Tlak si nesmíme připouštět, říká Sýkora. Na Litvínov vzpomíná rád

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

12. března 2017, 10:38

Martin Voltr

Nepovedlo se to Peteru Draisaitlovi ani Vladimíru Kýhosovi, teď to zkusí Václav Sýkora. O čem je řeč? S jídlem roste chuť a hradecký Mountfield už chce konečně prolomit semifinálové brány. Čeká ho ale silný protivník z Litvínova. Tahle série může dopadnout jakkoli! „Ani mě nepřekvapuje, že letos hráli vysoko. Jejich mužstvo se vzhledem k mistrovské sezoně zas tolik nezměnilo,“ varuje hlavní trenér Východočechů.

Fanshop

Hradec Králové je po návratu na mapu nejvyšší soutěže takřka unikátem. V základní části předvádí obdivuhodně vyrovnané výkony, vždyť čtyři roky po sobě se jeho zisk vešel do rozmezí pěti bodů! Pokaždé se přímo dostal do čtvrtfinále, což souběžně s ním zvládla už jenom pražská Sparta.

Na druhou stranu – oběma týmům to dál už nebylo moc platné. Sparta od roku 2007 marně čeká na další titul, Mountfield (přece jenom s menším rozpočtem, tedy ambicemi) zase na první zvládnutou sérii play off. Tlak na úspěch ale roste a roste, jak ze strany fanoušků, tak klubové generality.

„Začínat doma? Jako velkou výhodu bych to nebral. Myslím, že to bude vyrovnaná série.“

„Očekávání jsou každou sezonu, tlak si ale nesmíme připouštět. Důležitější je pozitivní tlak, který by v sobě měli mít všichni hráči. Samo mužstvo by mělo chtít dosáhnout dobrého výsledku v každém zápase i postupu. To k tomu patří a je to celkem přirozené,“ říká Václav Sýkora. Muž, který se v minulém ročníku k týmu dostal jako konzultant a teď finišuje svůj první rok coby hlavní trenér.

V základní části dovedl Hradec na čtvrté místo. Tým nepotkaly tak výrazné výkyvy jako jiné, postupem sezony nacházel svou tvář. Tvář ofenzivní, tvář zábavnou, vždyť jenom Sparta dala víc gólů. „Naším základním cílem bylo dostat se přímo do čtvrtfinále, a přitom se snažit o co nejlepší výchozí umístění. Čtvrtým místem jsme tento cíl splnili, takže jsme spokojení. V závěru jsme se trošku potýkali s formou, ale základní část jsme zakončili výhrou, což je pro mužstvo vždycky pozitivní,“ pochvaluje si triumf v Chomutově.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Ten měl pro Mountfield obzvlášť velkou cenu, až díky němu se na čtvrtou příčku vůbec vrátil a vybojoval si právo začínat play off doma. Jen detail, nebo důležitá věc? „Jako velkou výhodu bych to nebral. Je to lepší v tom, že na úvod budeme mít domácí prostředí, nemusíme nikam cestovat, budeme mít podporu svého publika. Víc bych v tom neviděl, Litvínov měl na cizích hřištích velkou úspěšnost. My jsme ze začátku venku málo bodovali, pak se to zlepšilo. Myslím, že to bude vyrovnaná série,“ dodává Sýkora jedním dechem. Vždyť Verva zůstala pozadu o jediný bod.

Co se bilance posledních sezon týče, Litvínov je přesným opakem svého protivníka – totálně nevyzpytatelný. Play out, pak titul, vzápětí baráž. Jako by si hokejový osud tahal sirky. Letos ale Severočeši absolvovali parádní základní část a teď můžou hrát naprosto bez nervů.

„Litvínov má obrovskou hokejovou tradici a vždycky byl známý velkou produkcí talentovaných hráčů. Byl jsem tam moc spokojený.“

„Ani mě nepřekvapuje, že letos hráli vysoko. Mužstvo se vzhledem k mistrovské sezoně zas tolik nezměnilo. Překvapením byl možná spíš loňský rok, ale letošní už ne, protože kostra mužstva je stejná. Je dobře trénované a hraje organizovaně,“ hlásí hradecký lodivod s respektem nejen k litvínovskému kádru, ale i Radimu Rulíkovi, který je podepsán rovněž pod zmiňovaným historickým titulem.

Jestli ale série pro někoho ponese pikantní příchuť, je to rozhodně Václav Sýkora. Kus svého trenérského života strávil právě v Litvínově, kde působil celkem pět sezon – v letech 1998 až 2001 a následně 2005 až 2007.

„Vzpomínám na to velmi rád. Když jsem tam přišel poprvé, byl generálním manažerem Ivan Hlinka, který mi nabídl možnost tam pracovat. Litvínov má obrovskou hokejovou tradici a vždycky byl známý velkou produkcí talentovaných hráčů. Práce tam měla svoje specifika, ale mně se tam pracovalo dobře a byl jsem tam moc spokojený,“ vzpomíná.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Od pondělka už na podobné vzpomínky či přátelská slova nebude prostor, pod Bílou věží se rozhoří velký boj. Mountfield by do něj měl jít v kompletním složení, hlavně s uzdraveným kapitánem Jaroslavem Bednářem. Zároveň si stáhl další hráče. K týmu se připojili i prostějovský zadák Petr Štindl a přerovský útočník Jan Berger, který Hradci stále patří.

„Byl bych rád, kdyby se spíš rozhodovalo v základní hrací době.“

„Chceme mít co nejširší kádr. Organizačně budeme mít dvě skupiny, které budou trénovat zvlášť. Jednak to bude samotný tým, jenž půjde do zápasů, pak to budou hráči připravení pro případ, kdyby bylo potřeba doplnit sestavu,“ vysvětluje Sýkora.

A může se Mountfield po minulých sezonách poučit v něčem konkrétním? Stoprocentně ano. Poslední čtvrtfinále s Mladou Boleslaví, stejně jako to první se Zlínem, ztratil v nastaveních. Co se základní hrací doby týče, vyhrál dva zápasy a prohrál jediný. Jakmile se ale prodlužovalo, pokaždé slavil soupeř. Loni Východočeši vyhořeli v nájezdech.

Naopak Litvínov se v téhle disciplíně doslova vyžívá. Letos vyhrál třináct z patnácti zápasů, které nerozhodlo šedesát minut. Fenomenální bilance, tedy pro Hradec strašák s velkým S!

„Nájezdy samozřejmě do tréninků zařazujeme. V prvních čtyřech zápasech na ně může dojít, ale byl bych rád, kdyby se spíš rozhodovalo v základní hrací době,“ moc dobře tuší Václav Sýkora.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz