Recept šestnáctky? Nátlakový hokej. Na šablony je dost času, říká Nedvěd

Foto: Karel Málek a Ronald Hansel, Juniorský hokej

28. srpna 2016, 11:04

Václav Jáchim

V červnu nastoupil k reprezentační šestnáctce jako hlavní kouč, teď má za sebou první ostrou prověrku. Jaroslav Nedvěd velel mladíkům ročníku 2001 na turnaji v rakouském Salcburku, nakonec z toho bylo druhé místo. Češi jasně srazili Slováky a o rok starší domácí juniory, v pomyslném finále pak padli s Rusy. "Celkově jsem spokojen s přístupem kluků na ledě i mimo něj. Všichni chtěli a pracovali. Váží si šance, byla to pro nás poučná a příjemná akce," kvituje někdejší výborný obránce, jenž zároveň vede mladší dorostence pražské Sparty.

Fanshop

V kategorii šestnáctiletých jde pokaždé o to najít základní obrysy mužstva, vyzkoušet bojovníky a vhodné kandidáty. Výsledky nebývají úplně důležité, vítězství ale samozřejmě potěší. "Před odjezdem do Rakouska jsme měli krátký kemp v Rokycanech a sehráli tam přípravné utkání s Plzní. Snažili jsme se co nejlépe připravit, nejdřív tedy na úvodní zápas proti Slovákům," konstatuje Nedvěd.

Duel s východními sousedy se šestnáctce povedl na jedničku. "Byli jsme natěšení a přenesli jsme to do hry. Kluky jsme upozorňovali, jak bychom si představovali práci v defenzivě, jak by měl vypadat rychlý přechod do útoku. Vyšlo to, hráli jsme dobrý zápas," kvituje. Další duel měl podobný průběh, rakouské sedmnáctce nasázeli čeští mladíci málem desítku. "Když jsem soupeře viděl na tréninku, měl jsem trošku respekt. Starší kluci mají v těchto kategoriích výhodu, jsou fyzicky vyspělejší. Ale my byli silní na puku, padalo nám to do brány. Průběh byl jednoznačný," dodává.

Foto: Karel Málek a Ronald Hansel, Juniorský hokej

Jelikož podobně jasně postupovali turnajem i Rusové, sešli se v pomyslném finále tradiční sokové. Čeští hokejisté začali dobře, leč nakonec padli poměrem 2:4. "Vedli jsme, pak jsme museli do tří a soupeř postupně otočil. Bohužel se projevila naše slabší disciplína, když hrajete skoro polovinu zápasu v oslabení, je to s Rusy těžké. Oni byli asi o kousek lepší, my přesto mohli utkání zvládnout. Ale nestalo se," hodnotí kouč. Celkově však zmiňuje spokojenost. "Měli jsme poměrně dobrý mix hráčů. Kreativní kluky, kteří dokáží zakončit, ale i pracanty. Dnešní moderní hokej vyžaduje komplexní hokejisty, i střelci se museli vracet a hrabat na maximum. Kluci odvedli své, je tam slušný základ."

Výběr je nicméně teprve na počátku, další prověrky má před sebou. "Žádná reprezentace nevydrží několik sezon ve stejném složení. Víme o dalších třiceti hráčích, kteří jsou na podobné úrovni jako ti, kteří teď byli v Rakousku. Začnou soutěže, budeme sledovat jednotlivce, kádr určitě obměníme. Momentálně jsem na turnaji v Třinci, zajímá mě, jaká je aktuální výkonnost dalších hráčů," potvrzuje. Nedvěd s ročníkem 2001 pracuje ve Spartě, když povýšil k národnímu týmu, nešel do neznáma. "Hráče znám, mám o nich přehled. V Rakousku se vytvořilo určité jádro týmu. Nominace je ale otevřená. kdo zazáří nebo nějakým způsobem vynikne v klubu, dostane šanci," vzkazuje.

Foto: Karel Málek a Ronald Hansel, Juniorský hokej

Pro Nedvěda je působení u šestnáctky premiérou na úrovni reprezentace. Kdysi sám nosil nejcennější dres, starší bratr útočníka Petra Nedvěda teď naplno žije trenéřinou a příležitosti u výběru do 16 let si váží. "Byl jsem potěšen, když mi tahle práce byla nabídnuta. Je to posun výš, do mezinárodního hokeje," reaguje. Jaký hokej po svěřencích vyžaduje? "Kluci jsou ve věku, kdy by měl být na prvním místě pohyb, nasazení, určitá živelnost. Nějaké taktické prvky musejí mít v sobě, ale zatím je nesvazujeme do šablon a přísných mantinelů. Na to je dost času. Snažíme se o nátlakový hokej se spoustou bruslení, důrazu a práce," přibližuje filozofii.

K šestnáctce nově nastoupil také Michal Broš, jenž je asistentem Jaroslava Nedvěda. Oba výteční hokejisté spolu před časem váleli ve Spartě, teď se sešli v jiných rolích. "Michal trénuje teprve druhým rokem, spolupracujeme velmi úzce a na všem se domlouváme. Při utkáních se věnuji koučování, Michal s hráči probírá individuální věci a upozorňuje je na chyby či detaily. Nerozdělili jsme si práci podle postů, jdeme společně. Teď máme za sebou první turnaj, který se povedl. Ročník 2001 ukázal, že v něm jsou slušní hráči. Pokud budou pracovat, určitě budeme schopni konkurovat," nepochybuje závěrem.

Přípravné utkání před Turnajem čtyř zemí v Rakousku:

ČESKO "16" – HC PLZEŇ 1929 "18" 5:4 v prodloužení (2:3, 2:0, 0:1 – 1:0)
Branky: 4. z trest. střílení a 61. Poppel, 1. Koffer, 33. Zeman, 35. Čížek – 7. a 11. Kolda, 2. Hajžman, 59. Váňa.

Výsledky reprezentační šestnáctky na Turnaji čtyř zemí v Rakousku (18. – 21. srpna 2016, Salcburk):

ČESKO "16" – SLOVENSKO "16" 5:1 (3:0, 1:1, 1:0)
Branky: 6. a 15. Teplý, 2. Raška, 38. Poppel, 42. Lang – 27. Škultéty.

RAKOUSKO "17" – ČESKO "16" 2:9 (0:2, 0:4, 2:3)
Branky: 41. Maier, 57. Baumgartner – 12., 31. a 33. Teplý, 3. Čížek, 28. Kučeřík, 29. Zeman, 43. Vitouch, 52. Pšenička, 59. Toman.

ČESKO "16" – RUSKO "16" 2:4 (1:1, 1:2, 0:1)
Branky: 5. Mlčák, 37. Poppel – 19. Černov, 25. Safonov, 35. Kňazev, 53. Guskov.

Další výsledky Turnaje čtyř zemí v Salcburku:

Rakousko "17" – Rusko "16" 1:6
Slovensko "16" – Rusko "16" 1:6
Rakousko "17" – Slovensko "16" 5:1

Konečná tabulka Turnaje čtyř zemí v Salcburku:

 TýmZVVPPPPSkóreBody
1. Rusko "16" 3 3 0 0 0 16:4 9
2. Česko "16" 3 2 0 0 1 16:7 6
3. Rakousko "17" 3 1 0 0 2 8:16 3
4. Slovensko "16" 3 0 0 0 3 3:16 0

Česko reprezentovali:

Brankáři:
Lukáš Pařík (Letňany), Luboš Novotný (PZ Kladno).

Obránci:
David Homola (Třinec), Hugo Haš (Sparta Praha), Karel Klikorka (Letňany), Jan Mlčák (Přerov), Jan Klodner (Hradec Králové), David Matěcha (Pardubice), Daniel Poizl (Karlovy Vary), Radek Kučeřík (Kometa Brno).

Útočníci:
Michal Teplý (Havličkův Brod), Marcel Čížek (Sparta Praha), Matěj Toman (České Budějovice), Jonáš Peterek (Třinec), Petr Poppel (Hradec Králové), Filip Koffer, Tomáš Zeman (Pardubice), David Vitouch, Ondřej Pšenička (Sparta Praha), Martin Lang, Filip Přikryl (Plzeň), Adam Raška (Kometa Brno).

Realizační tým:

Manažer týmu: Pavel Arnošt
Hlavní trenér: Jaroslav Nedvěd
Asistenti trenéra: Michal Broš a Pavel Arnošt
Trenér brankářů: David Kovářík
Hospodář: Josef Toma
Lékař: MUDr. Pavel Mendrek

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz