Rozhodující bitvy ČP play off budou bez nájezdů, mistr nejpozději 26. dubna

Foto: Karel Švec, cslh.cz

5. března 2016, 13:58

Václav Jáchim

V pátek skončila základní část Tipsport extraligy, po víkendu startuje Česká pojišťovna play off. Nejprve předkolem, čtvrtfinále zahájí přesně týden poté. Jisté je, že titul neobhájí hokejisté Litvínova, nový mistr bude nejpozději znám 26. dubna, kdy je na programu případný sedmý duel finále. "Čísla návštěvnosti i jiná fakta jasně dokládají, že se Tipsport extraliga vyvíjí správným směrem. Je v kondici, v jaké dlouho nebyla. Všichni se těšíme na její vyvrcholení," těší prezidenta hokejového svazu Tomáše Krále.

Fanshop

Hodnocení dlouhodobé fáze soutěže může být v mnoha ohledech velmi pozitivní. "V letošním ročníku došlo k pokoření několika rekordů návštěvnosti, sledovanosti i výsledků. Posunula se práce klubů s fanoušky, v každém kole je několik speciálních událostí - vyzvednout musím především Hokejové hry v Brně," konstatuje Král. Zároveň oceňuje spolupráci vedení soutěže s Asociací profesionálních klubů. "Nepamatuji, že by v minulosti byla tak konstruktivní a těsná. Jednání lze označit za vysoce profesionální. Úroveň komunikace se zásadně změnila. Mám z toho velice dobrý pocit a radost."

Šéf svazu oceňuje také vstup Tipsportu do společnosti BPA sport marketing, která je partnerem českého hokeje i Tipsport extraligy. "Tenhle krok znamená stabilizaci marketingu, i to je jeden z úspěchů letošní sezony. Změnilo to atmosféru a pocit jistoty u klubů," kvituje a potvrzuj velkou radost ze zájmu o nejvyšší domácí soutěže.

Stejně hovoří také Jana Obermajerová, předsedkyně představenstva BPA. "Moc nás těší rekord návštěvnosti, Tipsport extraliga přilákala v základní části 1.967.712 diváků, průměrně 5.406 fanoušků na jeden zápas. Nejvíc příznivců bylo na utkání Komety se Spartou v rámci Hokejových her v Brně, do hlediště jich dorazilo 21.500. Přála bych si, abychom po skončení ČP play off mohli hovořit o dalších rekordech," doplňuje.

Základní část Tipsport extraligy přinesla další dobré zprávy v jiných oblastech. "Těší nás, že klesl počet trestů. Hra se vyčistila, rozhodčí nebyli nuceni tolik pískat, od toho se pak odvíjejí disciplinární řízení a podobně. Hokejisté si vzali trend k srdci, počet disciplinárních trestů se snížil víc než o 25 procent," upozorňuje ředitel soutěže Josef Řezníček. Oceňuje ochotu klubů zařazovat mladé hráče. "Program pro zařazování juniorů stále běží. Pokud chce hrát klub na 20 hráčů v poli, musí využít dvou mladých. V základní části nastoupili 50 juniorů, deset z nich alespoň v polovině utkání. Počet vzrostl, ale nepatrně se snížil čas strávený na ledě," hlásí Řezníček.

"Od čtvrtfinále se páté až sedmé zápasy budou hrát do rozhodnutí, v nekonečných prodlouženích pěti proti pěti, dokud nepadne branka."

V pondělí startuje předkolo Česká pojišťovna play off, na tři vítězné zápasy se utkají Zlín s Třincem, resp Chomutov s Kometou Brno. V pondělí 14. března začne čtvrtfinále, kde bude k postupu zapotřebí čtyř vítězství. Stejně jako potom v semifinále a finále. "Asi nejvýraznější změnu jsme udělali na základě jednání s kluby, aby rozhodující zápasy nerozhodovaly nájezdy. Od čtvrtfinále se páté až sedmé zápasy budou hrát do rozhodnutí, v nekonečných prodlouženích pěti proti pěti, dokud nepadne branka," potvrzuje novinku Řezníček. Pro předkolo ovšem neplatí. "Tam se do rozhodnutí hraje až případné páté utkání, první až čtvrtý duel série mohou ukončit samostatné nájezdy," doplňuje.

Představitelé vedení soutěže i hokejového svazu věří, že extraligové vyvrcholení a boje o nového mistra České republiky podpoří velký zájem fanoušků. Čím to, že extraligová návštěvnost letos trhala rekordy? "Soutěž jsme na podzim rozlosovali především pro pátky a neděle. Otázkou je, zda to mělo na návštěvnost vliv, ale myslím, že ano. Brali jsme ohled na věci, jako je rekonstrukce dálnice D1 a podobně," říká Řezníček. Podle Jany Obermajerové se do čísel diváckého zájmu odrazily lednové Hokejové hry. "Standardně vysoké návštěvy mají v Pardubicích nebo výborné výkony Liberce. A samozřejmě změnou je také stěhování Sparty do O2 areny," připomíná. Tomáš Král vidí podporu fanoušků v souvislosti s loňským mistrovstvím světa."Je vidět, že to v lidech zůstalo i směrem k domácí soutěži," uzavírá.

Program předkola ČP play off

Pondělí 7. března - 1. zápasy:

17:20 PSG Zlín - HC Oceláři Třinec (ČT sport)
17:20 Piráti Chomutov - HC Kometa Brno

Úterý 8. března - 2. zápasy:

17:20 Piráti Chomutov - HC Kometa Brno
17:30 PSG Zlín - HC Oceláři Třinec (ČT sport) 

Čtvrtek 10. března - 3. zápasy:

17:00 HC Oceláři Třinec - PSG Zlín
18:00 HC Kometa Brno - Piráti Chomutov

Pátek 11. března - případné 4. zápasy:

17:00 HC Oceláři Třinec - PSG Zlín
18:00 HC Kometa Brno - Piráti Chomutov

Neděle 13. března - případné 5. zápasy:

15:30 PSG Zlín - HC Oceláři Třinec
17:20 Piráti Chomutov - HC Kometa Brno

Čtvrtfinálové série mezi Hradcem Králové a Mladou Boleslaví Plzní a Olomouc odstartují v pondělí 14. března. Liberec a Sparta budou hrát s vítězi předkola poprvé ve středu 16. března.

V úterý 8. března zahájí extraligová skupina o umístění (tzv. play out). Čtyři nejhorší týmy po základní části se utkají dvoukolově systémem každý s každým, body se započítávají. Dva nejhorší kluby posléze čeká baráž o udržení s nejlepšími celky WSM Ligy. První kolo baráže se hraje v úterý 29. března.

Program skupiny o umístění

Úterý 8. března - 1. kolo:

17:00 HC VÍTKOVICE STEEL - HC Energie Karlovy Vary
18:00 HC Dynamo Pardubice - HC VERVA Litvínov 

Pátek 11. března - 2. kolo:

17:30 HC VERVA Litvínov - HC VÍTKOVICE STEEL
18:00 HC Energie Karlovy Vary - HC Dynamo Pardubice 

Neděle 13. března - 3. kolo:

15:30 HC VÍTKOVICE STEEL - HC Dynamo Pardubice
15:30 HC Energoe Karlovy Vary - HC VERVA Litvínov

Pátek 18. března - 4. kolo:

17:30 HC VERVA Litvínov - HC Energie Karlovy Vary'
18:00 HC Dynamo Pardubice - HC VÍTKOVICE STEEL

Neděle 20. března - 5. kolo:

15:30 HC Energie Karlovy Vary - HC VÍTKOVICE STEEL
17:30 HC VERVA Litvínov - HC Dynamo Pardubice

Pátek 25. března - 6. kolo:

15:30 HC VÍTKOVICE STEEL - HC VERVA Litvínov
17:00 HC Dynamo Pardubice - HC Energie Karlovy Vary

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - © Copyright: BPA sport marketing a.s. & eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz