsme rádi, že jsme ve finále. Teď musíme udělat všechno pro to, abychom to urvali,“ ví nejproduktivnější hráč extraligy, který ve 43 utkáních zapsal 45 bodů za 20 branek a 25 asistencí.

Ve středu dorazí do Švédska česká reprezentace. Budou v ní figurovat také sparťané? „Tohle vůbec neřešíme. Uvidíme, jak dopadne finále, a pak budeme řešit další věci,“ doplňuje Petr Vrána.

Přijel jsem si pro pohár, směje se Lavi

Spartě bude vedle jejich příznivců, kterých do Švédska míří stovky, fandit také populární postava seriálu Vyšehrad uvadající fotbalová hvězdička Julius "Lavi" Lavický alias herec Jakub Štáfek. Ví se o něm, že Spartě fandí ve fotbale, teď v Göteborgu podpoří i její hokejovou sestru.

Máte blízko k hokeji?
„Na hokej jsem od dětství chodil možná víc, než na fotbal. Takže to mám tak: Fotbal si rád zahraju, ale na dívání mě možná baví víc hokej.“

Navštěvujete zápasy Sparty pravidelně?
„Chodím. Permici ale nemám, kupuju si lístky.“

Přiletěl jste se inspirovat pro další díly Vyšehradu něčím z hokejového prostředí?
„To nevím, to je asi předčasné. Jedu si to užít a chci dostat pohár. Samozřejmě, pokud se to vydaří, oslava by směřovala k tomu, něčím se inspirovat, protože to může být podobné. Inspiraci tady ale nečerpám. Chci se podívat na dobrý hokej a domů přivézt pohár.“ (směje se)

Pokud Sparta vyhraje, oslavy by byly asi enormní, jakože hodně velké, že?
„To by bylo asi zábavné. Oslava předpokládám, že bude enormní. Časově by se to stíhalo tak, že v Praze bychom byli relativně brzo a mohlo by se pokračovat dál. To by mohlo být zábavné, ale ve středu od rána točím. Nesmím to přehánět, musím se soustředit na výkon.“

Máme sílu a nikoho se nebojíme, hlásí Pöpperle »

Máte osobní vazby na hokejisty Sparty?
„Potkali jsme se na jednom sparťanském večírku po utkání. S některými jsme navázali kontakt. Nejde o žádné blízké vztahy, ale je to fajn. Kluky obdivuji. Jsou pro mě jakýmsi vzorem.“

Budete fandit přímo v kotli?
„To ještě uvidíme. Popravdě řečeno nevím, kde budeme.“

Jaký jste fanoušek?
„Hodně nadávám a hodně to prožívám.“

Lidé na vás neustále volají "Lavi!", nevadí vám tohle oslovení? 
„Jak kdy. Předtím na mě pořvávali Matěji (postava ze seriálu Ulice – pozn. red.) a někdy pořvávají ještě nyní. Teď je to třeba Lavi, ale holt to tak je. Cílovou skupinou jsou především mladí lidé. Fotbal je ale fenomén a mají ho rádi vesměs všichni. Je to vděčné téma.“

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz