Přes Norsko do Sparty. Saponari: O extralize jsem slyšel dobré věci

Foto: hcsparta.cz

29. května 2017, 12:35

Adam Bagar

Sparťané po neúspěšné sezoně pracují na výrazné obměně kádru. Jednou z posil Kalousova týmu je také americký útočník Vinny Saponari, který se v uplynulém ročníku zaskvěl v Norsku 72 body, a svou produktivitu touží potvrdit i v české metropoli. "Chtěl jsem se posunout výš, o české lize jsem slyšel dobré věci," přiznává v rozhovoru na klubovém webu hcsparta.cz.

Fanshop

Šestadvacetiletý útočník se loni vydal do Evropy, zakotvil na severu v norském Frisk Askeru. „Není snadné odejít na jiný kontinent a nevědět příliš o tom, kam jdete.“ Ale Vinny Saponari to zvládl skvěle, sbíral průměrně víc než bod na zápas a patřil ke klíčovým hráčům týmu. „Se sezonou jsem spokojený. Bylo to ideální místo na start evropské kariéry,“ přiznává.

"Na nabídce Sparty mě lákalo hlavně renomé klubu a jeho kvalita."

Kvalitu tamní soutěže si chválí. „Norská liga je mnohem kvalitnější, než si lidé myslí. Hrají v ní velmi talentovaní hráči, podle mě se bude pořád zlepšovat,“ hlásí Saponari, který patřil k nejproduktivnějším hráčům soutěže. V 60 utkáních zapsal skvělých 72 bodů za 22 branek a 50 nahrávek. Není tedy divu, že po něm sáhli ve Spartě. „Chtěl jsem se posunout výš.“

„O české lize jsem slyšel dobré věci a myslel si, že by to mohla být ideální příležitost narazit na vyšší konkurenci,“ pokyvuje Saponari. Ten naposledy v Praze hrál ještě jako mladík, tehdy se s osmnáctkou představil na turnaji pěti zemí. „Hrát v Praze je samozřejmě obrovský bonus, ale na nabídce Sparty mě lákalo hlavně renomé klubu a jeho kvalita,“ líčí Američan.

V AHL jsem cítil, že nedostávám šanci, jakou bych si zasloužil

V roce 2008 byl draftován Atlantou, ale NHL si nikdy nezahrál. „Z toho jsem zklamaný. Hrál jsem v přípravě za Nashville, ale v soutěži jsem si nikdy nezahrál. Pro člověka může být dost frustrující, když cítí, že udělal všechno, ale nikdy mu to nebude dopřáno. Myslím, že i tohle je velký důvod, proč jsem odešel do Evropy,“ prozrazuje hráč s 88 starty v nižší AHL.

Dalších 122 zápasů přidal v ECHL. „V obou soutěžích jsem měl několik úspěšných sezon, ale hodně jsem koloval sestavou a často měnil týmy. V AHL jsem taky cítil, že nedostávám šanci, jakou bych si zasloužil, zatímco jiní dostávali přednost jenom proto, že byli mladší, nebo měli vyšší smlouvu,“ hlásí stříbrný a bronzový medailista z šampionátů hráčů do 18 let.

Brandon Maxwell mluvil o Spartě i extralize jenom v dobrém

Před sezonou 2016-17 se vydal do Evropy, aby si zvedl náladu. „Chtěl jsem tady začít znovu pracovat na tom, abych se zlepšoval a potvrdil kvality. Řekl bych, že jsem tvůrčí hráč, který chce co nejvíc hrát s pukem. Snažím se hokejově vytvářet šance pro mě i moje spoluhráče. Věřím, že jsem schopný dobře využít postavu, abych udržel kotouč proti soupeři.“

Ze současného sparťanského kádru prakticky nikoho nezná. „Akorát proti mně hrál Alexander Reichenberg,“ potvrzuje. Ale dřív si zahrál s několika českými hráči, například s Richardem Nejezchlebem a Markem Mazancem, nebo s boleslavským Brandonem Maxwellem. „Mluvili jsme spolu. Přivítal mě tu, o Spartě i extralize mluvil jenom v dobrém,“ zakončuje.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz