Syn a NHL? Nejdřív musí vytlačit mě a další staříky, ví Lukáš Galvas

Foto: Michaela Martinátová, hc-olomouc.cz

2. srpna 2017, 11:15

David Jahoda

Na tenhle příběh se těší snad celá česká hokejová obec. Otec po boku syna v jednom mužstvu. Přesně k tomu se schyluje v Olomouci, kam za svým synem Jakubem přestoupil zkušený obránce Lukáš Galvas. Už během uplynulé sezony na sebe narazili proti sobě, tehdy ještě hráč s víc než 1000 starty v extralize hájil barvy Třince, teď se svým synem sdílí jednu kabinu. „Nechci ale, aby to bylo ‚my dva a zbytek olomouckého týmu‘. To určitě ne,“ nepodléhá výjimečné okolnosti Galvas starší.

Fanshop

V prvním přípravném utkání, které Olomouc před novou sezonou odehrála, se však v dresu Hanáků objevil jen jeden Galvas, a to ten starší. Naděje olomoucké ofenzívy Jakub Galvas sice po operaci ramene už trénuje na ledě, na zápasové vytížení to ale ještě není. Jeho otec si však premiéru v dresu Mory užil i tak. V utkání proti Jihlavě se střelecky prosadil a pomohl Kohoutům k výhře 2:1. 

>> Otec jde za synem! Lukáš Galvas posílil Olomouc

Hokejista, jehož hlavní devízou nikdy nebylo střílení branek, si myslí, že si úspěšným střeleckým zásahem hned v debutu sám na sebe bič neupletl. „To asi ne. Někdo na mě vyhrál dobře buly, já jsem se spíš snažil obstřelit protihráče, ale ten nakonec v dráze puku nejel, takže se mi to podařilo hodit na bránu. Tam někdo clonil a propadlo to k tyčce,“ komentoval Lukáš Galvas svou premiérovou trefu za Olomouc, kterou osladil svůj debut za nový tým. 

V úmorném vedru, navíc když šlo o vůbec první zápas přípravy pro obě mužstva, bylo jasné, že úroveň hry nebude zrovna nadstandardní. „Led byl špatný, špatně se vodil puk, útočníci od nás kolikrát nedostali pořádnou nahrávku. Bylo to pro obě strany stejné, člověk se s tím musel vypořádat. Na první zápas to ale bylo slušné,“ hodnotil Galvas. Těšil ho i počet diváků na tribunách (1532). „Myslel jsem, že půjdou na koupaliště. Jsem rád, že se odhodlali najít si cestu na zimní stadion. Patří jim dík za to, že nás přišli podpořit, byli slyšet,“ řekl.

My dva a zbytek týmu? Chtěl bych, abychom to odbourali

I když si se svým osmnáctiletým synem Jakubem ještě nezahrál, několik týdnů se s ním už pohybuje ve stejné šatně. Galvas starší se ale snaží téma „otec a syn v jednom týmu“ dát trochu do pozadí, sám moc dobře totiž ví, co je nejdůležitější.

„Už jsem to říkal synovi. Mám na to takový pohled, že chodím na tréninky, abych se snažil pomoct mančaftu a soustředil se na svoji hru. A já doufám, že on to bude brát taky tak. Chtěl bych, abychom odbourali takové to ‚my dva a zbytek týmu‘. Takhle to určitě nebude. Po zápase bude čas na to, abychom si něco řekli,“ vysvětlil osmatřicetiletý bek s 1012 starty v nejvyšší české soutěži.

„Teď potřebuje stabilně hrát extraligu a vytlačit ze sestavy staříky jako jsem já, potom může pokračovat dál.“

Nedávno si Galvase mladšího vybralo v draftu NHL ze 150. pozice mužstvo Chicago Blackhawks. Jeho otci to pochopitelně udělalo radost, zároveň však ví, že jeho syna čeká ještě dlouhá cesta, aby mohl do nejlepší ligy světa někdy nahlédnout. „Jasně, určitě mě potěšilo, že byl draftovaný. Je to ale taková kapka v oceánu, musí na sobě pořád pracovat. Ta práce nekončí nikdy. Teď potřebuje stabilně hrát extraligu a vytlačit ze sestavy staříky jako jsem já, potom může pokračovat dál,“ usmíval se Lukáš Galvas

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz