Rusku nepomohl k úspěchu ani příjezd Ovečkina. Hvězdný útočník byl na Slovensku neškodný

17. května 2011, 9:51

Jan Vacek

"Co se děje s Alexanderem Ovečkinem?" ptají se fanoušci v Rusku i po celém světě. Bohatýr z velké východní země má za sebou jednu z nejhorších sezon v kariéře. V průběhu dlouhodobé části zámořské NHL se spíše trápil, v play off pak se svým Washingtonem místo útoku na vytoužený Stanley Cup vypadl již ve druhém kole. Chuť si chtěl Ovečkin spravit v národním týmu, na Slovensko přicestoval jen několik dní po posledním zápase za oceánem. Tápající sbornou však neprobudil, naopak se zařadil do jejího šedého průměru. A z mistrovství se vracel bez cenného kovu.

Fanshop

Zámořští fanoušci čekali od ruského ostrostřelce v této sezoně další náramné představení. Ve čtyřech z prvních pěti sezon v NHL totiž dokázal Ovečkin nastřílet více než padesát branek, v ročníku 2007/08 jich bylo dokonce pětašedesát. Hranice sta kanadských bodů nebyla pro rodáka z Moskvy žádným problémem. V této sezoně se však tahle mašina na góly výrazně zasekla. Pětadvacetiletý střelec se od prvních zápasů spíše trápil.

Ještě v polovině ledna měl na svém kontě pouhých 15 branek. Capitals při tom měli odehráno už šestačtyřicet zápasů. Fanoušci se pomalu začínali ptát, co že se to s ruskou superhvězdou děje. Ovečkin však zůstával v klidu. "I mě ta čísla překvapují. Ale nevím, čím bych to zlomil, snažím se dělat maximum," vysvětloval v té době. V přibývajícím časem se sice začal prosazovat častěji, ve výsledku to však stačilo na pětaosmdesát bodů.

Pro drtivou většinu hráčů v NHL by to byl fantastický výsledek, pro Ovečkina to ovšem byl nejhorší výsledek za své pětileté působení v zámořské soutěži. "Pro mě a celý klub je ale není podstatné, abych byl nejproduktivnějším hráčem. Důležitější je, abychom vybojovali Stanley Cup," odmítal ruský střelec veškerou kritiku. Na vrchol však svůj tým opět nedostal. Washington skončil již ve druhém kole, Tampa Bay ho vypráskala jednoznačně 4:0 na zápasy.

Ovečkina dalších neúspěch nezlomil, jen několik hodin po vyřazení se hlásil ruskému kouči Vjačeslavu Bykovovi na světovém šampionátu na Slovensku. "Jedu zvednou náladu sobě i týmu, hlásil po příjezdu do Bratislavy pětadvacetiletý hokejista. Šampionát však nezastihl sbornou v dobré kondici, tým plný hvězd prohrál na turnaji pět zápasů a nakonec se do vlasti vracel bez medaile. Malátné mužstvo neoživil ani příjezd ofenzivní hvězdy.

Ovečkin spíše zapadl do šedého průměru týmu z velké východní země, který svými výkony jednoznačně zklamal. Během pěti utkání si kapitán Capitals nepřipsal jediný kanadský bod, ve statistice účasti na ledě měl dokonce tři záporné body. Na jindy energií hýřícím křídelníkovi byla znát únava z náročného cestování i programu, v jednotlivých zápasech neplatil za permanentní nebezpečí, jako tomu bylo v minulých letech.

"U hráčů, kteří přijedou po vypadnutí ze Stanley Cupu, se často stane, že pro mužstvo nejsou takovým přínosem. V případě Ovečkina se to jednoznačně potvrdilo, jeho výkony na turnaji nebyly dobré," říká respektovaný kouč Vladimír Vůjtek starší, který prostředí ruského hokeje dobře zná. "Rusové mě na turnaji velice zklamali, to vůbec nebyl tým. Jediní, kdo měli snahu hrát, byli útočníci Radulov s Kovalčukem a obránce Aťjušov," doplňuje.

V zámoří už se během sezony začaly rozebírat příčiny, které stojí za Ovečkinovým propadem výkonnosti. Jednou z nich je, že se hvězdný hráč začal více věnovat reklamním a marketingovým záležitostem, které mu ubírají energii, jež by mohl vnášet do své hry. Někteří odborníci přišli i s tvrzením, že je Ovečkinův herní projev natolik čitelný, že se na něj soupeřovy obrany i brankáři zkrátka dokáží připravit. Už příští sezona by tak mohla napovědět, jak to s ruským carem vlastně je.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz