Rána pro Porubu, Polsko nevyšlo. Máme další alternativy, hlásí klub

Foto: Facebook PZHL

23. června 2017, 14:49

Adam Bagar

Dlouhé měsíce se připravovali na vstup do elitní polské soutěže, absolvovali nespočet jednání, ale veškeré úsilí přišlo vniveč. V Porubě smutní, extraligovou bránu jim zavřely samotné polské kluby, které šesti zápornými hlasy rozhodly o neúčasti ostravského klubu mezi tamní elitou! "Je to velká rána, ale věřím, že nás tato porážka posílí," líčí na klubovém webu porubský generální manažer Pavel Hinner.

Fanshop

„Jednání se vedla už od poloviny března a vše se odvíjelo od toho, zda postoupíme do WSM Ligy. Když se to nepodařilo, tak bylo hned jasné, že budeme usilovat o to, abychom v příštím ročníku hráli v Porubě polskou nejvyšší soutěž,“ prozrazuje Hinner s tím, že polský hokejový svaz projevil velký zájem o to, aby RT TORAX rozšířil řady tamní extraligy a stal se jakousi první vlaštovkou pro otevření soutěže po vzoru EBEL.

"Máme ještě nějaké další alternativy, na kterých musíme hned začít intenzivně pracovat. V případě, že by první tým do druhé ligy nastoupil, tak ho postavíme tak, abychom byli silní a porvali se o postup do WSM Ligy."

„My jsme jejich vizi o mezinárodní soutěži jenom kvitovali, navrch jsme deklarovali veškeré podmínky, které po nás polský svaz požadoval. Bezdlužnost, finanční zajištění, halu, svolení ČSLH, i všechny licenční podmínky jsme byli připraveni splnit,“ líčí. Zdálo se, že Porubu při trnité cestě do polské extraligy už nic nezastaví, ale poslední slovo měly tamní kluby, jejichž zástupci se sešli hned na začátku týdne v Katovicích.

„Po předběžných jednáních bylo zřejmé, že většina polských klubů bude hlasovat pro naše přijetí. S tím jsme také odjížděli do Katovic, kde se mělo naše přijetí do extraligy prakticky už jen stvrdit,“ pokračuje Hinner, který se nakonec ze zasedání polského hokejového svazu vracel pořádně zklamaný. Kluby totiž Porubě nedaly zelenou. Proti jich hlasovalo celkem šest, další dva se zdržely, pro byly jenom Jastrzebie s Janowem.

Jejich jediným důvodem byl strach z toho, že bychom je dokázali porazit

Negativní postoj zaujaly hlavně větší kluby jako Tychy nebo Krakov. „Myslím, že jejich jediným důvodem byl strach z toho, že bychom je dokázali porazit. Polské kluby mají oproti tomu našemu zajištěny vysoké rozpočty a samozřejmě by bylo pro ně nemilé, kdyby s námi měly už v prvním či druhém kole play off vypadnout,“ zamýšlí se generální manažer Poruby, která byla případně připravena vzdát se titulu i CHL.

Polské kluby však na nic neslyšely. Ambiciózním Ostravanům podle Hinnera možná uškodilo také to, že se v posledních letech s polskými týmy utkávají v přípravě a poráží je. RT TORAX celkově s Poláky, respektive tamním svazem, dost spolupracuje. „Vstřícnost z naší strany není zrovna malá, o to víc mě to rozhodnutí mrzí. Ale je to verdikt, který musíme respektovat. Je to velká rána, ale i to ke sportu patří,“ přiznává Hinner.

"Rudolf Roháček prohlásil, že Poruba se v žádném případně do soutěže nesmí dostat a že není žádným přínosem. Musím říct, že mě tento postoj zaskočil, jelikož jsem ho považoval za kamaráda a přítele porubského hokeje."

„Ale co mě asi nejvíc zarazilo, byl postoj Krakova a jejich hlavního trenéra Rudolfa Roháčka, který je mimochodem našim odchovancem a sbíral zde také trenérské zkušenosti. Prohlásil, že Poruba se v žádném případě do soutěže nesmí dostat a že není žádným přínosem. Myslím, že jeho vyjádření ovlivnilo další kluby. Musím říct, že mě tento postoj zaskočil, jelikož jsem ho považoval za kamaráda a přítele porubského hokeje.“

Rozhodnutí, které na sociálních sítích kritizovali také polští fanoušci, prý nebude mít zásadní vliv na skladbu kádru pro následující, nejspíš druholigovou, sezonu. „Máme ještě nějaké další alternativy, na kterých musíme hned začít intenzivně pracovat. V případě, že by první tým do druhé ligy nastoupil, tak ho postavíme tak, abychom byli silní a porvali se o postup do WSM Ligy,“ sděluje na závěr manažer porubského klubu.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz