Přemožitelé osmnáctky srazili i Rusy, o zlato hrají Finové s Američany

Foto: iihf.com

22. dubna 2017, 22:21

Václav Jáchim

(POPRAD, od našeho zpravodaje) O titul mistrů světa si na mistrovství světa osmnáctiletých zahrají Finové s Američany. Přemožitelé české osmnáctky si nejprve poradili s Rusy, zámořský výběr srazil sbornou podobně jako předtím v prodloužení. Stejný závěr nabídl také duel Američanů se Švédy. Nádherná bitva mířila k nájezdům, 21 vteřin před koncem nastavení se ovšem prosadil Dhooghe a poslal tým USA k postupu. Na Rusy a Švédy zbyl souboj útěch, šampionát vrcholí závěrečnými nedělními bitvami.

Fanshop

Obhájci jsou ve finále. Rozhodl Utunen

Ve čtvrtek zvládli bláznivé čtvrtfinále s českými hokejisty, teď si Finové připsali další povedené nastavení. Dramatickou bitvu proti Rusku rozhodl v čase 67:01 Toni Utunen. Mladíci Suomi tedy napodobili loňský rok a znovu si zahrají o zlato, na smutné Rusy čeká duel útěchy o konečné třetí místo.

Přitom sborná měla v první třetině víc šancí, blízko gólu se ocitli Alexejev a Bicadze. Téměř polovinu týmu trenéra Gersonského tvoří hráči, kteří startovali na loňském MS v Grand Forks. Měli dostatek zkušeností i energie, jenomže Finové jsou na tom také dobře. Byť nemají k dispozici Laineho, Puljärviho , Aha a další hvězdy. Vesalainen, Vakanainen, Nyman či Heiskanen mají také velkou perspektivu.

Seveřany poslal do vedení Jesse Ylönen, který ve 26. minutě pohotově zakončil před brankou a dal svému výběru sebevědomí. Rusům trvalo hodně dlouho, než odpověděli. Na přelomu druhého a třetího dějství přečkala sborná dvouminutové oslabení tří proti pěti, v čase 41:37 zakončil Kirill Slepec parádní průnik Toropčenka a srovnal skóre. Stav 1:1 platil až do 68. minuty, pak vypálil Utunen a do té doby spolehlivý brankář Žukov nestačil na tvrdou střelu reagovat. Velké finále si tedy v neděli večer zahrají Finové.

FINSKO – RUSKO 2:1 po prodloužení (0:0, 1:0, 0:1 –  1:0)

Branky a nahrávky: 26. Ylönen (Virtanen, Kotkaniemi), 68. Utunen (Anttalainen, Kupari) – 42. Slepec (Toropčenko)
Rozhodčí: DiPietro (Švýcarsko), Nikolic (Chorvatsko) – Hancock (USA), Vyleta (Slovensko).
Vyloučení: 3:5.
Využití: 1:0.
Střely na branku: 34:29.
Diváci: 2936.
Finsko: Luukkonen – Heiskanen, Vaakanainen, E. Teräväinen, Räsänen, Utunen, Anttalainen, Isiguzo, Latvala – Vesalainen, Ikonen, Nyman – Ylönen, Virtanen, Talvitie – Kotkaniemi, Koskenkorva, Kupari – Aalto, Engberg, Maansaari. Trenér: Nieminen.
Rusko: Žukov – Dědov, Samorukov, Galeňuk, Rubinčik, Kalabuškin, Baranov, Pereljajev – Čechovič, Svěčnikov, Lipanov – Toropčenko, Bicadze, Alexejev – Slepec, Maximov, Klisunov – Muranov, Marušev, Koltygin – Šaškov. Trenér: Gersonskij.

Šok pro Švédy, Američany poslal dál Dhooghe

Soupeři se na turnaji utkali už v základní skupině, Američané tehdy zvítězili 5:1.Jenomže teď to byla pořádná bitva. Sokové nabídli parádní hokej plný bruslení, kombinací a pořádně ostrých soubojů. Zámořský výběr šel do vedení v 11. minutě, kdy brankář Ahman neudržel kotouč, Dhooghe z dorážky ještě neuspěl, ale Michael Pastujov ano.

Švédové odpověděli hned po startu druhé třetiny, stačilo jim 39 sekund a bylo vyrovnáno. Před brankář St. Cyrem se bekhendem perfektně zorientoval Jacob Olofsson. Týmy, které ve skupině zápasily i s českou reprezentací, si nedarovaly metr ledu, před výbornou kulisou popradského stadionu šli do vedení znovu Američané. Ve 27. minutě se prosadil autor hattricku z duelu proti naší osmnáctce Max Gildon. Ovšem Švédové zabrali, měli dostatek herního sebevědomí, za protivníkem nijak nezaostávali.

V čase 44:31 se trefil Fabian Zetterlund, 45 vteřin poté borci Tre Kronor poprvé v utkání vedli. Marcus Sylvegard byl sice podražen, ovšem hned vyskočil a z pravé strany nekompromisně napálil kotouč do americké sítě. Kanonáda pokračovala, ve 48. minutě mířil Quinn Hughes mezi betony Ahmana. Bitva musela šel do prodloužení, navzdory mnoha šancím rozhodnutí dlouho vázlo. Už se zdálo, že dojde na nájezdy. Ovšem nestalo se, nejmenší Američan na ledě se nádherně prokličkoval pásmem a 21 vteřin před sirénou poslal zámořský výběr do finále!

USA – ŠVÉDSKO 4:3 po prodloužení (1:0, 1:1, 1:2 – 1:0)

Branky a nahrávky: 11. Pastujov (Dhooghe, Miller), 27. Gildon (Mismash, Hughes), 48. Hughes (Norris), 70. Dhooghe – 21. Olofsson (Bemström, Lundeström), 45. Zetterlund (Brännström), 47. Sylvegard
Rozhodčí: Heikkinen (Finsko), Kulev (Rusko) – Kuprus (Lotyšsko), Ondráček (Česko).
Vyloučení: 5:4.
Využití: 1:1.
Střely na branku: 44:29.
Diváci: 3800.
USA: St. Cyr – Hughes, Kemp, Knoepke, Gildon, Miller, Farrance, Inamoto – B. Tkachuk, Norris, Pastujov – Mismash, Barratt, Wahlstrom – Poehling, Farabee, Slaggert – Reedy, Tortora, Dhooghe – Cockerill. .Trenér: Wroblewski.
Švédsko: Ahman – Brännström, Walfridsson, Westerlund, Själin, Liljegren, Ginning, Boqvist – Bäck, Hugg, Zetterlund – Bemström, Lundeström, Olofsson – Elvenes, Peterson, Sylvegard – Johansson, Miketinac, Fjellström – Gustafsson. Trenér: Bendelin.

Závěrečný program MS osmnáctek 2018:

13:30 rozhodující o udržení Lotyšsko – Bělorusko (Spišská Nová Ves)
15:30 utkání o bronz Rusko – Švédsko (Poprad)
19:30 finále Finsko – USA (Poprad) 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz