Sáhneme si na dno! slibuje Pech před finále CHL. Nechá ho Kumstát vyspat?

Foto: Jan Beneš, hcsparta.cz

Stojí před poslední překážkou, hokejisté pražské Sparty píší v Lize mistrů historii. A chtějí ji obarvit zlatým písmem. Svěřenci trenérů Kalouse, Motáka a Vebra dnes míří do švédského Göteborgu, kde v úterý od 19 hodin vyzvou domácí Frölundu. Velké finále rozhodne o vítězi CHL za ročník 2016-17, Sparta je blízko obrovskému triumfu. "Dáme do toho všechno, co v nás je, abychom uspěli. Ale bude to ohromně těžké utkání," konstatuje Lukáš Pech.

Fanshop

Konstruktivní útočník měl v Lize mistrů parádní formu, byl dokonce vybrán mezi tři uchazeče o trofej pro nejužitečnějšího hráče, kterou v hlasování určí fanoušci. Pech si toho váží, ale zajímá ho týmový výsledek. "Chceme udělat úspěch pro Spartu a celý český hokej. Jestli dostanu individuální cenu, budu rád. Když ne, nic se neděje," povídá upřímně. 

Finále Ligy mistrů je pro celou Spartu mimořádná událost, měl jste to v hlavě už při nedělním utkání s Chomutovem?
Já určitě ne (usměje se). Soustředil jsem se na zápas, finále řešíme až teď. To hlavní přijde těsně před utkáním, v Göteborgu. Myslím, že myslet na Frölundu dřív, to by to bylo zbytečné. Máme hodně zápasů, každý je třeba odehrát co nejlépe. Samozřejmě všichni víme, že je před námi hrozně důležité utkání. Je to finále CHL, pro každého něco znamená. Chceme uspět, to je jasné. Abychom udělali úspěch pro Spartu i celý český hokej.

Bude to hodně náročné, zápasy jste měli v podstatě ob den. A to pořádně dlouho, vlastně od Vánoc.
Sáhneme si úplně na dno. Musíme do toho dát všechno, vytáhnout síly a maximum, co v nás je. Pak následuje krátké volno, kdy bude trošku prostor k odpočinku. Zápasů bylo hodně, tak to je. Ale jedeme do Švédska a každý z nás se bude bít za jméno Sparty.

Vedení Sparty chtělo dostat finále do Prahy, zástupci švédského týmu byli jasně proti. Může to zvýšit rivalitu a náboj finále?
Vůbec nevím. Abych se přiznal, noviny nečtu. Netuším, jestli něco proběhlo nebo ne. My to bereme jako fakt. Jedeme k nim, náboj to podle mě asi nezvýší. Samozřejmě je škoda, že finále není v Praze, ale takhle se Švédové rozhodli. Je to jejich volba, mají na ni právo. My se tím nijak nezaobíráme. Bude to poslední zápas v CHL, chceme ho vyhrát.

Frölunda obhajuje loňské prvenství, co od soupeře očekáváte?
Já je až tak podrobně neznám. Jsou to Švédové, budou předvádět tradiční švédský styl. Hrají u sebe, v pěti dopředu i dozadu. Jsou kompaktní, siloví a přímočaří. Bude to těžký zápas. Vím, že Frölunda vyhrála CHL loni, předtím byla ve finále. To něco znamená. Asi to bude top tým v Evropě, ale my uděláme maximum, abychom byli o ten krůček lepší.

Kudy povede cesta k vítězství? Pomohl by třeba vedoucí gól?
Když ho dáme, budeme samozřejmě rádi. Jak jsem řekl, jednoznačně chceme vyhrát! Vůbec nechci spekulovat, jestli dáme první gól my nebo oni. Hlavně toužíme uspět. Podat dobrý výkon. Kdyby se to povedlo, bylo by to super. Uvidíme, co bude.

V Lize mistrů se vám venku hrálo dobře, sbírali jste kvalitní výsledky. To povzbudí, ne?
Samozřejmě, venku jsme hráli výborně. Ale nesmíme se tím uspokojit. Minulost sama o sobě nic neznamená. Zápas začne od 0:0, my do toho musíme jít jako do každého utkání.

Předchozí kola byla na dvě utkání, teď rozhodne jeden duel na ledě soupeře. Změní to nějak vaši strategii?
Když se hrálo na dva zápasy, a prohrávalo se třeba o gól, neodvolávali jsme gólmana. Věděli jsme, že máme před sebou odvetu. Jeden gól by mohl rozhodnout. Teď bude všechno jinak. Je jasné, že nikdo se šetřit nebude.

Vy jste získal domácí titul i nastupoval za reprezentaci, ovšem finále Ligy mistrů je unikátní zážitek. Bude to největší zápas vaší kariéry?
Určitě, je to jeden z vrcholů. Nejsem zase tak starý, doufám, že ještě něco dokážu. Pro nás ve Spartě je to něco nového, nikdo z nás takové finále zatím nehrál. V Lize mistrů jsou výborná mužstva, skvělí hráči, věhlasná jména. Každý se chce ukázat, mladší kluci bojují o další angažmá. Všichni toužíme uspět a pro Spartu ten pohár vybojovat. Je to výzva!

Byl jste vybrán mezi tři kandidáty na nejužitečnějšího hráče Ligy mistrů, fanoušci dávají hlasy ještě Lundqvistovi z Frölundy a Rathgebovi z Fribourgu. Taková pocta potěší, že?
Jasně, ale nijak to nesleduju. Není kde. Tohle nechám běžet. Když to řeknu upřímně – ani na to nehledím. Pro nás je prioritou, abychom vyhráli Ligu mistrů. Jestli přijde individuální cena, samozřejmě potěší a budu rád. Pokud ne, nic se neděje. Že bych se k tomu upínal, to vůbec.

Může být úspěšné tažení Ligou mistrů povzbuzením do finiše Tipsport extraligy?
Je dobře, že jsme v CHL došli takhle daleko. Máme sice v nohách nějaké zápasy, ale na to se nechceme a nemůžeme vymlouvat. Já to beru jako zpestření. V extralize hrajete pořád se stejnými soupeři, kdežto v CHL jsou jiní. Také odlišné země, styly hokeje... Musíte cestovat, kouknete na zimák, na který jsem z České republiky nikdy nevyjel. Je to takové vytržení z koloritu, za což jsem já osobně rád.

Zažil jste vůbec někdy tolik zápasů v jedné sezoně?
No to asi ne. I v létě jsme dost hráli, byla spousta přípraváků. Je to našlapané. Ale pro mě i docela dobré. Mám hodně dětí, kolikrát jsem rád, že odjedeme na dva dny. Odpočinu si, vyspím se. Tedy pokud Petr Kumstát nebude chrápat (směje se).

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz