Udržela Erata i zbytek týmu, kocovinu si nepřipouští. Obhájí Kometa titul?

Foto: Karel Švec, cslh.cz

6. září 2017, 16:07

Daniel Kinc

Když Kometa před loňskou sezonou výrazně posílila, všichni vyjma hráčů mluvili o titulu. Ačkoliv si Brňané prošli v sezoně těžkým obdobím, v play off se rozehráli do skvělé formy. Na konci cesty byl vytoužený dvanáctý titul po dlouhých 51 letech. Brno během léta nepostihlo výraznější zemětřesení a většina mistrovského kádru včetně Martina Erata zůstala pohromadě. I proto může parta kolem Leoše Čermáka letos myslet opět na nejvyšší příčky. „Mistrovská kocovina? Nebavíme se o tom, maximálně se to objeví v médiích. Věříme v sílu zkušených hráčů. Mužstvo je velmi zkušené a musí to zvládnout,“ řekl na předsezónní tiskové konferenci trenér Kamil Pokorný.

Fanshop

Loňská sezona skončila v jihomoravské metropoli tou nejsladší tečkou. Kometa prošpikovaná hvězdami i dravým mládím předvedla v play off fantastickou jízdu, během níž ztratila jen dva zápasy a ve finále zkrotila obhájce titulu, Bílé Tygry Liberec, v nejkratší možné době. Když pak Leoš Čermák přebíral trofej pro vítěze extraligy, Libor Zábranský si mohl v duchu říci, že to opravdu „mělo smysl.“

Po sezoně se však nekonal úprk hvězd a klíčových postav za jiným angažmá. Nové smlouvy navíc podepsali Jakub Krejčík, Tomáš Vincour nebo Martin Erat, u něj visel nejtučnější otazník. Nakonec si s Liborem Zábranským plácli a zkušený forvard stráví pod Špilberkem ještě jednu sezonu. Co se obranných řad týče, ty opustilo zkušené slovenské duo Jozef Kováčik a Peter Trška, na které, dá se říct, nezbylo v už tak našlapaném kádru místo. Hodně prostoru by mělo opět dostávat dravé mládí, v defenzívě se jedná zejména o dvojici Filip Král – Dalimil Mikyska. O osudu Martina Nečase, který byl v červnu jako 12. v pořadí draftován Carolinou, se rozhodne v příštích týdnech.

Z přípravy si bereme pozitivní věci, teď ale začínáme znovu od nuly

Komeťáci po bujarých oslavách naskočili zpět do příprav na novou sezonu v červnu, po tradiční suché přípravě s kondičním trenérem Milošem Pecou odehráli Brňané počínaje prvním srpnem sérii přípravných duelů, včetně zápasů v Lize mistrů, a jen jednou prohráli. „Už během suché přípravy byla na hráčích znát velká chuť. Odehráli jsme poté deset přípravných zápasů a na ledě jsme si zkoušeli různé herní varianty, vyzkoušeli si mladé hráče a chtěli znát různé složení dvojic či trojic.“

„Výsledky nás potěšily, příprava se nám povedla. Odnášíme si především ty pozitivní věci a to, co se nepovedlo, se budeme snažit dál pilovat. V pátek začínáme od nuly a chceme dobře vstoupit do nové sezony," hodnotil přípravu asistent hlavního kouče. „Po takovém úspěchu je nálada v kabině dobrá, všichni pracovali během přípravy s chutí. Sezona nebude jednoduchá, ale všichni se těší a věřím, že budeme dobře připraveni,“ doplnil kapitán Leoš Čermák.

Právě vůdce posledních mistrů neodehrál v přípravě ani jeden zápas a stále laboruje s nedávným zraněním. „Na devadesát procent start ligy nestihnu. Bude to pro mě těžké, budu se připravovat v rámci možností, ale těším se, až znovu nastoupím. Nerozehranost není ideální, ale soutěž je dlouhá. Doufám, že mezi kluky zapadnu. Je to otázka několika dní, než opět nastoupím,“ komentoval svůj zdravotní stav. Otázkou tedy zůstává, kdo z kabiny Komety se ujme kapitánství. „V přípravě i Lize mistrů měl kapitánské céčko Ondra Němec, ale my jsme se na téma této otázky zatím nebavili, a tak to necháváme otevřené," tvrdí Pokorný.

O kocovině se nebavíme, mužstvo je zkušené a musí to zvládnout

Jak už bylo v posledních letech neblahým zvykem, úřadující mistr se následující sezonu doslova protrápil, mnohdy se navíc nepodíval ani do play off. „Nebavíme se o tom, maximálně se to objeví v médiích. Věříme v sílu zkušených hráčů, ať už je to Leoš Čermák, Martin Erat a Ondřej Němec. Mužstvo je zkušené a musí to zvládnout,“ tvrdí jeden z lodivodů Komety. „Určitě se na nás bude chtít každý vytáhnout, ale to už platilo loni. Kdykoliv sem někdo přijel, tak byl víc koncentrovanější a soustředěnější. Počítáme s tím a nebudeme tvrdit, že to nepřijde,“ doplňuje.

Kometu hned na začátku nové sezony čeká pikantní souboj před domácím publikem s „znovuzrozeným“ Třincem. „Hned na start určitě atraktivní soupeř, ale ty nás čekají prakticky pořád. S každým hrajeme čtyři zápasy. Los to takhle určil a my to tak musíme brát. Třinec má spoustu individualit, dobrý tým do útoku, snaží se hrát aktivně. Sledovali jsme je, ale víc prozrazovat nechci," uzavírá třebíčský rodák.

Jedno je jisté, Kometa bude patřit s nabitou soupiskou a směsí zkušeností i mládí mezi aspiranty na titul. O ambicích v nové sezoně hovoří i „staronové“ heslo klubu – Má to smysl, chceme víc.

Foto: Vít Novák, hc-kometa.cz

Aktuální kádr HC Kometa Brno

Brankáři:
Marek Čiliak, Lukáš Dostál, Pavel Jekel, Lukáš Klimeš, Karel Vejmelka.

Obránci:
Tomáš Bartejs, Michal Gulaši, Filip Král, Jakub Krejčík, Tomáš Malec, Dalimil Mikyska, Ondřej Němec, Jan Štencel, Lukáš Vágner.

Útočníci:
Leoš Čermák, Martin Dočekal, Martin Erat, Adam Gajarský, Marcel Haščák, Tomáš Havránek, Luboš Horký, Jan Hruška, Jan Káňa, Alexandre Mallet, Lukáš Nahodil, Martin Nečas, Vojtěch Němec, Vojtěch Střondala, Tomáš Svoboda, Tomáš Vincour, Martin Zaťovič, Hynek Zohorna, Radim Zohorna.

Příchody do HC Kometa Brno

Lukáš Nahodil (Pardubice)
Tomáš Svoboda (Plzeň)

Odchody z HC Kometa Brno

Petr Mrázek (Znojmo)
Tomáš Vondráček (Pardubice)
Marek Kvapil (Chabarovsk)
Kamil Brabenec (Neumarkt)
Jozef Kováčik (Nitra)
Peter Trška (Vítkovice)
Tomáš Dujsík (Olomouc)

Zápasy HC Kometa Brno před sezonou 2017-18

01.08. SK Horácká Slavia Třebíč – HC Kometa Brno 2:3 sn (Horký 2, Střondala)
03.08. HC Kometa Brno – HC Slovan Bratislava 3:0 (Havránek, Svoboda, Dočekal)
08.08. HC Dukla Jihlava – HC Kometa Brno 1:5 (Zaťovič 2, Süss, Svoboda, Dočekal) 
10.08. Aukro Berani Zlín – HC Kometa Brno 1:2 sn (Horký 2)
15.08. HC Slovan Bratislava – HC Kometa Brno 3:2 sn (Dočekal 2)
17.08. HC Kometa Brno – HC Dukla Jihlava 3:1 (H. Zohorna, Dočekal, Štencel)
24.08. Stavanger Oilers – HC Kometa Brno 1:2 (V. Němec, Mallet)
26.08. KalPa Kuopio – HC Kometa Brno 2:4 (Káňa, V. Němec, Hruška, Zaťovič)
31.08. HC Kometa Brno – KalPa Kuopio 3:2 pp (V. Němec, Nahodil, H. Zohorna)
02.09. HC Kometa Brno – Stavanger Oilers 4:3 pp (T. Svoboda, Hruška, Dočekal, Zaťovič)

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz