Reichel před generálkou: Velmi důležitý test, ale tým pro MS to ještě není

Foto: Karel Málek, Juniorský hokej

28. ledna 2016, 13:30

Václav Jáchim

Od loňských prázdnin myslí na to, co přijde v dubnu. Trenér reprezentační osmnáctky Robert Reichel upíná pozornost k mistrovství světa, jednotlivé přípravné akce slouží k tomu, aby vyladil mužstvo a našel optimální složení pro vrcholnou akci. Teď se svěřenci míří ke generálce, druhý únorový turnaj hostí Finsko tradiční turnaj pěti zemí. "Bude to velmi důležitý test, ale nepojedeme tam ve složení, které pak bude platit pro mistrovství světa. Některé změny ještě nastanou," říká

Fanshop

Příčiny jsou zřejmé: jednak zdravotní výpadky některých hokejistů, jednak případný start zámořských krajánků. V jejich případě zůstává všechno otevřené, aktuálně nikdo netuší, kolik hráčů CHL či dalších bude za víc než dva měsíce k dispozici. "Na tyhle kluky se chci pořádně podívat během cesty, kterou plánuji na březen," připomíná olympijský vítěz z Nagana.

Pro klání ve finské Raumě a okolí chtěli Reichel s kolegou Augustou sestavit nejsilnější tým, jenž by tvořili reprezentanti z evropských klubů. Ale tak úplně to neplatí. "Zranění bohužel vyřadilo brankáře Brízgalu, obránce Hrdinku a útočníka Kofroně," zmiňuje hlavní kouč. V nominaci se tedy objevila některá nová jména.

Příležitost především dostane talentovaný Filip Zadina z Pardubic, který patří k nejmladším hráčům ročníku 1999. "Jeho zařazení jsme konzultovali s trenéry sedmnáctky. Filipa chceme zařadit do jedné z elitních formací, bude hrát přesilovky i oslabení," tvrdí Reichel. V obraně pro změnu naskočí František Uřídil z Mladé Boleslavi. "Prosazuje se, je to ofenzivní obránce. V defenzivě nejsme kompletní, chceme tedy Uřídila vidět v mezistátní konkurenci," dodává kouč.

Nováčci mají možnost získat plusové body směrem k vrcholu sezony, kádr osmnáctky je jinak pohromadě delší dobu. Někteří mladíci poslední dobou nakoukli do extraligy dospělých: trenérův syn Kristián hraje za Litvínov, Radovan Pavlík nastupuje v Hradci Králové, Marek Zachar zase v Liberci. První starty zapsal zmíněný Zadina, nejvíc jich má na pažbě třinecký zadák Lukáš Doudera. S prvním týmem Plzně zase koketuje mladý bek David Kvasnička.

Trenér Reichel to vítá. "Ale za předpokladu, že kluci pravidelně hrají. Pokud mají za zápas nějakých deset nebo jedenáct minut na ledě, je to dobře. Tři čtyři minutky ve čtvrté pětce však optimální nejsou. V tom případě budu raději, pokud kluci nastupují v juniorce - na klíčových pozicích v mužstvu. Pro reprezentaci je to pak určitě větší přínos," připomíná.

Pro národní tým osmnáctiletých nyní nastává klíčová fáze sezony, generálka ve Finsku budiž předzvěstí závěrečné přípravy před mistrovstvím světa v americkém Grand Forks. "Čekají nás čtyři zápasy v pěti dnech, mezi soupeři si nevyberete. Všichni mají kvalitu, bude to náročné," uvědomuje si hlavní trenér. Před rokem se stejná akce konala v Ostravě a Kravařích, představili se třeba Matthews, Puljujärvi, Tkachuk, Kylington, Selänne mladší, Špaček.

I letos to bude přehlídka talentů, o nichž brzy uslyšíme. "Na turnaj jedeme s tím, že chceme uspět. Víme, co nás čeká. Znovu se například utkáme s Američany, které jsme měli naposledy loni v listopadu ve Švýcarsku. Tyhle zápasy nám mohou před šampionátem hodně napovědět," uzavírá Reichel

Nominace reprezentační osmnáctky na turnaj pěti zemí ve Finsku (10 - 14. února, Rauma a Eurajoki):

Brankáři:
Josef Kořenář (Jihlava), Dominik Groh (Ml. Boleslav). 

Obránci:
Lukáš Doudera (Třinec), Dominik Valík (Slavia Praha), Sebastián Janda (Sparta Praha), David Kvasnička (Plzeň), František Uřídil (Ml. Boleslav), Daniel Novák (Chomutov), Jakub Sirota (Zlín).

Útočníci:
Kristian Reichel, Martin Havelka (oba Litvínov), Radovan Pavlík (Mountfield HK), Marek Zachar (Liberec), Filip Zadina (Pardubice), Daniel Kurovský (Havířov), Petr Kodýtek (Plzeň), Ondřej Najman, Pavel Kousal (oba Jihlava), Milan Davídek (K. Vary), Albert Michnáč (Sparta Praha), Jiří Karafiát (Zlín), Tomáš Havránek (Kometa Brno).

Náhradníci:
Milan Klouček (Pardubice), David Stahl (Kladno), Michal Furch, Lukáš Zukal, Martin Havlát (všichni Kometa Brno), Filip Haman, Lukáš Kaukič (oba Třinec), Václav Zídek (Slavia Praha), Kryštof Hroudný (Mountfield HK), Matyáš Kačírek (Liberec), Tomáš Šmerha (Sparta Praha), Matěj Chalupa (Plzeň).

Realizační tým:

Manažer: Jiří Lála.
Hlavní trenér: Robert Reichel.
Asistent: Patrik Augusta.
Trenér brankářů: Radek Jirátko.
Lékař: MUDr. Pavel Mendrek.
Fyzioterapeut: Jakub Pokorný.
Hospodář: Luboš Rob. 

Program utkání osmnáctky na turnaji:

Středa 10. února:
16:00 Česká republika "18" - Švédsko "18" (Rauma).

Čtvrtek 11. února:
19:00 Finsko "18" - Česká republika "18" (Eurajoki). 

Pátek 12. února:
16:00 Česká republika "18" - Rusko "18" (Rauma).

Neděle 14. února:
17:00 Česká republika "18" - USA "18" (Rauma) 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz