Sýkora: CHL je prestižní, ale máme priority. Proč nepustil Jarůška?

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Dva dny zbývají do startu nového ročníku Ligy mistrů. Premiérově bude už jen pro ty nejlepší, extraligový bronz poprvé vynesl do evropské soutěže i hradecký Mountfield. Kolem klubu v posledních dnech rezonují témata Richarda Jarůška, jenž navzdory původní pozvánce do reprezentace zůstává v Hradci, či brankáře Jakuba Sedláčka, který přišel možná víc než jen na krátký záskok za zraněnou jedničku.

Fanshop

Pod Bílou věží budou mít letos ty největší ambice, proto pečlivě váží všechny detaily kolem svého kádru. Hradci aktuálně schází trojice zraněných hokejistů, naopak na trénincích využil brankáře Tomáše Vomáčku a obránce Filipa Hronka, kteří se doma chystají na návrat za moře.

Do zápasů pochopitelně nezasáhnou, zato Richard Jarůšek i Radovan Pavlík by měli – s oběma přitom počítali reprezentační trenéři. Jarůšek měl být nejzkušenějším hráčem mladičkého výběru Josefa Jandače pro dvojduel se Slovenskem, Pavlík zase členem dvacítky na turnaji ve Finsku. Oba však po vzájemných dohodách zůstávají v klubu.

Fanoušky tak zajímá: Jak moc bude Mountfieldu záležet na úspěchu v soutěži evropské smetánky?

„Vypouštět něco by bylo kontraproduktivní, to v žádném případě. Ale nebudeme nějak zvlášť řešit, abychom se snažili v každém zápase nastoupit v nejsilnější sestavě,“ vysvětluje hlavní kouč Václav Sýkora v rozhovoru pro hokej.cz. Jeho mužstvo zahájí Ligu mistrů doma, ve čtvrtek hostí finské Turku a v sobotu britský Nottingham.

S čím tedy do soutěže půjdete?
Zápasy budou určitě kvalitní, čekají nás kvalitní soupeři. To bereme v úvahu. Ale pořád je to přece jenom součást přípravy na extraligu, takže i v téhle fázi chceme nechat hrát hráče, kteří ještě nejsou pevně v kádru nebo jsou momentálně v jiných klubech. Tím myslím Slavii a Litoměřice. Dali jsme jim možnost, aby se tam připravovali, proto nebyli s námi. Ale chceme je vidět v zápasovém zatížení a i do těchto zápasů je chceme postavit. Máme určitou představu, jak do toho půjdeme, ale definitivní rozhodnutí padne těsně před zápasy, protože se dějí různé věci. Teď jsme třeba hráli dva přípravné zápasy a přišli jsme v nich o dva hráče, takže nikdy nevíme, jak to bude vypadat. Zápasy Ligy mistrů ve skupině jsou součástí přípravy, která se už začíná finalizovat.

Do jaké míry berete Ligu mistrů prestižně?
Prestižní soutěž to rozhodně je, ale nás tuhle sezonu čeká opravdu velké zatížení a máme určité priority. Vnímáme, že je velká čest hrát Ligu mistrů. Ale bereme to jako možnost, aby se hráči výkonnostně posunuli tím, že budou mít srovnání s mezinárodním hokejem na klubové úrovni, a to proti špičkovým týmům. V tom pro nás vidím hlavní smysl. Jsme nováčkem, hodně kluků takové zápasy nehrálo. Pak samozřejmě máme i ty starší, kteří si prošli i nároďáky, ale na klubové úrovni se to hraje strašně málo. Chceme obstát co nejlíp a dobře reprezentovat, ale neklademe si v soutěži vyloženě nějaké konkrétní cíle.

Richard Jarůšek byl v původní nominaci reprezentace na Slováky, ale nakonec zůstal v Hradci. Proč jste se tak rozhodli?
Zvažovali jsme možnosti vzhledem k jeho působení v reprezentaci i vzhledem k tomu, že hrajeme Ligu mistrů. Brali jsme to tak, že bychom mohli dát šanci některým jiným hráčům. Ale nakonec se rozhodlo, že Ríša bude reprezentovat náš hokej tady za klub v Lize mistrů. Doufáme, že dostane šanci v národním mužstvu třeba v pozdější době, na jiných akcích.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

U reprezentace tedy vaše rozhodnutí akceptovali?
Nebylo to nijak kolizní. Spíš v tuhle dobu záleželo na dohodě. Do Ligy mistrů jsou zapojené čtyři kluby, takže bylo řečeno, že z těchto týmů nebudou trenéři národního mužstva striktně trvat na tom, aby ty hráče dostali. To jim zase otevírá možnost okouknout jiné hráče.

Přestože ale budete ještě některé hráče zkoušet, asi nehrozí, že byste cokoli vypustili. Ani fanoušci vám to nedovolí.
My nechceme nic vypustit, protože to jsou pro nás už poslední zápasy před extraligou. Vypouštět něco by bylo kontraproduktivní, to v žádném případě. Ale nebudeme nějak zvlášť řešit, abychom se snažili v každém zápase nastoupit v nejsilnější sestavě. Kádr zase tak široký nemáme a nechceme hráče přetížit už před začátkem extraligy.

Už jste zmínil, že ke zraněnému Patriku Rybárovi se minulý týden přidali další dva hráči. Jak to s nimi vypadá?
Patrik Rybár měl nohu fixovanou, teď už je fixace dole a ještě projde některými vyšetřeními. Počítáme s tím, že už se pomalu zapojí a postupně půjde do plného zatížení. Podobně je na tom Oskars Cibulskis, ten je zraněný od minulého úterý. Taky věřím, že se do toho rychle dostane. To zranění není tak závažné, teď měl předepsaný klid a uvidíme, až se dostane do zátěže. S Michalem Dragounem je to horší, zranění je na delší dobu. Myslím, že se jedná o čtyři až šest týdnů. Ale protože jde o zranění v horní části těla, tak bude mít za nějakou krátkou dobu už možnost bruslit a pomůže mu to v tom, aby z toho úplně nevypadl. Samozřejmě je to nemilé a mrzí nás to, takhle před začátkem extraligy. Myslím, že Oskars stihne začátek ligy celkem v pohodě, ale Michal asi těžko.

Na Rybárovo zranění jste reagovali podpisem Jakuba Sedláčka. Jak jste s ním zatím spokojení?
Kuba se nám zatím jeví velmi dobře. Perfektně zapadl do kabiny, i podle svých slov se tady cítí dobře. A na ledě jsme s ním taky spokojení. Zatím nastoupil ve dvou zápasech a zachytal velmi dobře.

Je ve hře, že by v Hradci zůstal déle než do konce září?
Já myslím, že to není vyloučené. Ale tohle přijde na řadu až později.

Měl ale představu, že by v Hradci sezonu jen začal a počkal si na nabídku ze zahraničí...
Zahraničí je pro něj asi prioritní záležitost. Ale jak jsme spolu mluvili, tak nevylučuje ani to, že by tady mohla být smlouva delší. To všechno ukáže čas, teď je ještě příliš brzy to řešit.

Foto: Stanislav Souček, mountfieldhk.cz

Tomáš Vomáčka a Filip Hronek s vámi trénují pravidelně?
Tomáš byl s námi (v pondělí, pozn. red.) jen na doplnění, abychom měli na tréninku tři gólmany. To nebylo nějak cílené, aby s námi trénoval. U Filipa to bylo podobné. Na některé tréninky jsme potřebovali určitý počet hráčů, tak jsme se s ním dohodli. On říkal, že pokud budeme potřebovat, tak by s námi rád chodil. Někdy chodil s juniorkou, někdy s námi.

Ve skupině Ligy mistrů vás čekají soupeři z Finska, Velké Británie a Švýcarska. Říkali jste si k ním už něco?
Zatím ještě ne. Se švýcarským hokejem jsme přišli do styku loni na Spengler Cupu, tam už určitou zkušenost máme a víme, co nás čeká. K jednotlivým soupeřům si něco řekneme až v přípravách před zápasem. Ale stejně to nic nemění na tom, jaký hokej chceme hrát my. Musíme se zaměřit na sebe, na náš projev. K soupeřům můžeme dát pouze nějaké informace, aby hráči věděli, co můžou čekat a na co se mají připravit. Ale abychom kvůli tomu nějak výrazně měnili herní styl, který chceme produkovat, to určitě ne.

Sžívají se stále hráči se zúženým ledem, zaměřujete se i na to? Minimálně pro některé je to velká změna.
Speciálně se na to nezaměřujeme, myslíme si, že každodenní práce na kluzišti přinese ten zvyk. Máme dostatečně dlouhou dobu, abychom na to do ligy byli připravení. Navíc to zúžení a zkrácení nebylo až tak dramatické. Je fakt, že ten metr se nezdá, vím, že na to kluci při prvních trénincích reagovali a pociťovali to. Ale myslím, že v téhle době už si na to zvykli a neřeší to.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz