Po bojkotu další titul. Skvělé Američanky slaví čtvrté zlato v řadě

Foto: Marek Kratochvíl

(PLYMOUTH, od našich zpravodajů) Velký příběh dopsalo mistrovství světa žen v americkém Plymouthu. Ještě tři dny před jeho startem nebylo jisté, zda do něj domácí hokejistky vůbec nastoupí. Bojkotem ale donutily svou federaci kývnout na zlepšení finanční podpory a následně si došly pro čtvrtý titul světových šampionek v řadě, který vybojovaly finálovým vítězstvím 3:2 v prodloužení nad Kanadou! Bronz putuje do Finska.

Fanshop

Spojené státy vyhrály už první vzájemný duel na začátku šampionátu (2:0), kterým kráčely bez zaváhání. První skutečně těžká chvilka přišla až ve finále, Kanaďanky totiž po 61 sekundách vedly zásluhou Meghan Agostaové. Hned v páté minutě ale srovnala Kacey Bellamyová, která svou druhou brankou na začátku třetí třetiny skóre otočila. Javorové listy díky Brianne Jennerové ještě jednou vyrovnaly, ale v čase 70:17 definitivně rozhodla Hilary Knightová.

Celou akci sama založila, když zastavila kanadskou střelu a založila přečíslení. „Jen jsem si říkala, že to musím zablokovat a dát na Kendall (Coyneovou), protože je děsně rychlá. Zůstala jsem za ní a vyšlo to,“ raduje se Knightová.

„Říkali jsme si, že nám nezáleží na tom, kdo dá gól, ale budeme si pamatovat, kdo zablokoval střelu. Jsem rád, že to takhle hezky vyšlo. Nevím, kolik fanoušci zaplatili za lístek, ale mohli by dát klidně dvojnásobek, protože to byl opravdu výborný zápas,“ říká Robb Stauber, trenér staronových mistryň světa.

Kanaďanky prožily hodně špatný vstup do turnaje, po prohře s USA nestačily ani na Finsko. Jejich výkony šly ale postupně nahoru, finále toho bylo důkazem. „Byl to od nás lepší zápas než ty v úvodu turnaje. Jsme spokojené, jak jsme držely při sobě. Ale neměly jsme dost šancí a vůbec střel na branku. Teď to hodně bolí a bude těžké se zase vrátit, ale zároveň je to pro nás velká motivace,“ říká kanadská kapitánka Marie-Philip Poulinová, která se jako jediná z týmu poražených finalistek dostala do all-star týmu turnaje.

Zato hokejistky Spojených států v něm mají rovnou trojí zastoupení. Pod jejich triumf se podepsala hlavně skvělá útočná formace Deckerová – Knightová – Coyneová, první jmenovaná byla vyhlášena nejlepší útočnicí i nejužitečnější hráčkou mistrovství. Cenu pro nejlepší brankářku si odnesla Finka Noora Rätyová, nejlepší obránkyní byla její spoluhráčka Jenni Hiirikoskiová.

Parádní turnaj na předměstí Detroitu jako by dal zapomenout na tahanice, které mu předcházely. Ale zapomenout se na ně nesmí, naopak dávají celému triumfu speciální rozměr. Americké hokejistky pohrozily domácí federaci, že pokud nezlepší finanční podmínky reprezentantek, domácího mistrovství světa se nezúčastní. K dohodě došlo až necelé tři dny před úvodním vhazováním.

„Bylo to dost těžké, protože jsme věděly, že riskujeme naši účast na turnaji. Cítily jsme se ale v právu a nakonec jsme se s USA Hockey dohodly. Měly jsme pak obrovskou motivaci skočit do toho zpátky a odpíchnout se dál. Teprve po několika letech si uvědomíme, že to byl historický milník,“ vypráví našeně Hilary Knightová.

Domácí tým prošel turnajem s celkovým skóre 28:5. Od začátku do konce nebylo vůbec znát, že kvůli bojkotu prakticky neměl čas na společnou přípravu. „Ta vyjednávání nám samozřejmě vzala velkou část kempu, ale bylo to pro nás tolik důležité, že jsme to prostě musely udělat. Je to náš odkaz další generaci. Odrazily jsme se od toho a další odkaz přidaly na ledě,“ dodává finálová hrdinka Knightová.

„Hráčky bojovaly o něco, čemu věřily. A nakonec se ukázalo, že USA Hockey zase věřil v ně, protože turnaj nakonec odehrály. My trenéři jsme věděli, že pokud přijedou, budou připravené jít do toho naplno od prvního dne,“ říká trenér Stauber.

Foto: Marek Kratochvíl

Američanky hostily na domácí půdě čtvrté mistrovství světa (hraje se od roku 1990), ale poprvé došly na nejvyšší stupínek. V letech 1994 v Lake Placid, 2001 v Minneapolis i 2012 v Burlingtonu vždy zůstaly za Kanadou. Tentokrát potvrdily aktuální nadvládu v ženském hokeji. Zlato vyhrály počtvrté v řadě a poosmé z posledních deseti turnajů.

Bronzové medaile získaly už podvanácté hokejistky Finska. V zápase o třetí místo nedaly výsledkem 8:0 sebemenší nárok Němkám, které za poslední dva zápasy inkasovaly stejný počet gólů, jako měly střel na bránu. I čtvrté místo pro ně ale znamená nejlepší výsledek v historii.

Finále:

USA – KANADA 3:2 po prodloužení (1:1, 0:0, 1:1 – 1:0)

Branky a nahrávky: 5. Bellamyová (Coyneová, Deckerová), 41. Bellamyová (Knightová, Deckerová), 71. Knightová (Bellamyová) – 2. Agostaová (Wakefieldová), 50. Jennerová (Poulinová).
Rozhodčí: Eskolaová (Švýcarsko), Granová (Švédsko) – Pagonová (Slovinsko), Tauriainenová (Finsko).
Vyloučení: 5:5.
Využití: 0:1.
Střely na branku: 40:30 (11:10, 6:10, 15:6 – 8:4).
Diváci: 3917 (vyprodáno).
Nejlepší hráčky: Kacey Bellamyová – Emily Clarková.
USA: Hensleyová – M. Lamoureuxová-Morandová, Bellamyová, Kellerová, Pfalzerová, Steckleinová, Flanaganová, Bozeková – Deckerová, Knightová, Coyneová – Panneková, Kesselová, Pelkeyová – Dugganová, Brandtová, Carpenterová – Skarupaová, Stacková, J. Lamoureuxová-Davidsonová – Marvinová. Trenér: Stauber.
Kanada: Szabadosová – Larocqueová, Mikkelsonová, Rougeauová, Fortinová, Krzyzaniaková, Ambroseová, Fastová – Johnstonová, Clarková, Poulinová – Agostaová, Wakefieldová, Irwinová – Jennerová, Spoonerová, Potomaková – Bramová, Davisová, Turnbullová – Staceyová. Trenérka: Schulerová.

Utkání o bronz:

FINSKO – NĚMECKO 8:0 (3:0, 5:0, 0:0)

Branky a nahrávky: 1. Nieminenová (Välimäkiová, Hiirikoskiová), 17. Savolainenová, 18. Hoviová (Välimäkiová), 22. Hiirikoskiová (Väliläová, Nieminenová), 30. Tulusová (Hiirikoskiová), 32. Valkamaová (Tulusová), 36. Nieminenová (Kilponenová), 40. Jalosuová (Tapaniová).

Konečné pořadí

1. USA
2. Kanada
3. Finsko
4. Německo
5. Rusko
6. Švédsko
7. Švýcarsko
8. Česko

Individuální ocenění

Nejlepší hráčky podle direktoriátu turnaje

Brankářka: Noora Rätyová (Finsko)
Obránkyně: Jenni Hiirikoskiová (Finsko)
Útočnice: Brianna Deckerová (USA)

All star tým podle novinářů

Brankářka: Noora Rätyová (Finsko)
Obránkyně: Jenni Hiirikoskiová (Finsko), Monique Lamoureuxová-Morandová (USA)
Útočnice: Brianna Deckerová, Kendall Coyneová (obě USA), Marie-Philip Poulinová (Kanada)
Nejužitečnější hráčka (MVP): Brianna Deckerová (USA)

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

Foto: Marek Kratochvíl

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz