Podobný scénář, další kolaps. Využít šance, bylo by to jiné, vědí sparťané

Foto: Jan Beneš, hcsparta,cz

15. března 2017, 13:32

Václav Jáchim

Než vypuklo Generali play off, hokejisté Sparty dobře věděli, že je čeká pořádně těžká šichta. Pamětnici si vybavili duely proti Kometě Brno z nedávné minulosti, ostatní tušili sílu soka podle průběhu základní části, hlavně tedy v její první polovině. Teď má ostře sledovaná série za sebou dvě pokračování a Pražané jsou na nule. Obě bitvy ztratili podle dost podobného scénáře. "Samozřejmě jsme chtěli úplně jiné výsledky, prohrávat 0:2 není dobré. Ale nic nekončí. I předkolo ukázalo, že se to otočit dá," povídá Michal Řepík.

Fanshop

Majitel loňského titulu s Libercem dal Spartě v úterní bitvě naději úvodní trefou, kdy nekompromisně skóroval z palebné pozice v pravém kruhu. Den předtím domácí také vedli po gólech Hlinky a Vrány. Jenže pak se postupně dostal do hry soupeř a nakonec bral vítězství. Možná to čekal málokdo, ovšem Kometa měla výborné třetí třetiny, byla aktivnější a důraznější. Naopak Sparta vypadla z role díky vlastním chybám a ve finiši působila nezvykle nejistě.

Jako by se Pražané utvrzovali v tom, co se jim honilo hlavami před sérií. Jejich psychika každopádně dostala tvrdé direkty a na výkonu mužstva se to podepsalo. Nebýt skvělého Pöpperleho, skončila by druhá bitva už v normální hrací době. Kometa měla dva nebo tři tutovky. Na druhou stranu – Sparta předtím také. jenomže její hokejisté neskórovali, nepotvrdili vedení a protivníkovi svým způsobem umožnili, aby nakonec rozhodl.

"Prohráli jsme druhý zápas, situace je velmi vážná. Ale ještě pořád jsme ve hře, určitě budeme chtít vrátit sérii do Prahy. V každém případě!“

"Šance prostě musíme proměňovat, už není kam uhnout. Oproti prvnímu zápasu jsme hráli s větší disciplínou, ale hlavním problémem byla koncovka. Určitě jsme měli na to, abychom zápas překlopili na naši stranu. Ale bohužel, Kometa nám ve třetí třetině vyrovnala a pak rozhodla v prodloužení," mrzí Lukáše Klimka. Sparta může hledat různé důvody selhání, ty zásadní najde sama u sebe. "Udělali jsme moc chyb, při naší přesilovce Kometa srovnala, my jí dostali na koně. Pak měli další šance, které Tomáš Pöpperle naštěstí pochytal. Těžko se mi hodnotí, proč jsme to zase ztratili," kroutí hlavou Michal Řepík.

Když pomineme Kováčikovu nádhernou ránu v prodloužení, oba předchozí góly Komety si byly dost podobné. Žádná vypracovaná kombinace, nýbrž bleskové přečíslení s přesnou finální fází. "Měli jsme víc střel, tlačili se do nich. Říkáme si, že musíme hrát víc do defenzivy, ať nás neohrozí z brejků. Bohužel se nám to znovu stalo," mrzí Klimka. Jako by domácí prostředí Spartě úplně nesedělo. Už v závěru základní části před svým publikem padla s Mountfieldem, Olomoucí či Vítkovicemi, ofenzivně naladěný tým si ne vždy poradí s těsnou obranou a pečlivým pokrýváním prostorů před gólmanem. Sám naopak vytváří okénka a zbytečně inkasuje.

Na straně finalisty Ligy mistrů je nesporná útočná síla. Sledovat kouzla elitní formace Řepík, Vrána, Hlinka je nádhera, stejně tak souhru Kumstáta s Pechem, šikovnost Buchteleho nebo celistvý projev bojovníků Kudrny, Cingela a Uhry, i když těm to v dlouhodobé fázi sezony šlo poněkud lépe. Chybí ovšem lepší podpora od obránců, především v přesilovkách. Když pak trenéři pošlou do dvojnásobné početní výhody pětici útočníků, také z toho není nic. Kometa možná ani sama nečekala, že v O2 areně vytěží maximum. Hrála jak se play off hrát má. Dřela, čekala na chyby. Také sparťané nechali na ledě všechny síly, jejich výkon měl ovšem v utkáních sestupnou tendenci. Zatím to zkrátka nestačilo.

Z pohledu Sparty varování, nic děsného se ale zatím neděje. Pražané hrají letos venku možná lépe než doma, na ledě Komety byli v minulosti úspěšní. "Nic není ztracené. Hraje se na čtyři vítězství a my víme, že není problém ty čtyři zápasy vyhrát. Když to dokázali ostatní, my musíme také. Půjdeme do toho!" slibuje Klimek. Podobně hovoří i Řepík. "Cesta tam určitě je. Zregenerujeme a pořádně se připravíme, v Brně půjdeme za výhrou," povídá jasně. Sparťané vědí, že kvalitu mají, musejí ji ale potvrdit. Klíčový bude páteční, celkově třetí souboj. "Síly máme, tam problém není. Potřebujeme dát víc branek, šance určitě jsou a budou. A také musíme zlepšit přesilovky," uzavírá Řepík.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - © Copyright: BPA sport marketing a.s. & eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz