Sezona Havířova: poprvé bez play off, Petranovy dělovky a Kankův návrat

Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Po návratu do první ligy se Havířov třikrát v řadě podíval do čtvrtfinále. Uplynulá sezona ale hrdému klubu ze Slezska nevyšla – AZ skončil dvanáctý.

Fanshop

Před sezonou přitom v Havířově vládl optimismus. Tým měl dobré předpoklady – z extraligy se vrátil Jan Maruna, klub udržel Antonína Pechance i Jiřího Krisla, comeback ohlásil Daniel Seman, z Kladna přišel David Dvořáček a po zkoušce v Kontinentální hokejové lize dorazil Michal Hlinka. Jenže to neklapalo a místo historického úspěchu přišlo zklamání.

Konečné umístění ve WSM Lize: 12. místo.

Co se povedlo?

Překvapivý trejd vyšel. Výměny hráče za hráče se v Česku vídají málo. Natož u dvou rivalů. A ještě méně časté jsou výměny dvou týmových hvězd. Trejd Antonína Pechance za Petra Kanka prospěl všem stranám. Havířov našel střelce, Frýdek-Místek tvůrce hry a Pechanec s Kankem opět ožili.

Odchovanec Říčka v reprezentaci. Před čtyřmi lety hrál v Havířově druhou ligu, teď Robert Říčka přestoupil do Sparty jako reprezentační útočník. Říčkův příběh je inspirací pro mnoho havířovských i prvoligových hokejistů. 

Petran se vyplatil. Před sezonou se těžko odhadovalo, zda se slovenský obránce Marcel Petran ve WSM Lize uchytí. Předtím hrál v Maďarsku, Kazachstánu nebo Itálii. Už po prvních kolech bylo zřejmé, že AZ nešlápl vedle. Petran má tvrdou ránu a sezonu zakončil s osmi góly. Jen Aleš Holík a Jiří Říha dali z prvoligových obránců více branek. 

Laco držel. Havířov dostával málo branek i díky spolehlivým výkonům Marka Laca. Slovenský veterán měl úspěšnost zákroků přes 92 procent a vysloužil si prodloužení kontraktu.

Návštěvnost. I přes špatné domácí výkony a málo sobot v rozpise byl Havířov čtvrtým nejnavštěvovanějším týmem soutěže (1 738 diváků). Fanoušci na AZ nezanevřeli ani v play out – na zápasy stále chodilo okolo tisícovky příznivců.

Co se nepovedlo?

Neefektivní ofenziva. Havířov měl čtvrtou nejlepší obranu, problém měl ale s produktivitou. Právě koncovka stála AZ postup do play off. Více kanadských bodů se čekalo od Jana Maruny (16), Michala Hlinky (18), Jakuba Kotaly (18) nebo Daniela Semana (13). 

Domácí zápasy. Jen Litoměřice a Most získaly na vlastním ledě méně bodů než Havířov. Není zvykem, že by AZ doma častěji prohrával než vyhrával. 

7. až 14. kolo. Havířov špatně odstartoval a táhlo se to s ním celou sezonu. V těchto osmi zápasech získal jediný bod. Bídná říjnová forma vyústila v odchod trenéra Štefana Mikeše, kterého nahradil Martin Janeček. 

Korím nenavázal na minulou sezonu. Havířov měl papírově zřejmě nejsilnější tým v novodobé historii. Jenže řada hráčů zůstala za očekáváním – jedním z nich byl slovenský bek Karol Korím. V sezoně 2015/2016 pomohl Havířovu 25 body. V té následující zapsal během 29 kol jen tři asistence. AZet se s ním předčasně rozloučil a Korím dohrál sezonu v Nitře. 

Rozpačitý Semanův návrat. Na Daniela Semana čekali havířovští fanoušci dlouho. Dnes osmatřicetiletý bek patří k nejslavnějším klubovým odchovancům a netajil se, že se do AZetu jednou vrátí. V létě 2016 skutečně podepsal kontrakt. Očekávání fanoušků byla obrovská – jenže Seman se mezi nejlepší ligové beky nezařadil. Nyní je bez smlouvy a je možné, že Havířov po roce opustí.

Celkové umístění. Po dvou šestých místech a jednom osmém skončil Havířov až dvanáctý, a to ještě o jediný bod před Kadaní. AZ tak poprvé v novodobé historii nehrál play off.

Hráč sezony – Petr Kanko

Zatímco v první polovině sezony sbíral ve Frýdku-Místku 0,52 bodu na zápas, po výměně do Havířova už 0,91 bodu. Základní část zakončil s devatenácti góly, a byl tak osmým nejlepším střelcem soutěže. V AZetu zůstává i pro příští ročník.

Foto: Dalibor Durčák, az-fans.net

Hráčské statistiky v základní části

Kanadské bodování:
1. Daniel Štumpf, 33 b
2. Petr Kanko, 27
3. David Dvořáček, 26
4. Marek Kalus, 25
5. Tomáš Gřeš, 20
6. Marek Haas, 19
7. Michal Hlinka, 18
8. Marcel Petran, 18
9. Jakub Kotala, 18
10. Jiří Krisl, 18

Kanadské bodování obránců:
1. Marcel Petran, 18 b
2. Jiří Krisl, 18
3. Daniel Seman, 13
4. Lukáš Doudera, 5
5. David Chroboček, 5

Juniorské bodování:
1. Lukáš Doudera, 5 b

Nejlepší střelci:
1. Daniel Štumpf, 15 g
2. Petr Kanko, 13
3. Marek Kalus, 12
4. Michal Hlinka, 11
5. Tomáš Gřeš, 11

Nejlepší střelci mezi obránci:
1. Marcel Petran, 8 g
2. Daniel Seman, 3

Vítězné góly:
1. Marek Kalus, 3 g
1. David Dvořáček, 3

Přesilovkové góly:
1. Petr Kanko, 5 g

Přesilovkové góly mezi obránci:
1. Marcel Petran, 2 

Nahrávači:
1. Daniel Štumpf, 18 a
2. Jiří Krisl, 18

Statistika +/-:
1. Petr Kanko, + 9
2. Jiří Krisl, + 7
3. Roman Rác, + 4
4. Marcel Petran, + 4
5. Antonín Pechanec, + 3

Nejhorší +/-:
43. Daniel Seman, - 9
42. Václav Meidl, - 6
41. Radek Pořízek,  - 6

Trestné minuty:
1. Michal Hlinka, 54 TM

Úspěšnost gólmanů:
1. Marek Laco, 92,18 %
2. Dušan Šafránek, 91,58 %

Průměr gólmanů:
1. Marek Laco, 2,35 G/Z

Čistá konta:
1. Dušan Šafránek, 1 ČK
1. Marek Laco, 1 

Odchytané minuty:
1. Marek Laco, 2247 min.
2. Dušan Šafránek, 517 min.
3. Kamil Šimeček, 308 min.

» Kompletní přehled statistik WSM Ligy s porovnáním s historií

Daniel Seman.

Daniel Seman. | Foto: Dalibor Durčák, hc-havirov.cz

Hráčské statistiky v play out

Kanadské bodování:
1. Tomáš Gřeš, 4 b
2. Petr Kanko, 4
3. Matěj Potočný, 3

Nejproduktivnější obránce:
1. Marcel Petran, 2 b

Nejlepší střelec:
1. Tomáš Gřeš, 3 g

Asistent:
1. Petr Kanko, 2 a

Statistika +/-:
1. Daniel Kurovský, + 2

Nejhorší +/-:
22. David Dvořáček, - 5

Úspěšnost zákroků:
1. Dušan Šafránek, 90,14 %

Průměr gólů:
1. Dušan Šafránek, 2,27 G/Z

Sezona obrazem

Fanoušci Havířova v zápase s Kladnem.

Fanoušci Havířova v zápase s Kladnem. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Fanoušci Havířova v zápase s Frýdkem-Místkem.

Fanoušci Havířova v zápase s Frýdkem-Místkem. | Foto: az-fans.net

Rivalita v zápase Havířova s Frýdkem-Místkem šla na chvíli stranou – fanoušci Havířova ještě jednou poděkovali Davidu Klimšovi, Lukáši Danečkovi a Petru Kankovi za vše, co pro AZet v minulosti udělali. Kanko se během sezony do Havířova vrátil.

Rivalita v zápase Havířova s Frýdkem-Místkem šla na chvíli stranou – fanoušci Havířova ještě jednou poděkovali Davidu Klimšovi, Lukáši Danečkovi a Petru Kankovi za vše, co pro AZet v minulosti udělali. Kanko se během sezony do Havířova vrátil. | Foto: az-fans.net

Choreo fanoušků Havířova v derby s Frýdkem-Místkem.

Choreo fanoušků Havířova v derby s Frýdkem-Místkem. | Foto: az-fans.net

Fanoušci Havířova v zápase s Kladnem.

Fanoušci Havířova v zápase s Kladnem. | Foto: az-fans.net

A ještě druhý pohled.

A ještě druhý pohled. | Foto: az-fans.net

Havířovští fanoušci v zápase s Přerovem.

Havířovští fanoušci v zápase s Přerovem. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Nástřik brankářské masky Marka Laca s motivem horníka, symbolem města Havířov. Design masky vymysleli fanoušci, kteří nástřik rovněž zaplatili.

Nástřik brankářské masky Marka Laca s motivem horníka, symbolem města Havířov. Design masky vymysleli fanoušci, kteří nástřik rovněž zaplatili. | Foto: az-fans.net

Maska náhradního brankáře Jiřího Matouška.

Maska náhradního brankáře Jiřího Matouška. | Foto: AZ-FANS.net

Havířov oslavil Mikuláše ve velkém stylu. Program byl promyšlený do detailů – takhle vypadala rolba.

Havířov oslavil Mikuláše ve velkém stylu. Program byl promyšlený do detailů – takhle vypadala rolba. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

David Klimša, Lukáš Daneček a Jiří Krisl. Tři výrazné osobnosti historie AZ. První dva jmenovaní už ale hrají za sousední Frýdek-Místek.

David Klimša, Lukáš Daneček a Jiří Krisl. Tři výrazné osobnosti historie AZ. První dva jmenovaní už ale hrají za sousední Frýdek-Místek. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Reprezentační útočník Robert Říčka nastoupil za mateřský Havířov do dvou zápasů (1+0). Jinak hrál za extraligový Zlín. V příští sezoně bude působit ve Spartě.

Reprezentační útočník Robert Říčka nastoupil za mateřský Havířov do dvou zápasů (1+0). Jinak hrál za extraligový Zlín. V příští sezoně bude působit ve Spartě. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Havířov si v průběhu sezony ze druhé ligy vytáhl brankáře Dušana Šafránka.

Havířov si v průběhu sezony ze druhé ligy vytáhl brankáře Dušana Šafránka. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Bratři Daniel a Filip Semanové hráli opět v jedné soutěži.

Bratři Daniel a Filip Semanové hráli opět v jedné soutěži. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Martin Potočný pomáhal budovat AZ jako manažer, jeho šestnáctiletý syn Matěj si za Havířov zahrál v play out. V 5 zápasech dal gól a přidal dvě asistence.

Martin Potočný pomáhal budovat AZ jako manažer, jeho šestnáctiletý syn Matěj si za Havířov zahrál v play out. V 5 zápasech dal gól a přidal dvě asistence. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

Václav Meidl po třinácti zápasech v AZ (0+1) odešel do zahraničí. Hrál v Anglii a sezonu dokončil v Německu. V příští sezoně bude působit s bratrem Radkem v polském Orliku Opole.

Václav Meidl po třinácti zápasech v AZ (0+1) odešel do zahraničí. Hrál v Anglii a sezonu dokončil v Německu. V příští sezoně bude působit s bratrem Radkem v polském Orliku Opole. | Foto: Michal Polák, eMPefoto.cz

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz