Testy NHL, dvacítka, pak draft. Užívám si to, jsem nadšený, hlásí Chytil

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

Českou jedničkou v letošním draftu NHL bude patrně Martin Nečas, ovšem ohromný potenciál má i Filip Chytil. Zlínský útočník odmakal parádní sezonu, výborně si vedl mezi mantinely nejvyšší soutěže i v reprezentační osmnáctce. Hokejově roste před očima, což skauti NHL dobře vědí. Kdyby sympatický chlapík na draftu atakoval první kolo, byla by to krása, sám však odmítá podléhat přehnaným představám. "Hlavně si to pojedu užít a počkám, kdo si mě vybere. Tohle neovlivním," usměje se.

Fanshop

Ještě předtím ale Chytil podstoupí první seznamovací akci v rámci nové reprezentační dvacítky. "Těším se hodně. Od mistrovství světa osmnáctiletých jsem nebyl na ledě, takže jsem pořádně natěšený. Uvidím se s klukama, s nimiž jsem dosud nikdy nebyl, povedou nás noví trenéři. Bude to zase jiná a cenná zkušenost," říká o kempu v rakouském Salcburku. Jeho aktuální program je pořádně našlapaný, bere to však s úsměvem: "To je jedno. Hokejisté to tak mají, nic s tím neudělám. Jsou to další poznatky do života i hokejové kariéry. A já jsem nadšený."

Na draftu může všechno dopadnout jinak. Proto raději nic neříkám

Unikátní červen odstartoval zlínský talent na testech NHL Scouting Combine v Buffalu, které znamenaly prověrku fyzických i psychických sil. "Bylo to těžké, ale já se tam hlavně bavil. Snažil jsem se doma připravit, musím říci, že to byla bezvadná akce. Měl jsem dost pohovorů, všechny týmy při nich byly velmi příjemné. Mítinky sice kolikrát trvaly docela dlouho, ale dost jsme se i nasmáli." Při šlapání na kole nebo jiných prověrkách kondice se vydal do posledních sil. "Snažil jsem se do toho dát všechno. Nějak to dopadlo, uvidíme na draftu, jak se kluby NHL rozhodnou. Z jaké pozice bych mohl být vybrán," povídá s nadhledem.

V Buffalu byl Chytil jedním z trojice českých nadějí, týmy NHL ostře sledují také Martina Nečase a Ostapa Safina. "Potkávali jsme se většinou na obědě nebo na večeři, případně u stolního hokeje. Jinak jsme měli každý svůj program." Mítinky se zástupci klubů kladly nároky na trpělivost. "Připadalo mi, že otázky byly pořád víceméně stejné. Hodně o rodině, skauti se ptali, jaký jsem člověk, jaký jsem hráč." Debaty se vedly samozřejmě v angličtině, tlumočníka Chytil nepotřeboval. "Oni asi věděli, že se sice anglicky domluvím, ale ještě to není úplně ono. Takže mi nepokládali žádné těžší dotazy," usměje se.

Po návratu musel hned myslet na další povinnosti, tentokrát v národním týmu. Chytil se zapojil do úvodního kempu dvacítky, s parťáky z ročníků 1998 a 1999 stráví přesně týden. "Po Salcburku budu doma dva dny a pak s rodinou odlétáme do Chicaga na draft," hlásí. S jakým očekáváním? "Nevím, já nerad tipuju. Všechno může dopadnout úplně jinak, proto raději nic neříkám. Nechám se překvapit. Uvidíme, jak to bude. Každopádně se strašně moc těším." Když slyší dotaz, jaký je v NHL jeho oblíbený tým, volí diplomatickou odpověď: "Žádný nemám, spíš sleduju jednotlivé hráče," připomene.

Co dál? Asi bude hodně záležet na klubu, který mě draftuje

Chytil momentálně stojí na rozcestí. Zůstane ve Zlíně, nebo ho touha za snem, jménem NHL pošle do zámoří? "Těžko říci," krčí rameny. "Asi bude hodně záležet na klubu, který mě draftuje. Podle toho, jak se domluvíme. Teď je o tom těžké mluvit. Abych řekl pravdu, soustředím se na kemp dvacítky, pak si chci užít draft. Krok za krokem, postupně." O budoucnosti hovoří také se zlínskou ikonou Jaroslavem Balaštíkem, který je jedním z Filipových agentů. "Bavili jsme se o tom, i s hlavním agentem Alešem Volkem. Když mě vybere nějaký tým, další plány asi úplně nebudou na nás. Ale třeba jo. Počkejme," vybízí.

Na dražbě hokejových koní v Chicagu sklidí Chytil odměnu za skvělou sezonu ve Zlíně. "Bylo to úžasné. Loni jsem nepočítal, že bych mohl hrát extraligu mužů. Opravdu výborné! Dostal jsem šanci, trenéři mi dávali čím dál víc prostoru, což bylo skvělé. Jasně, týmově to moc dobře nedopadlo. Chtěli jsme hrát playoff, nakonec nám uteklo o dva body. Z mého pohledu to však bylo výborné období, posunulo mě o hodně dál."

V kádru zlínského týmu došlo během letní pauzy k odchodům několika opor, na zvučné posily to zatím nevypadá. Nejsou před novým ročníkem na místě obavy? "O tom nerozhoduju, ani to neovlivním. Tým nějaký máme, budeme se snažit a dáme do toho všechno. Ještě jsme ani nebyli na ledě, nikdo nemůže říci, jaké mužstvo budeme mít," povídá racionálně. Filip se snaží být pozitivní, z hlavy už vytěsnil i nepovedené MS osmnáctek na Slovensku. "To už je za námi. Ani nevím, jak bych to zhodnotil... Vyhráli jsme jediný zápas, to na takové akci nejde. Vypadli jsme ve čtvrtfinále, už se s tím nedá nic dělat. Mám novou sezonu, jsem ve dvacítce. To je obrovská výzva! Skoro všichni kluci už působí v extralize, tým budeme mít kvalitní. Zahrát si v Buffalu, to bude pořádná motivace," doplňuje závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - © Copyright: BPA sport marketing a.s. & eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz