Titul mě strašně motivuje, říká Zábranský. Na ryby s tátou nechodí

Foto: Ronald Hansel, Juniorský hokej

Nosí slavné jméno, zdatně kráčí ve stopách tatínka, který patřil k elitním obráncům a zahrál si v reprezentaci i NHL. Libor Zábranský mladší je pořád na začátku cesty, právě povýšil do kategorie osmnáctiletých, kde by měl patřit k elitním zadákům. Ambice jsou vysoké, očekávání také. "Tlak asi bude trošku větší. Ale všichni jsme na stejné úrovni, hlavně musíme makat jako tým. Jedině tak můžeme uspět. V opačném případě nic nevyhrajeme," upozorňuje.

Fanshop

Loňská osmnáctka poslala tu letošní do náročné pozice. Češi před rokem ovládli prestižní Memoriál Ivana Hlinky, v sezoně si pak vedli úspěšně, i když světový šampionát se jim nepovedl. Letošní parta se nevyhne srovnání. "Určitě chceme uspět co nejvíc, protože jsme zatím moc úspěchů neudělali. Byť jsme třeba předváděli dobré výkony - jako v Kanadě na turnaji Junior World Hockey Challenge. Tam jsme hráli výborně, ale neměli jsme štěstí a skončili poslední."

Chceme uspět! Hezkým nebo nehezkým hokejem, to je jedno

V současném výběru nenajdete podobné individuality, jako byli Nečas, Zadina, Škarek, Safin a další. Ovšem šikovní hráči k dispozici jsou, o tom není pochyb. Každého z nich žene maximální touha dokázat, že také umějí. "Strašně rádi bychom se prosadili. Hezkým nebo nehezkým hokejem, to je jedno. Ale chceme prostě uspět! V minulé sezoně jsme si dokázali, že můžeme hrát s každým. Na turnaji v Brně jsme porazili Rusy, Kanadě jsme dali 6:2. Musíme makat!" zdůrazňuje obránce brněnské Komety.

První test přijde počátkem srpna, Hlinkův memoriál bude pořádnou výzvou. "Těším se moc. Ještě sice nevyšla nominace, ale v hlavách to všichni máme," přiznává Zábranský. Členové nové osmnáctky právě absolvují první kemp, v červenci je čekají duely se Švýcary. Pak už přijde očekávané klání v Břeclavi. "Půjde o velký turnaj. V únoru jsme měli podobný v Brně, teď jsme ale v osmnáctce, čeká nás prestižnější akce. Bude doma, tím je motivace větší."

Zábranský junior tuší, co na jihu Moravy přijde. "Loni jsem na Hlinkovi viděl finále. Atmosféra úžasná, vynikající hokej. Ale i na turnaji sedmnáctek v Brně to bylo krásné. Lidé chodili, fandili. Doufám, že přijdou i v Břeclavi. A že nám pomůžou," přeje si. Zábranský má před sebou důležitou sezonu. Jednak bude válet za osmnáctku, jednak podstoupí svůj osobní boj o uplatnění na klubové úrovni. "Chtěl bych co nejvíc hrát, pokud možno v Tipsport extralize. Nebo kdyby byla možnost třeba ve WSM Lize. Potřebuju hodně zápasů, pravidelně nastupovat," potvrzuje.

V Kometě je jedna z nejlepších mládeží, chci se prosadit doma

Jelikož má veškeré podmínky, nezařadil se k mladíkům, kteří uvažovali o odchodu do zámoří. "V Kometě je jedna z nejlepších mládeží v republice, chci se prosadit doma," hlásí jasně. V Brně dostávají mladí šanci, nejlepší z nich Martin Nečas o víkendu uspěl v prvním kole draftu NHL. "Pro nás ostatní je inspirací. Neči je velký hráč. Dostal šanci, chytil ji. Já mu moc přeju, aby se dostal co nejdál," vzkazuje.

Libor Zábranský už také nakoukl do nejvyšší soutěže, v posledním finále s Libercem naskočil v závěru a byl u neskutečné radosti Brňanů z mistrovského titulu. "Obrovský zážitek, něco úžasného. Lidi, všechno. Paráda. Je to pro mě obrovská motivace, abych na sobě dál pracoval." V Kometě ho vede tatínek Libor starší, o hokeji jsou zvyklí mluvit neustále. "Táta mi říká věci, které se mu třeba nelíbily, nebo co naopak bylo dobré. Ale v rozumné míře."

Je otec přísnější než na ostatní? "Stoprocentně. On to myslí dobře, já to takhle přesně beru." Ačkoli mají hodně společného, jedno ještě nikoli. Libor mladší nepropadl vášni pro rybaření jako tatínek. "Zkoušel jsem, ale zatím jsem se toho nechytil. S tátou jsme si jinak hodně povahově podobní, na ryby mě to však zatím netáhne. Možná až budu starší. Časem," uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz