Rusové chtěli víc, ale Znaroka nevyhodí. Kouč už myslí na olympiádu

Foto: Michal Eger

22. května 2017, 9:34

Václav Jáchim

(KOLÍN NAD RÝNEM, od našeho zpravodaje) Před sedmi lety brali po finálové porážce s českými hokejisty stříbro, ruští hokejisté si je v Kolíně nad Rýnem okamžitě sundávali a dávali najevo, že je zajímal jiný kov. Letos měla sborná také maximální plány, jenže po semifinálovém kolapsu s Kanadou jsou svěřenci trenéra Znaroka rádi za bronz. Nemuseli mít ani ten, z vedení 4:0 nad Finy se soupeř přiblížil na rozdíl jedné trefy. "Byli jsme blízko pořádného průšvihu, ale naštěstí máme Kučerova. Zachránil nás!" děkuje Artěmij Panarin.

Fanshop

Hvězda Chicaga si v závěru turnaje parádně rozuměla právě s Kučerovem a Jevgenijem Kuzněcovem. Tohle trio dokázalo neskutečné ofenzivní věci, ale gólů moc ne. "Za to může Kuzněcov, vůbec mu to nelepilo. Jsem na něj naštvaný, asi ho zbiju," usmívá se naoko Panarin. "Né, měli jsme skvělou partu, klima v týmu bylo vynikající. Jasně, neuhráli jsme semifinále, ale řekl bych, že bronz také není špatný. Byť jsme chtěli zlato."

Sborná řádila, pak se bála. Rusové nedovolili Finům obrat a mají bronz »

Rusové selhali v závěru duelu proti Kanadě, leckdo si myslel, že šlo o ojedinělý výpadek. Jenomže s Finy následovalo podobné drama. "Nevím, čím to je. Vedli jsme a jasně zápas kontrolovali, pak najednou dával góly soupeř. Asi je to téma k nějakému hlubšímu rozboru, tentokrát jsme to naštěstí zvládli. Nikita Kučerov trefil parádně, pak už jsme si to pohlídali," komentuje pátou ruskou branku, která znamenala vítězství 5:3.

Bronzové medaile brala sborná i loni v Moskvě. Tehdejší semifinálový neúspěch bych pro Rusy ještě trpčí. Letos měla přijít náprava, hrdá ruská reprezentace si ve čtvrtfinále poradila s českým výběrem, ale pak nastal onen kolaps s Kanadou, jenž znamenal zase jen bitvu útěchy. "Věděli jsme, že Finy musíme porazit, abychom zachránili alespoň nějakou medaili. Když nám soupeř snížil, byla to nepříjemná situace. Ale na střídačce jsme zůstali klidní, věřili jsme, že to dotáhneme," připomíná Nikita Kučerov.

Jakmile zahoukala závěrečná siréna, Rusové si oddechli. "Třetí místo není úplně to, co jsme původně chtěli. Ale myslím, že tenhle výsledek můžeme brát. Nasadili jsme omlazené mužstvo, které mělo perspektivu, zároveň ne tolik zkušeností," upozorňuje trenér Oleg Znarok. Ačkoli jeho tým jasně vyhrál Euro Hockey Tour a na šampionátu podlehl jen zámořským výběrům, kouč je doma trošku pod palbou. Hlavně jeho bilance s Kanadou kdekoho dráždí.

Nicméně kritika nepovede k žádné zásadní změně. "Ano, máme na čem pracovat. Ovšem Znarok ve funkci zůstane. Má platnou smlouvu, olympijskou sezonu stráví na střídačce sborné," připomíná viceprezident ruského svazu Roman Rotenberg. Ve velké východní zemi brali mistrovství světa nesmírně vážně, když nevyšlo zlato, jsou tady přiznivé zprávy do budoucna. "Chystáme se na olympiádu 2018, která bude bez hráčů NHL. Děláme všechno možné, abychom domů zlákali některé naše hvězdy. Smlouvy například skončily Kuzněcovovi s Orlovem," hlásí Rotenberg.

Základ ruské reprezentace vytvořili hráči z Kontinentální ligy, před olympiádou je to důležitá informace. "Odchází nám Šipačjov, možná i Dadonov. Tenhle útok bude těžké nahradit," ví hlavní kouč. Ale řada jiných opor i perspektivních nováčků pokračuje. "Základ týmu máme, vyzkoušeli jsme další hráče," povídá ještě. Když sborná přijela z posledního utkání do hotelu Radisson Blue kousek od Lanxess arény, lobby i místní bar vzali útokem ruští příznivci. Co se dělo, to místní obsluha asi ještě nezažila. "Lidé nám fandili, zaslouží si užít úspěch s námi. Je to příjemné," zasměje se Znarok. Ještě v noci na pondělí odletěli Rusové do Moskvy. "Vydechneme. A začneme myslet na olympijský rok," slibuje kouč závěrem.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz