Skvělý Nečas to dokázal! Zazářil v kempu, těší se na premiéru u Hurikánů

4. října 2017, 16:30

Václav Jáchim

Je neskutečné, jak jde pořád nahoru. Martin Nečas se za posledních 12 měsíců probil z pozice extraligového zelenáče mezi naděje Caroliny a bere za kliku NHL. Útočník Komety Brno se u Hurikánů skvěle zabydlel, tréninkový kemp zvládl způsobem, že si v ohromné konkurenci vybojoval místo v hlavním kádru 23 hráčů. A může se tedy těšit na start slavné ligy, který Carolina absolvuje v sobotu proti Minnesotě.

Fanshop

Dlouho to nebylo jasné, teď jsou pochybnosti pryč. Odchovanec hokeje ve Žďáru nad Sázavou přesvědčil hlavního kouče Peterse a generálního manažera Francise, dvanáctka letošního draftu NHL stojí před splněním dětského snu. Zatím sice nikdo neví, jestli v mužstvu vydrží celou sezonu, ovšem pro útočníka s velkou herní inteligencí nejde o zásadní informaci. "Každý odehraný zápas by byl skvělý," uvedl pro stránky newsobserver.

Nečas má s Hurricanes tříletý nováčkovský kontrakt, dosud však nevstoupil platnost. Pro osmnáctileté hráče draftované v kalendářním roce během prvního kola platí, že kluby je mohou po devíti utkáních NHL poslat z organizace do Evropy, na farmu či do juniorů s podmínkou, že návrat do slavné ligy už v aktuálním ročníku možný není. "I kdyby to bylo jen devět zápasů, bylo by to perfektní," řekl Nečas.

Klíčový bude start sezony, generální manažer Ron Francis přiznal, že u Nečase vedení Hurikánů našlapuje hodně opatrně. Jedná se o mladého hráče, který za Atlantikem dosud nikdy nehrál. NHL klade nároky na fyzičku a sílu, kluby zvažují obavy, aby u výjimečných talentů zbytečně nic neuspěchaly. "V případě Nečase se budeme rozhodovat zápas od zápasu. Nejdůležitější je, abychom měli jistotu, že děláme to nejlepší pro jeho rozvoj do budoucna. Martin má obrovský potenciál, mohl by být naším prvním nebo druhým centrem," uvedl legendární Francis.

Foto: nhl.com

Český útočník zaujal představitele klubu už dřív, během nedávného kempu naplno ukázal, co umí. Na Nečase se sypaly lichotky z mnoha stran, v Carolině s ním byli hodně spokojeni. Martin to zvládl možná i nad své očekávání. "Nevěděl jsem, jak dlouho v kempu zůstanu, takže to překvapení trošku je. Každý v týmu je rychlý a silný, ostatně NHL je nejlepší ligou na světě. Bral jsem to tak, že musím hrát svoji hru a ničeho se nebát," poznamenal.

V cestě do hlavního kádru pro start nové sezony mu částečně pomohlo i zranění zkušeného Stempniaka, Nečas si ale pozici vybojoval jednoznačně sám. U Hurikánů letos dostanou šanci tři mladí nováčci: do obrany je připraven Haydn Fleury, NHL otevře brány patrně také v případě finského bruslaře Joonase Kuokkanena. Oba jsou starší a hokejově vyzrálejší, jenže Nečas má zase talentu na rozdávání. "Hrát tady, to je prostě sen," ubezpečil lídr reprezentační dvacítky.

Kdyby zůstal v prvním týmu Caroliny natrvalo, Nečasova účast na MS juniorů by byla ohrožena. Ale vedení klubu stále zvažuje další kroky. Je možné, že po zmíněných devíti sehraných zápasech nasměruje nadaného útočníka jinam. Martin několikrát zopakoval, že v tom případě by rád dal ještě rok v Kometě Brno. Manažer Francis by údajně nebyl proti. Souhra s Martinem Eratem, start na šampionátu dvacetiletých a třeba i boj o olympiádu - to všechno by ho hokejově posunulo.

Jenomže NHL je nejvíc! V podobné pozici se u New York Rangers senzačně ocitl jiný český mladík Filip Chytil, z českých nováčků by měl naskočit do NHL také Jakub Rutta v Chicagu. Další - kupříkladu Radim Šimek, Jakub Jeřábek, Tomáš Hyka. Michael Špaček, Filip Hronek, Filip Chlapík nebo David Kämpf - musejí nejdřív zaujmout na farmách.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz