Talent Morong vyměnil Hradec za Finsko, sní o americké univerzitě

Foto: Karel Švec, cslh.cz

27. srpna 2017, 13:25

Adam Bagar

Loni byl s 68 body suverénně nejproduktivnějším hráčem hradeckého mladšího dorostu, ale v následující sezoně na českých kluzištích působit nebude. Útočník reprezentační sedmnáctky Matěj Morong se vydal do Finska, aby si jednou splnil svůj obrovský sen. "Mým cílem je dostat se v Americe na univerzitu," hlásí šestnáctiletý talent v rozhovoru pro hokej.cz.

Fanshop

Ve Finsku to zkoušel už loni, ale rok ještě setrval doma v nejvyšších mládežnických soutěžích. Dařilo se mu, ve 36 zápasech za mladší dorost nasbíral 29 branek a 39 nahrávek. Není tak divu, že po něm Seveřané sáhli. Matěj Morong nově hraje za starší dorostence Keravy. "Chtěl jsem hlavně zlepšit angličtinu, protože příští rok chci zkusit Ameriku," vysvětluje.

V Hradci Králové se po vynikající sezoně loučil v dobrém. "Myslím, že to tušili. Už před rokem jsem byl ve Finsku na zkoušce. Popřáli mi hodně štěstí. Kdybych se chtěl vrátit do Česka, tak určitě do Mountfieldu. Vždycky mě tam přivítají a pokud bych měl někdy čas, tak s nimi můžu kdykoli trénovat," líčí Morong, který do země tisíců jezer odletěl už v květnu.

"Chladní Finové? V mém týmu jsou příjemní, srandovní kluci, kteří chápou náš český humor. Nehledí na konkurenci a se vším mi pomáhali. Jsou fakt super, do kabiny jsem dobře zapadl."

"Myslím, že jsem hned dobře zapadl do kabiny. V týmu máme příjemné kluky, kteří nehledí na konkurenci. Se vším mi pomáhali a když jsem třeba něčemu nerozuměl, tak se mi to snažili vysvětlit. Jsou fakt super." O Finech se přitom říká, že jsou chladní. "Ale zrovna v mém týmu jsou srandovní a dokonce chápou náš český humor," pokyvuje mladý talent.

Začátky nemá jednoduché, ale všechno mu ulehčuje kvalitní zázemí. "Bydlím v rodině, abych se mohl zdokonalovat v angličtině a měl dobrou stravu. Bydlet sám, tak bych ji určitě neměl takovou jako v rodině," přiznává Morong, který už v šestnácti letech mluví obstojně anglicky. "Táta mi zařizoval hodně doučování, abych to tam zvládl. Což se zatím daří."

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Rodina mu hodně pomáhá, ani ve Finsku nebude tak úplně sám. "Táta za mnou bude lítat a já se tak jednou za dva měsíce podívám domů. Takže s rodinou v kontaktu budu," říká hradecký útočník. "Hůř můj odchod snášela mamka, ale teď už se s tím smířila," doplňuje Morong, který má za sebou ve Finsku už několik přípravných zápasů. Jaký je tamní hokej?

"Za těch asi pět utkání jsem poznal, že se Finové dost tlačí do brány. Hrají hodně rychlý hokej, na nic nemáte čas," popisuje šestnáctiletý hokejista. Podle něj má i český hokej svou kvalitu. "Pořád produkujeme dobré hráče, hlavně na mládežnických reprezentačních akcích to je znát. S top týmy hrajeme dobré zápasy," má jasno letní posila finské Keravy.

"Jasně, že bych chtěl hrát NHL, ale mým snem je dostat se do americké juniorky a pak hlavně zkusit univerzitu. To je můj cíl. Až pak se uvidí, jestli se dostanu do NHL. Hlavní je to studium."

Ta leží jen pár kilometrů od tamní metropole, i to je podle Moronga velké plus. "Jsem za to rád. Když jsem byl na zkoušce v Oulu, tak jsem nemohl pořádně ani spát. Město leží kousek od polárního kruhu, v noci bylo strašné světlo. Takže nic moc. Teď je super být takový kousek od Helsinek," těší mladého útočníka, jenž si chce časem splnit obrovský sen.

"Jasně, že bych chtěl hrát NHL, ale mým snem je dostat se do americké juniorky a pak hlavně zkusit univerzitu. To je můj cíl. Až pak se uvidí, jestli se dostanu do NHL. Hlavní je to studium. Člověk to nemůže podcenit, protože nikdy nevíte, co se stane. Třeba přijde zranění, a co pak? Rodině jsem asi před třemi lety řekl, že to zkusím. Snad se to podaří," věří.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz