Tréninky v angličtině, videomanuál a svačinárna. Mladé Piráty čekají novinky

Foto: Kateřina Kundertová, piratichomutov.cz

13. srpna 2017, 14:05

Jan Šimek

Chomutovská organizace je známá velmi dobrou prací s mládeží. Tamní klub připravil pro nadcházející sezonu řadu novinek, které mají za cíl posunout úroveň pirátské mládeže o kus dál. Hráči získají videomanuál s kompenzačními cviky, některé tréninky proběhnou v angličtině a klub chystá také vlastní jednotnou metodiku. „Nechceme nikomu nic přikazovat. Chceme debatou vytvořit něco jako pirátskou osnovu, která by mohla inspirovat další špičkové kluby v republice případně i svaz,“ vysvětluje šéf chomutovské mládeže Jan Šťastný.

Fanshop

Piráti zachovali svou farmu v nedaleké Kadani. „Bude fungovat pod hlavičkou Pirátů a vedena bude z Chomutova. Náš sportovní úsek dostal od majitele klubu prostor, abych Kadaň řídil po sportovní stránce. Na schůzkách jsme seděli s trenéry, manažerem a své si k tomu řekl i Vláďa Růžička, což je velký přínos. Kadaň bude právoplatnou farmou, kde budeme chtít ohrávat mladé talenty a zároveň zachovat zkušenější kostru, která by mladší kluky vedla,“ popisuje Šťastný.

„Máme uzavřenou juniorskou extraligu a WSM Ligu, čehož bychom chtěli využít, aby mladí kluci hráli co nejvíc těžkých zápasů. V Americe je běžné, že kluci v juniorském věku odehrají pětapadesát až sedmdesát utkání za sezonu. Z toho důvodu se osobně nebráním, aby kluci hráli za juniorku i Kadaň. Musí to mít samozřejmě nějakou logiku, aby kluci měli čas i na regeneraci. Ale dovedu si představit, že by kluci jeden týden odehráli čtyři zápasy, další týden tři a potom třeba dva,“ pokračuje v rozhovoru pro web Pirátů.

Nemakáš? Nehraješ! Jinak to nejde, hlásí Kočí. Mladým ukazuje cestu »

„V tomhle duchu by se hráči střídali, protože ne každý si s přechodem mezi seniory hned poradí tak, aby mohl naskakovat za extraligové áčko. Důležité je, aby kluci měli i na farmě kvalitní tréninkový program. Nově tam budou kondiční trenér a kouč brankářů Anton Lukin, jehož si vybral Dušan Strharský. Dopoledne bude v Kadani, odpoledne si oba rozdělí mládež v Chomutově. Anton pochází z Ruska a tréninky vede v angličtině, což bude pro kluky taky přínos a zpestření. Trochu jsme sjednotili systém, z čehož bychom mohli v budoucnu profitovat, pokud to uchopíme za správný konec,“ dodává.

Mládežníci nově budou moci využít i služeb fyzioterapeuta. „Oslovil nás Honza Houška, se kterým jsme se domluvili na spolupráci. Pohybuje se v aréně a zatím je k dispozici týmům akademie. Postupně bychom chtěli, aby ho mohly využívat i žákovské týmy. Zatím ve spolupráci se svým bratrem provedl analýzu hráčů akademie tak, abychom co nejvíc předcházeli zraněním. Tato data se teď zpracovávají a budeme z nich mít v dohledné době výstup v podobě informačního videomanuálu pro každého hráče, jak protáhnout přetěžované svaly a posílit naopak ty ochablejší. Půjde o kompenzační cvičení, což je na české poměry také docela neobvyklé. Chceme se víc věnovat i mentálnímu koučingu a výuce hokejové angličtiny,“ prozrazuje.

Správná strava? Pomoci má svačinárna

Hokejisté z chomutovské akademie za sebou mají také přednášku o správném způsobu stravování. Teď na ni klub naváže dalším krokem. „Chystáme vznik takzvané svačinárny, kde si kluci budou moct hlavně v odpoledních hodinách koupit jídlo odpovídající jejich zátěži a požadavkům moderní sportovní výživy,“ upřesňuje Jan Šťastný, který je také asistentem Vladimíra Růžičky u extraligového áčka.

Piráti pracují i na jednotné metodice. „Jde o novinku, kterou se snažíme aplikovat. Dlouhé roky se hovoří o tom, že čeští mládežničtí trenéři nemají jednotnou metodiku. Úplně s tím nesouhlasím, protože informací a metodiky je poměrně dost. Záleží na každém trenérovi, jak se vzdělává. My chceme být průkopníky v tom, že vytvoříme určitou osnovu, aby hráči i trenéři věděli, co mají v jaké kategorii zvládat. Pověřil jsem tím Bédu Pastyříka, který s tím má zkušenosti ze zahraničí. Celé by to mělo usnadnit práci trenérům nad i pod danou kategorií. Zní to zajímavě, ale víme, že se jedná o těžký úkol, protože je potřeba, aby se na tom trenéři shodli. Nechceme nikomu nic přikazovat. Chceme debatou vytvořit něco jako pirátskou osnovu, která by mohla inspirovat další špičkové kluby v republice případně i svaz,“ uzavírá Jan Šťastný.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz