Rychlost, střelba, přesilovky. Češky pilují na úzkém ledě v Jablonci

Foto: Karel Švec, cslh.cz

Měsíc po návratu z neúspěšné olympijské kvalifikace už se česká ženská reprezentace znovu sešla, aby začala ladit formu na druhý vrchol sezony – mistrovství světa v americkém Plymouthu, kam odlétá už příští středu. Hokejistky se na zámořské podmínky chystají v Jablonci nad Nisou, ale sestavu ještě mají značně nekompletní.

Fanshop

Na severu Čech trénují dvě brankářky a dvacítka hráček do pole. Za moře se ale vydá asi jen něco málo přes polovinu tohoto kádru, kterému chybí celá řada opor. Ve Švédsku dohrává brankářská jednička Klára Peslarová, dále Petra Herzigová a Lucie Manhartová, ve Švýcarsku Simona Studentová. A ze Spojených států postrádá reprezentace hned pět jmen – Samanthu Kolowratovou, Denisu Křížovou, Kateřinu Mrázovou, Michaelu Pejzlovou a Anetu Lédlovou. Ty před MS ani do Česka cestovat nebudou.

„Holky dohrávají play off, jak ve Švédsku, tak ve Švýcarsku. I v Americe ještě hrají za univerzity. Kluby nás požádaly, jestli by se hráčky mohly zúčastnit. Na to jsme pro ně přistoupili pozitivně, protože nám je zase uvolňují jindy,“ vysvětluje hlavní kouč Jiří Vozák, který už má k dispozici aspoň jednu trojici ze zámoří. „Přibylová, Vanišová a Bukolská tam mají prázdniny a už skončily, takže jsou tady.“

Reprezentace se chce co nejlíp připravit na podmínky úzkého zámořského kluziště, proto si jako dějiště svého posledního kempu vybrala Jablonec nad Nisou s rozměry ledu 58 x 26 metrů. „Je tady jedno z nejužších hřišť u nás. Ještě navíc hodně děláme hru na malém prostoru,“ říká Vozák, jenž se ale v první řadě zaměřil na přesilovky.

„Snažíme se poučit z chyb. Máme klipy hlavně ze zápasu se Švýcarskem, všechno si budeme ukazovat.“

„Už ve středu jsme trošku začali, ve čtvrtek daleko víc, a budeme se tomu věnovat ještě další tři dny. V pátek hrajeme přípravný modelový zápas s mladším dorostem Liberce, takže si určíme, abychom hráli hlavně přesilovky a nacvičili si je.“ K tomu byla částečným impulsem i kvalifikace, kde právě přesilovky a oslabení rozhodly klíčový duel se Švýcarskem. „Z toho vycházíme, snažíme se poučit z chyb. Hra v oslabení nám tam nevyšla, přestože jsme věděli, co Švýcarky hrají,“ vzpomíná Vozák.

Porážku, která je odstřihla od olympiády, už hokejistky na jednu stranu hodily za hlavu. Na druhou stranu je ale v Jablonci čeká důkladný rozbor konkrétních situací. „Máme klipy hlavně ze zápasu se Švýcarskem, všechno si budeme ukazovat. To oslabení... Věděli jsme, co hrát, a udělali jsme tam chyby. V přesilovkách jsme zase měli hodně střel vedle branky.“

Moravec: Jsem přesvědčený, že jsme zvolili dobrou cestu »

Český lodivod si klíčový zápas čtyřletého cyklu promítal dokola. „Myslím, že dvě třetiny jsme hráli při hře pět na pět hodně dobře. Švýcarky měly šance, ale my jsme jich měli daleko víc. Za stavu 1:1 jsme dali jednu tyčku, za stavu 2:1 břevno. Šance jsme měli, ale pak už tam byla velká nervozita. Holky to neodevzdaly, chtěly, ale prostě to už nešlo. Máme se Švýcarkami vyrovnané zápasy, tam se štěstí přiklonilo k nim,“ hodnotí Jiří Vozák už s odstupem porážku 1:4 z Arosy.

Teď jsou ale karty rozdané od nuly, český tým poletí do Plymouthu s cílem udržet se v elitní skupině. Na úzkém ledě to bude zase úplně o něčem jiném. „Velké rozdíly jsou hlavně v tom, že v třetině se dá střílet skoro odevšud. To jsme zažili loni v Kamloops. Špatně se vyhazují kotouče. Když jsme pod tlakem, tak toho nejsme schopní, ale to má podobné většina mančaftů. Takže tomu taky věnujeme část tréninku. Všechno je daleko rychlejší, jak rozehrávka, napadání. Je to prostě úplně jiný hokej,“ říká Vozák.

„Holky jsou zvyklé, že si nahrávají, pořád s pukem míchají. Na to není na úzkém hřišti čas.“

Rychlá, důrazná a přesná střelba teď bude klíčem k úspěchu víc než kdy jindy. „Ta je zásadní, s tím se potýkáme, co tady jsem. Zlepšilo se to, ale chce to pohotovější, tvrdší střelbu, chodit na dorážky. Holky jsou zvyklé, že si nahrávají, pořád s pukem míchají... Na to není na úzkém hřišti čas,“ hlásí český kouč důrazně.

Konečnou nominaci na šampionát oznámí reprezentace v nejbližších dnech, i když moc otazníků v ní už trenéři nemají. Několik mladých hráček, které jsou na kempu v Jablonci, se pochopitelně na MS nepodívá. „Měl jsem s nimi pohovor a řekl jsem jim, že jsou tady hlavně proto, aby sbíraly zkušenosti a pomáhaly nám v tréninku jako sparingpartneři. Holky to vědí a jsou s tím seznámené,“ dodává Jiří Vozák.

Hráčky na kempu v Jablonci nad Nisou

Brankářky:
Kristýna Bláhová, Blanka Škodová

Obránkyně:
Magdalena Erbenová, Pavlína Horálková, Denisa Pytlíková, Adéla Škrdlová, Aneta Tejralová, Eliška Vozdecká, Martina Zedníková, Anna Zíková

Útočnice:
Kateřina Bukolská, Karolína Hornická, Klára Hymlárová, Klára Chmelová, Kristýna Kaltounková, Laura Lerchová, Natálie Mlýnková, Alena Polenská, Lucie Povová, Vendula Přibylová, Šarlota Tomasco, Tereza Vanišová

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - © Copyright: BPA sport marketing a.s. & eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz