Semifinále byl zázrak. Musíme sklopit uši, velí trenér Růžička

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

Piráti zahájí už třetí ročník v Tipsport extralize pod vedením Vladimíra Růžičky staršího, jenž má značný podíl na nejlepším umístění Chomutova v novodobé historii. Zkušenému kouči pomáhal v letní přípravě kromě asistentů také kondiční trenér Petr Švehla, který měl na starost suchou přípravu. Poslední týden před vypuknutím ligy se Piráti věnují herním situacím v nestandardním počtu hráčů na ledě, což byly v přípravě slabší momenty celého výkonu.

Fanshop

Piráti se pod vedením Vladimíra Růžičky a dalších trenérů připravovali téměř dva měsíce, které měly stejný průběh jako v předešlých sezonách. „Na konci června kluci absolvovali zdravotní prohlídky s testy a od 9. července se připravujeme společně. Většinou jsme měli soboty i neděle volné, v týdnu jsme pracovali na ledě i na suchu, kde si to po naší vzájemné domluvě řídí Péťa Švehla,“ popisuje Vladimír Růžička.

Přibližně během měsíce odehráli Chomutovští devět přátelských duelů, ve kterých nastoupila na led i řada hráčů z Kadaně nebo na zkoušku. „Zápasy nám ukázaly dobré věci i dost těch špatných, na kterých jsme pracovali a pracujeme dál. Vyhlídnutí hráči se jeví docela dobře, i když někteří možná začnou v Kadani nebo tam budou vypomáhat,“ říká hlavní trenér. Z nově příchozích se v kadaňském dresu ukázal například Luboš Rob.

"Pokud nepolezeme po čtyřech, nebudeme důrazní a nebudeme hrát jednoduchý hokej, můžeme mít problémy."

Z devíti střetnutí si Piráti odnesli kladnou bilanci, ke které přispěl i Štěpán Lukeš, jenž pravděpodobně nahradí Tomáše Krále. „Celkově jsme docela spokojení. Pětkrát jsme vyhráli, čtyřikrát prohráli a vyzkoušeli jsme řadu hráčů včetně brankáře Lukeše, který se jeví v docela dobrém světle. Chytal za mládežnické reprezentace, takže určitě jde o kvalitního brankáře. Loni moc neodchytal, proto jsme chtěli, aby byl v brance co nejvíc a dostal se do toho. Věřím, že i v extralize bude předvádět podobně dobré výkony,“ přeje si.

Na severu Čech se potýkal tým s několika zraněními, což zapříčinilo, že mužstvo muselo být doplněno jinými hráči. „Vždycky se něco stalo, když jsme chtěli hrát kompletní. Ke konci nás postihly potíže Jury Valacha, Vládi Růžičky nebo Jánka Laca. Bylo to na dva tři dny, ale nechtěli jsme je dávat do zátěže, abychom byli kompletní na extraligu. Ze začátku docela dlouho marodil Dávid Skokan,“ uvádí Vladimír Růžička.

Nejcitelnějšími odchody, které museli Piráti nahradit, jsou podpisy Jana Rutty a Davida Kämpfa do NHL. „Mužstvo je podobné jako loni, i když hráči jako Honza Rutta nebo David Kämpf nám nejspíš chybět budou. Musí za ně zaskočit noví kluci. Nicméně věřím, že se dáme dohromady a pokusíme se všechny překvapit,“ pokračuje odhodlaně hlavní muž lavičky.

Foto: Jan Pidrman, piratichomutov.cz

V loňské sezoně Chomutovští inkasovali hodně gólů v oslabení, s čímž se potýkali i v přípravě. „Zbývá už jen pár dní, takže ladíme hlavně přesilovky a oslabení, protože už jsme kompletní. Zatím bohužel pokračuje trend z loňské extraligy, kdy jsme dostávali poměrně dost gólů v oslabení. Taky chceme propracovat obranný systém ve všech pásmech. Víme, že nás čeká další těžká sezona. Máme ke všem soupeřům respekt a víme, že nikdo nebude chtít hrát o udržení nebo v baráži,“ přibližuje zkušený kouč v rozhovoru s Liborem Kultem.

Naopak svěřenci Vladimíra Růžičky ukázali i silnou stránku mužstva. „Líbilo se mi, že v mezinárodních zápasech ukázalo mužstvo sílu. Kluci do toho šli. Nechyběly velká bojovnost a ohromné nasazení, což nám pak proti českým soupeřům trochu scházelo. Musíme si ale na rovinu říct, že nemůžeme hrát jinak než právě zápasy proti zahraničním soupeřům. Pokud nepolezeme po čtyřech, nebudeme důrazní a nebudeme hrát jednoduchý hokej, můžeme mít problémy. Nebudeme nikoho přehrávat, zápasy budeme muset ubojovat a vyhrávat na málo gólů,“ velí vítěz z Nagana.

Piráti v přípravě vyhráli maximálně na čtyři góly. Když padli, vstřelili maximálně dvě branky. „Zakončení nás trápilo, gólů jsme opravdu moc nedávali. Na druhou stranu to nebude problém, když jich soupeři víc nedovolíme vstřelit. Šest sedm gólů dávat nebudeme, proto musíme zapracovat na obraně, abychom na dva tři góly vyhrávali. V tomhle ohledu byla loňská sezonaa výjimečná. Až mě překvapilo, kolik gólů jsme dávali. Záleží také na výkonu brankářů a jak jim v zápasech mužstvo pomůže,“ připomíná trenér, který dovedl Slavii ke dvěma extraligovým titulům.

Není na místě si myslet, že nás čeká stejná sezona jako loni

V loňském ročníku Chomutov jednoznačně překvapil. V základní části se pohyboval na hraně přímého postupu do čtvrtfinále play off, do kterého se nakonec musel probojovat přes předkolo s Mladou Boleslaví. Poté Piráti porazili Třinec a zahráli si před branami finále s Libercem, kterému nakonec podlehli. „Loňská sezona opravdu vyšla, my ale teď musíme sklopit uši a hrát hokej, který chceme předvádět. To znamená hrát důrazně a jednoduše a nevymýšlet nějaké velké kombinace. Musíme zápasy ubojovat týmovým nadšením. Věřím, že hra se může postupně zvednout, pokud si hráči začnou víc věřit. Porážky by pak měly opačný efekt na sebevědomí kluků,“ uvědomuje si.

Dál se rozpovídal: „Loňské čtvrté místo nic neznamená. Navíc si řekněme na rovinu, že mužstvo jsme vyloženě neposílili, jak bychom si představovali. Není úplně snadné hráče na trhu získat. Nicméně tým jsme doplnili mladšími hráči. Nechci předbíhat, ale musíme vydržet u hokeje, který jsme hráli. Nemůžeme předvádět nic moc jiného. Loňské semifinále se skoro rovnalo zázraku, protože jiné slovo mě pro to nenapadá. Koukáme do desítky, pak se uvidí dál. Musíme být pokorní. Není na místě si myslet, že nás čeká stejná sezona jako loni. Může být i horší a na to musíme být připravení.“

Kdo vyhraje titul v ročníku 2017-18? Vladimír Růžička má představu. „Myslím, že na nejvyšší příčky budou pomýšlet týmy jako Brno, Třinec, Sparta a Liberec. Hodně posílila Plzeň, takže máte nějakých pět mužstev, která budou i díky rozpočtům pokukovat po finále. Myslím, že letošní ročník bude zajímavý podobně jako ty předchozí,“ uzavírá.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz