První Češka v NWHL? Dobrá nabídka, ale mám i další, hlásí Křížová

Foto: Jim Pierce / Northeastern Athletics

Co do prestiže sice nikdy nedotáhne svou mužskou obdobu, přesto je National Women Hockey League (NWHL) zajímavou šancí pro špičkové hokejistky. Do částečně profesionální soutěže by se už mohla dostat také první Češka! Letošním draftem prošla jako třináctá v pořadí Denisa Křížová, kterou si vybral klub Connecticut Whale.

Fanshop

Ve 22 letech patří Denisa Křížová už dlouho mezi nejlepší české hokejistky. Na kontě má účast na třech juniorských šampionátech a sedmi seniorských (včetně tří elitní skupiny), zahrála si i na dvou olympijských kvalifikacích. Před sebou má ještě jeden rok na univerzitě, teď se jí otevřela dobrá možnost, kam dál.

Sama to ale předem nečekala. „Věděla jsem, že bude draft. Den před ním vyšel článek se třiceti hráčkami, které by měly být draftované. Tam jsem byla napsaná jako dvojka. Nakonec bylo draftovaných dvacet hráček a byla jsem až třináctá. Takže vůbec nechápu, jak to funguje. Ale to ani není podstatné. Jsem ráda, že jsem draftovaná,“ říká s úsměvem. „Je to dobrá nabídka a byla by to dobrá zkušenost.“

Zároveň je ale zatím ve hvězdách, zda si soutěž opravdu bude chtít zahrát. „Jestli tam půjdu, nebo nepůjdu, to ještě nevím,“ hlásí. Hokejistka jejích kvalit nebude mít po univerzitě problém sehnat angažmá. „Mám nabídky od dalších týmů. Dívám se po Americe nebo do Evropy, tam by to bylo asi Švédsko,“ upřesňuje.

Předloni odstartovala NWHL s velkou pompou a snahou alespoň částečně napodobit NHL. Do soutěže jsou ovšem stále zapojené jen čtyři týmy a nezdá se, že by měl její věhlas stoupat. Spíše naopak. Nízké příjmy ji v minulé sezoně dovedly do kritické situace, zakladatelka a komisionářka Dani Rylanová byla nucena sáhnout k plošnému snížení platů o 40 až 50 procent.

Kolik že tedy hokejistky dostávají? Každá jen něco mezi 5 a 15 tisíci dolarů ročně. K hokeji si tak musejí sehnat i další práci. „Ta soutěž je teprve na začátku. Hraje se jen nějakých dvacet zápasů za sezonu, takže nic moc, pokud se chce člověk udržet na nějaké úrovni. V dalších letech by to třeba mohlo být lepší,“ věří Křížová. Mimochodem, rovněž kanadská CWHL bude od nového ročníku svým hráčkám platit.

Rodačka z Horní Cerekve teď má ale jiné myšlenky, naplno se soustředí na svůj seniorský rok na Northeastern University v Bostonu.

Po třech letech vystoupala už na desáté místo historických tabulek produktivity v rámci svého týmu, její čísla jsou úctyhodná. V každé sezoně přesáhla průměr bodu na zápas, celkem vstřelila ve 104 utkáních 51 gólů a přidala 88 asistencí.

„Minulá sezona mi vyšla dobře. Já se na body moc nekoukám, ale v týmu jsem byla první,“ říká k porci 45 bodů (18+27) ve 34 zápasech. I díky ní měly Huskies na dosah postup na národní šampionát. „Prohrály jsme ve finále naší ligy s Boston College, až v prodloužení. To bylo smutné, ale sezona celkově super, protože jsme se dostaly až takhle daleko.“

Foto: PPR / Manuel Lopez, Swiss Ice Hockey Federation

Nyní bude mít Denisa Křížová o motivaci postaráno. „Poslední rok to vyhrát? To by bylo super!“ vyhrkne. „Myslím, že letos budeme mít hodně kvalitní tým. Přišlo sedm nových hráček, které jsou šikovné. Jedna nebo dvě hrají za kanadský nároďák. Ambice jsou veliké a doufám, že letos ve finále vyhrajeme my,“ hlásí odhodlaně.

Reprezentační útočnice nechtěla před startem ročníku ponechat nic náhodě. Do zámoří se vydala na konci června, poslední dva měsíce tak už trávila v Bostonu. „Připravovala jsem se na univerzitě, trénovalo nás spolu pět holek. Já jsem si do toho ještě udělala dva letní předměty, ať to mám potom ve škole o něco snazší. Doufám, že jsem připravená.“ Nejen tedy po hokejové stránce, ale i té studijní, v cestě za bakalářským titulem.

Přece jenom ale letos stihla i zrelaxovat. „V květnu a červnu jsem byla doma v Česku, to bylo krásný. Odpočinula jsem si, i když jsem ještě hrála hokejbal,“ podotýká. Dlužno dodat, že velmi úspěšně. S ženským národním týmem vybojovala na mistrovství světa v Pardubicích první zlato v historii.

Foto: Andrea Jirásková, pardubice2017.com

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz