Úžasná stíhačka nestačila! Junioři padli s Finy v prodloužení, medaile je pryč

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

20. dubna 2017, 16:25

Václav Jáchim

(POPRAD, od našeho zpravodaje) Neskutečnou bitvu sehráli ve čtvrtfinále mistrovství světa čeští junioři. Osmnáctka pustila Finy do čtyřgólového vedení, v Popradu už skoro nikdo nevěřil, že se dostanou zpátky do zápasu. Jenže Češi zabojovali, dokázali vyrovnat a vynutit prodloužení. Když všechno ukazovalo na nájezdy, Finové rozhodli. Reprezentanti tedy nakonec nemají nic, sen o medaili je pryč. Osmnáctka na turnaji končí, postup s vypětím všech sil a velkým štěstím bohužel slaví Finové.

Fanshop

Do klíčové bitvy nastoupil v české brance Jakub Škarek, naskočil i obránce Jakub Galvas, jehož zdravotní potíže nepustily do tří předchozích zápasů. Hokejisté se od úvodních vteřin snažili o pohyb a aktivní hokej, jenomže v čase 2:19 poprvé inkasovali. Z pravé strany poslal kotouč na bránu Miro Heiskanen, Škarek měl zakrytý výhled a puk skončil v síti – 1:0. Osmnáctku to ovšem nerozhodilo, junioři bojovali.

Nicméně Finové hráli velmi dobře, ve čtvrté minutě měli naši hokejisté štěstí, jelikož zadák Teraväinen pálil od modré čáry do tyče. Pak přišlo vyrovnání: V útočném pásmu zapracovali Hrabík s Dvořákem, puk dostal do palebné pozice Dalimil Mikyska a obránce brněnské Komety báječně trefil – 1:1. Zdálo se, že se český výběr chytil. Měl energická střídání, ovšem nebezpeční Finové neustále hrozili. Jako třeba po chybce v české defenzivě osamocený Virtanen.

Bohužel, druhá polovina úvodního dějství vyšla soupeři. V čase 14:09 zametl kotouč z brankoviště za čáru Kristian Vesalainen. Hladonik předtím na opačné straně zlomil hokejku, Finové nabruslili do českého pásma, šikula Nyman vystřelil a jeho parťák dokonal dílo zkázy – 2:1. Pěkným zakončením zpoza brány zkoušel odpovědět Kaut, v 18. minutě musel na trestnou lavici Kern a po 68 vteřinách se soupeř radoval znovu.

Obránce Urho Vaakanainen pálil ze strany mezi tři tyče poté, co k němu přilétl puk po předchozí tvrdě střele – 3:1. Rozhodčí předtím nepískali sporný moment podražení na Machalu, na výpadku juniorů to však nic nemění. Velká škoda, že Češi inkasovali do sirény ještě jednou. Škarek sice chytil samostatný průnik Engberga, v čase 19:14 se ale nekompromisně prosadil Aarne Talvitie – 4:1. Škarka nahradil v bráně Patera, zdálo se, že šlo o rozhodující úder.

Ovšem Češi jsou bojovníci. V čase 25:24 sice podruhé v utkání skóroval Aarne Talvitie – 5:1, ovšem pak se hrálo podle českých not. Ve 28.minutě snížil z přesilovky Filip Chytil, když junioři parádně ostřelovali finskou klec – 5:2. Soupeř znejistěl a nebyl tak důsledný, osmnáctka toho využila. Ve 32. minutě dal reprezentantům energii Marek Škvrně, jeho individuální průnik byl vynikající – 5:3. Ohromně nabuzení Češi pak stihli ještě jeden gól, při vyloučení Anttalainena nádherně pálil po ledě k tyči Ondřej Machala – 5:4.

Soupeř vypadl z role a kupil další fauly, probuzení junioři dřeli a chtěli vyrovnat. Ale brankostroj ustal. Ve 56. minutě byl po přistrčení od Safina blízko Chytil, Kvasničkovi následně sebral radost pohotový Luukkonen. Finové odolávali se štěstím. Rozhodnout mohl Nyman, ale Patera skvěle zachránil. Stejný hráč mířil v 57. minutě do tyče, kotouč pak putoval podél čáry pryč. Rozhodčí se raději poradili s kolegou u videa a rozpažili, načež se radovali Češi. Hladonik nahrál Filipu Zadinovi a pardubický střelec v čase 57:23 vyrovnal – 5:5!

Neskutečné, hokejisté vymazali ztrátu čtyř branek! Půl minutky před třetí sirénou doslova lezli v brankovišti po čtyřech a zuby nehty se rvali, aby zachránili proti obrovskému tlaku Finů. Kvasnička na čáře pomohl Paterovi, rozhodčí u videa znovu gól neviděli. Skvělá bitva musela do prodloužení. Hezký průnik ukázal Král, ovšem neuspěl. Po dlouhém obléhání české klece zachránil Patera před Virtanenem. Po oddechovém čase se zase nadechli Češi. 90 vteřin před koncem prodlouženi trestali rozhodčí český tým, Machala se podle nich dopustil zdržování hry. Pak byli vyloučeni také Finové, hrálo se tři na tři a 58 vteřin před koncem dostal kotouč za Pateru důrazný Santeri Virtanen –  6:5 po prodloužení.

Výsledky čtvrtfinále MS 2017

FINSKO – ČESKO 6:5 po prodloužení (4:1, 1:3, 0:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 3. Heiskanen (Vaakanainen, Vesalainen), 15. Nyman (Vesalainen), 19. Vaakanainen (Ikonen, Heiskanen), 20. Talvitie (Heiskanen, Ylönen), 26. Talvitie (Virtanen, Ylönen), 70. Virtanen (Heiskanen, Ylönen) – 8. Mikyska (Hrabík, Dvořák), 28. Chytil (Zadina, Safin), 32. Škvrně (Kondelík, Mikyska), 39. Machala (Nečas, Kvasnička), 58. Zadina (Hladonik, Hrabík).
Rozhodčí: Kulev (Rusko), Nikolic (Rakousko) –  Kupcus (Lotyšsko), Yletyinen (Švédsko).
Vyloučení: 6:6.
Využití: 1:2.
Střely na branku: 38:47.
Diváci: 1 194.
Finsko: Luukkonen – Vaakanainen, Heiskanen, Teräväinen, Räsänen, Anttalainen, Utunen, Latvala, Isiguzo – Vesalainen, Nyman, Ikonen  – Virtanen, Talvitie, Ylönen – Kotkaniemi, Koskenkorva, Kupari – Aalto, Engberg, Maansaari. Trenéři: Nieminen a A. Laine.
Česko: Škarek (20. Patera) – Mikyska, Kvasnička, Král, Galvas, Šalda, Buchtela, Bednář – Kaut, Nečas, Machala – Zadina, Hladonik, Hrabík – Kern, Chytil, Safin – Dvořák, Škvrně, Kondelík. Trenéři: Varaďa, Augusta a Studnička. 

Další čtvrtfinále:

KANADA – ŠVÉDSKO 3:7 (0:1, 2:3, 1:3)

Branky a nahrávky: 22. M. Strome, 35. Entwistle (Brook), 55. Comtois – 20. Zetterlund, 31. Bäck (Hugg, Zetterlund), 34. Olofsson (Lundeström), 40. Hugg (Liljegren, Brännström), 45. Olofsson, 49. Brännström (Elvenes, Fjellström), 58. Lundeström.

RUSKO – SLOVENSKO 3:2 po prodloužení (1:0, 0:2, 1:0 – 1:0)

Branky a nahrávky: 6. Čechovič (Svečnikov), 42. Čechovič (Svečnikov, Samorukov), 69. Slepec (Koltygin) – 31. Ružička (Liška, Baláž), 35. Fafrák (Liška).

USA – ŠVÝCARSKO 4:2 (1:0, 1:2, 2:0)

Branky a nahrávky: 1. B. Tkachuk (Pastujov), 35. Farrance (Barratt), 57. Norris, 58. Tortora (Dhooghe) – 24. Hischier (Gross), 31. Müller (Patry, Sigrist)

Výsledek utkání o záchranu:

BĚLORUSKO – LOTYŠSKO 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)

Branky a nahrávky: 39. Martynov (Jerjomenko, Filjajev), 60. Jerjomenko (Martynov)
Stav série: 1:0.

Další program MS do 18 let 2017

Pátek 21. dubna:
17:30 Lotyšsko – Bělorusko (2. zápas o udržení, Spišská Nová Ves)

Sobota 22. dubna:
15:30 semifinále Finsko – Rusko (Poprad)
19:30 semifinále USA – Švédsko (Poprad)

Neděle 23. dubna:
13:30 Bělorusko – Lotyšsko (příp. 3. zápas o udržení, Spišská Nová Ves)
15:30 Utkání o 3. místo (Poprad)
19:30 Finále (Poprad)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz