Sobotka míří do NHL. Po ukončení smlouvy v Omsku se upsal St. Louis

Foto: Aleš Krecl, cslh.cz

Loni v létě se dlouho spekulovalo, zda Vladimír Sobotka neuskuteční návrat do NHL, nakonec na tuhle variantu nedošlo. Reprezentační útočník absolvoval poslední sezonu tříletého kontraktu v Omsku, jenomže Avangard nepostoupil do závěrečných bojů Gagarinova poháru, a tak se narodil bleskový plán s nečekaným výsledkem. Sobotka míří za Atlantik, splní rok smlouvy se St. Louis, kterou určila arbitráž. A v Blues pak zůstane za podmínek nového vylepšeného kontraktu!

Fanshop

Jednání probíhala v uplynulých hodinách. "Byla hodně náročná, podobný případ rozhodně není běžný," říká Robert Spálenka ze společnosti Sport Invest, jež Sobotku zastupuje. Události mohly dostat spád s ohledem na vývoj situace. "Od začátku nebylo jasné, jak se to podaří, takže jsme potřebovali mít otevřené dveře na obou stranách. Vláďovi jsme nic negarantovali, řekli jsme si, že situaci zkusíme vyřešit. To znamená co nejrychleji se zbavit kontraktu od arbitráže, při níž ho zastupoval jeho dřívější agent," připomíná Spálenka.

Sobotku chtělo San Jose, zástupci St. Louis ale jeho práva nevyměnili

Varianty budoucnosti zkušeného útočníka byly dvě. "V úvahu přicházelo řešení v zámoří, tedy jednání o nové dlouhodobé smlouvě v NHL, nebo prodloužení spolupráce za lukrativních podmínek s Omskem, kdyby se to v Americe domluvit nepodařilo," reaguje agent. Připouští, že Sobotka docela váhal. "Musím upřímně říci, že Vláďa dlouho přemýšlel, na kterou stranu se vydat. Jestli zůstat v Rusku, nebo zda odejít zpátky do NHL." Zájem v NHL nicméně stále byl, a to nejen v St. Louis. "Před letošní uzávěrkou přestupů jsme byli osloveni San Jose, klub chtěl vyměnit práva na Vláďu a měl velký zájem, aby Sobotka pokračoval u Sharks. Zástupci St. Louis ovšem s trejdem nesouhlasili a práva si podrželi."

Tím se potvrdilo, že Blues o Sobotku stále stojí. Otázkou ovšem bylo, jakým způsobem jeho návrat realizovat. "St. Louis vzneslo otázku, zda je Vláďa připraven vrátit se do Ameriky. My s nimi nesměli jednat, protože Sobotka neměl ukončenou smlouvu v KHL. Během play off ruské soutěže jsme téma vůbec neotvírali. Když Omsk vypadl a ukončil sezonu, jednali jsme s vedením klubu na ukončení smlouvy. Což se podařilo ke 3. dubnu. Od té doby probíhala velice intenzivní jednání s Blues. Vláďa měl hodně zamotanou hlavu, jelikož na stole ležela lukrativní nabídka na dvouletou smlouvu v Omsku. Zároveň tam byla možnost vrátit se do NHL, tedy do nejlepší ligy světa. Sobotka si uvědomil, že i s ohledem na věk má možná poslední možnost, jak si ještě NHL zahrát. Myslím, že tohle bylo zásadní," popisuje Spálenka.

Spálenka: Sobotkovu reálnou cenu ukazuje nový kontrakt s Blues

Sobotka byl na rozcestí, hovořil se zástupci obou klubů. "Ze St. Louis volal Vláďovi generální manažer Doug Armstrong, mluvil s ním i kapitán Alex Steen. Přesvědčovali ho, aby se vrátil. Totéž dělal prezident hokejového Omsku pan Šalajev, který se choval velmi vstřícně," hlásí agent. Sobotka si vybral cestu do zámoří, ovšem kdyby výhledově mířil do Kontinentální ligy, oblékne dres Omsku. Prezident klubu Vladislav Šalajev to zmínil ruským médiím, Robert Spálenka informaci potvrzuje: "Nabídky Omsku si velice vážíme, probíhala korektní jednání. Ocenění Vládi bylo ze strany ruského klubu velmi férové, proto jsme dali i písemně najevo, že kdyby Sobotka v budoucnu mířil do KHL, bude to jedině v Omsku."

Teď je ovšem realitou hráčův návrat do NHL. Sobotka válel slavnou ligu sedm sezon – nejprve v Bostonu, posléze v St. Louis. Na kontě má 381 utkání, 35 branek a 123 bodů. "Ve zbytku sezony bude hrát Vláďa za podmínek smlouvy, kterou před třemi lety určila arbitráž. Zároveň jsme domluveni na tříletém prodloužení kontraktu s Blues," zmiňuje Spálenka. Ona arbitráž tehdy dopadla v neprospěch hráče. Sobotka inkasoval nižší plat, než požadoval. Jednání vedl jeho tehdejší agent Petr Svoboda, nyní hráče zastupuje společnost Sport Invest.

"My tyhle všechny případy sledujeme, protože mohou být poučením pro jednání o našich hráčích," konstatuje Robert Spálenka. "Byl jsem zaskočen, když jsem se dozvěděl, že Vláďův předchozí agent hráči doporučoval, aby se na arbitráž osobně nedostavil. U nás to bylo naopak. Třeba Petr Mrázek dostal jasný příkaz, že arbitráži musí být přítomen, pokud chce, aby výsledek byl příznivý. Připravili jsme materiál, složka má nějaké čtyři centimetry. Jsou v ní uvedena veškerá data, srovnání, statistiky a informace. Výsledek tomu odpovídá. Nabídky ze strany Detroitu pro Petra byly 2.3 a 2.5 miliónů dolarů, ve finále těsně před arbitráží jsme se dohodli na 3.9 a 4.1 miliónů. Kdežto u Vládi Sobotky byla přiřčena arbitráž velmi nízko. Hráčovu reálnou cenu ukázuje jeho nový kontrakt, který jsme mu nyní u St. Louis vyjednali." Jak uvedly stránky Blues, Sobotka si za tři roky celkem vydělá 10.5 miliónů dolarů.

Cesta do Caroliny, lékařské prohlídky a NHL. Reprezentace padá

Stěhování Sobotky z KHL do NHL během jedné sezony je svým způsobem unikátní. Něco podobného před časem absolvoval Alexander Radulov (v sezoně 2011-12 z Ufy do Nashvillu), loni šel z Jekatěrinburgu do Vancouveru obránce Nikita Trjamkin. Spálenka a jeho tým navíc měli na vyřízení minimální časový prostor. "Naše práce není rozhodnout za hráče. My musíme vyřešit všechno tak, aby rozhodnutí mohl udělat hráč. Vláďovi jsme přinesli konkrétní nabídky z obou stran, jasně specifikované smlouvy s Omskem i se St. Louis. Konečný verdikt byl na něm," připomíná Spálenka.

Sobotka už vyrazil vstříc další hokejové a životné etapě. "Odletěl včera ráno do Caroliny, kde se připojil k týmu. Musel projít lékařskou prohlídkou, teprve pak mohl být zapsán na soupisku Blues. Do kterých zápasů zasáhne, to je na dohodě s trenéry. St. Louis se zranil Paul Stastny, myslím, že Vláďa přichází do klubu v pravou chvíli. Je připraven ihned se zapojit," povídá. Tím pádem se škrtá Sobotkův případný nástup do přípravy národního týmu před mistrovstvím světa. Zkušený útočník zatím chyběl, podstoupil sérii vyšetření, nebyl zcela fit. "Po sezoně byl samozřejmě hodně rozbitý, měl zranění, která vyplynula z náročného programu. Víme, že Vláďa vyznává fyzický hokej, jeho záda občas dostanou prdu. Ale teď je už v pořádku. Kdyby dál pokračoval v Rusku, připojil by se k reprezentaci. Odchodem do NHL tahle možnost padá," uzavírá Robert Spálenka.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz