Poslední mohykán v Kadani. Dohlížím na pořádek, říká Trefný

Foto: Petr Kozelek

Už druhým rokem je v kadaňské kabině jediným třicátníkem. „Jako nejstarší musím dohlížet na pořádek, aby to fungovalo tak, jak má," říká v rozhovoru pro hokej.cz Jakub Trefný.

Fanshop

» Hlasování v anketě Sympaťák WSM Ligy ZDE

761. Tolik zápasů odehrál Jakub Trefný ve druhé nejvyšší soutěži. Jeho dlouholetý protihráč Jaroslav Roubík si v ní přeje nastoupit k tisíci utkáním. „Mohl bych dohnat Jardu," směje se při otázce, jakou metu má on.

Začínal v sezoně 2000/2001. To ještě hrály druhou nejvyšší soutěž Liberec, Rosice, Opava nebo Ytong i Kometa Brno. „Soutěž se od té doby změnila. Je rychlejší a dává se víc přednost mladším hráčům," říká Trefný, pro něhož je nynější ročník už sedmnáctý v prvoligové kariéře. 

Všechny sezony strávil v jedné organizaci. Až do roku 2010 hrál za Chomutov, se kterým slavil dva tituly. Poté nastupoval na farmě v Kadani, případně pomáhal Pirátům v nejvyšší soutěži. Naposledy loni.

Krom toho, že odehrál v první lize bezmála osm stovek utkání, je po Marianu Moravovi a Josefu Révayovi historicky třetím nejtrestanějším hráčem soutěže (1 161 TM). „Když jsem byl mladší, tak jsem zápasy prožíval hodně," přiznává zadák, jenž se i přes nižší výšku – 177 centimetrů – neváhal poprat.

„Soutěž se od doby, co jsem v ní začínal, změnila. Je rychlejší a dává se víc přednost mladším hráčům."

Mohl tak využít zkušeností z bojových sportů, které rád sleduje v televizi nebo je dokonce dělá aktivně. „Zkoušel jsem MMA a chodil boxovat," vyjmenovává Trefný, jenž uvítal příchod Patrika Moisia, obávaného ranaře z finské SM-liigy.

Trhači podobnou energii potřebují. Ve WSM Lize jsou totiž poslední. „Neplníme to, co máme. Nestřílíme na bránu a nezjednodušujeme hru," hledá příčiny. Na nezkušenost kádru vinu nehází. „Minulý a předminulý rok jsme také měli mladý tým. Jen musíme dělat to, co se nám říká."

Jakub Trefný.

Jakub Trefný. | Foto: Petr Kozelek

Jakub Trefný, 35 let. Jaroslav Kůs, 26. To jsou dva nejstarší hráči v kadaňské sestavě. Právě Trhači mají v lize nejnižší věkový průměr a pouze oni mají v kabině jen jednoho třicátníka. 

Veteráni totiž z Kadaně postupně odcházeli – ať už Trefného dlouholetý parťák Martin Szakal, Stanislav Mikšovic nebo v roce 2015 Petr Jíra s Jiřím Charouskem a Alešem Pavlasem.

Jakub Trefný ovšem zůstává. 

Není proto překvapením, že se o jeho postřehy zajímají i trenéři Jaroslav Beck a Josef Dušek. „Je to tak, občas se mezi sebou o něčem poradíme," prozrazuje kadaňský kapitán.

„Neplníme to, co máme. Nestřílíme na bránu a nezjednodušujeme hru."

Končit ještě nehodlá. 

I proto zatím neví, čemu se bude po kariéře věnovat.

Jednou z možností je pokračování u hokeje. Zkušenosti s koučinkem už totiž má. „Brácha trénuje děti v Lounech, tak mu chodím pomáhat."

Na konkrétní plány je ale brzy.

Teď čeká Trefného jiná výzva – záchrana soutěže. 

Počet zápasů v základní části 1. ligy

1. Jaroslav Roubík*, 800
2. Daniel Hodek, 706
3. Petr Jíra, 698
4. Aleš Vála, 691
5. Václav Drábek, 669
6. Richard Brančík, 659
7. Jakub Trefný*, 638
8. Stanislav Mikšovic, 612
9. Marcel Hrbáček, 598
9. David Dolníček*, 598 

* v první lize stále aktivní hráči

Zdroj: eliteprospects.com

Počet zápasů v play off/out 1. ligy

1. Petr Jíra, 162
2. Jaroslav Roubík*, 149
3. Stanislav Mikšovic, 125
4. Jakub Trefný*, 123
5. Michal Jeslínek, 116

* v první lize stále aktivní hráči

Zdroj: eliteprospects.com

» Pro Jakuba Trefného můžete hlasovat ZDE

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz