Sparta chce ovládnout Evropu. Každý si pamatuje jen vítěze, ví Hlinka

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

(GÖTEBORG, od našeho zpravodaje) Den D je tady. Hokejisté pražské Sparty jdou do boje o trofej pro vítěze Ligy mistrů, o kterou se porvou jako první český klub v historii. Soupeřem Pražanů bude obhájce prvenství z Frölundy. Sparťané se přesunuli do Švédska v pondělí, večer je před vyprodanými tribunami haly Frölundaborg čeká bitva o všechno. Útočník Petr Vrána, který nedohrál utkání s Chomutovem, by měl nastoupit.

Fanshop

„Oba týmy se budou snažit hrát svůj hokej. Uvidíme, s čím na nás vyrukuje Frölunda. Zda bude pokračovat v aktivní hře, nebo taktizovat. Pokud kluci dodrží, co chceme hrát, šance je vždycky. Už jsme si to v průběhu soutěže ověřili na špičkových týmech v průběhu soutěže, přes které jsme přešili. Není namístě mít přehnanou obavu,“ říká kouč Sparty Jiří Kalous.

Na druhou stranu Pražany vyzve loňský vítěz a předloňský finalista Champions Hockey League. „Frölundu jsem sledoval ve čtvrtek a je třeba říct, že jde o hodně bruslivý tým. Hráli aktivní, celoplošný hokej. Dohrávali souboje a mají nebezpečné přechody do rychlého protiútoku. Okamžitě otáčí hru. Není náhoda, že se dlouhodobě pohybují na špici švédské ligy,“ tvrdí sparťanský trenér.

Sáhneme si na dno, slibuje Pech. Nechá ho Kumstát vyspat? »

Spartě chybí udělat poslední krok a pohádka o jejím evropském tažení by měla šťastný konec. Vždyť už vyřadila finské Oulu, Bern a švédské celky HV71 či Växjö. „Hrajeme paralelně dvě soutěže, což stojí obrovskou spoustu sil. Klukům to ale může dodat zdravé sebevědomí,“ myslí si Kalous.

Náročný program sparťanskému týmu moc nepřidá, ten ale bojuje. Umí se kousnout. „Volno potřebujeme jako sůl. Opravdu moc. Připadá mi to jako asi stopadesátý zápas ve dvaceti dnech. Jedeme v podstatě bez pauzy, což je neskutečně náročně. Smekám před kluky, jakým způsobem to zvládají. Klobouk dolů,“ pokračuje kouč Sparty. „Kluci sice mají nějaké volno naplánované, ale problém bude u těch, kteří připadají v úvahu pro reprezentaci. U případných reprezentantů budu zvažovat, jak poskládat program pro ně,“ dodává Kalous.

Vrásky na čele mu kreslí zdravotní stav elitního útočníka Petra Vrány, jenž odstoupil z nedělního duelu proti Chomutovu. „Doufám, že to bude dobré. Potáhli ho tam za nohu a cítil tříslo. Byl na kontrolní rezonanci, ale říkal, že absolvoval fyzioterapii a cítil se lépe. Jednak jsme to nechtěli pokoušet kvůli finále, ale taky vzhledem k dalšímu průběhu extraligy, aby z toho nebylo dlouhodobější zranění,“ vysvětluje trenér důvody, proč Vrána nedohrál nedělní zápas. 

Finále CHL v náhradní hale. Sparta chtěla hrát v Praze, Frölunda je proti »

„Nechtěl jsem riskovat, aby se něco stalo. Zatím je to dobré. Trochu se to zlepšilo, uvolnilo. Doufám, že to bude v pohodě a večer nastoupím,“ podotýká jeden z klíčových útočníků Sparty, který se na finále moc těší. „Není to liga, není to stereotyp. Finále je příjemná změna. Člověk si jej zahraje jednou za čas, nebo kariéru. Pro výhru uděláme všechno. Jen škoda, že nehrajeme doma,“ mrzí Petra Vránu.

Jaký zápas očekávají sparťané? „Oba týmy budou chtít hrát dobře do obrany. Nemyslím teď pasivně, ale aby nedocházelo k přečíslení. Nepropadávalo se a neprohrávali jsme osobní souboje,“ myslí si Jiří Kalous.

„Hraje se na jeden zápas, je to trochu jako ve fotbale. Bude záležet, jak se kdo připraví. Frölunda byla ve finále několikrát, vyhrála to. Jde o jeden z nejkvalitnějších celků v Evropě pokud nepočítáme KHL. Asi to bude nejtěžší soupeř, kterého jsme tady potkali,“ doplňuje jej Vrána.

Šance jsou 50 na 50, říká Hlinka. Těší se na sparťanské fanoušky

„Úplně to svázané to nebude. Obě mužstva hrála aktivně. Když jsme viděl zápasy, Frölunda hraje celoplošně. Nemyslím si, že někdo bude hrát zanďoura,“ připojuje Jaroslav Hlinka. „Respekt k soupeři máme. Shodou okolností jsem jej viděl hrát před třemi, čtyřmi dny s Växjö. Byl to moc hezký zápas na koukání, Frölunda hrála výborně.  Myslím, že nás čeká velmi kvalitní utkání,“ pokračuje.

Sledovat soupeře ale nedostal nařízeno. „To ne. Švédská liga mě nějakým způsobem pořád zajímá, takže si to občas pustí. Tenhle zápas mě ale zajímal i s ohledem na finále,“ přiznává sparťanský kapitán.

Máme sílu a nikoho se nebojíme. CHL chceme vyhrát, hlásí Pöpperle »

Utkání se sice odehraje v menší Frölundaborg, ale finále bude znovu vyprodáno a je jasné, že sedm tisíc fanoušků dokáže vytvořit solidní atmosféru. „Tenhle zápas si pozornost diváků zaslouží. Doteď to bylo prakticky bez diváků. Je příjemné, že tam budeme mít své fanoušky. Během sezony byli na venkovních utkáních dost slyšet. Věřím, že nás podpoří znovu a bude to znát,“ těší se Hlinka.

Vidí jako komplikaci, že Pražané nemohou hrát doma? „Všechny zápasy jsme odehráli poměrně slušně. Když se ohlédnu, v extralize taky hrajeme lépe venku. Výhoda je možná na naší straně,“ překvapuje čtyřicetiletý borec.

Ten ví, že před Spartou stojí výzva. Sparta, vítěz Ligy mistrů. To označení by hodně zahřálo. „Znělo by to hezky, ale pořád nás dělí poměrně dlouhá cesta. Je jasné, že každý si pamatuje vítěze a na finalisty se zapomíná. Z toho hlediska by bylo super, kdybychom vyhráli. Slavit bude jen jeden, ale šance jsou padesát na padesát,“ dodává Jaroslav Hlinka.

Sparta? Silný a zkušený tým. Musíme hrát nejlepší hokej, říká kouč Frölundy

Finálovým sokem Pražanů je švédská Frölunda, která sice v Lize mistrů vybudovala velké jméno i patřičný respekt soupeřů. Vždyť je obhájcem loňského prvenství a dva roky zpátky padla až ve finále.

„Na finále jsme se připravovali poctivě, asi čtyři týdny. Víme, že musíme hrát lépe, než v semifinále proti Fribourgu. Spartu známe. Má silný a zkušený tým. My prostě musíme hrát nejlepší hokej,“ říká kouč Frölundy Roger Rönnberg. „Možnost hrát CHL si užíváme. Je to pro nás čest a zároveň zábava poznávat jiné země a kultury. Pro náš klub je Liga mistrů velmi důležitou soutěží,“ tvrdí.

Podobně hovoří také dlouholetý kapitán celku z Göteborgu Joel Lundqvist: „Spartu respektujeme, má zkušený tým. Věkově o něco starší než máme my. Očekávám těžký zápas, na který se už moc těšíme.“

Zápas se kvůli přípravě na Švédské hokejové hry neuskuteční na stadionu Scandinavium, ale v menší hale Frölundaborg, kam se vleze 7 600 diváků. „I tam jsme ale odehráli velké zápasy. Určitě bude skvělá atmosféra. Pro hokej to bude super večer,“ je si jist čtyřiatřicetiletý švédský reprezentant.

Finále CHL mezi Frölundou a Spartou startuje v 19.05 středoevropského času.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz