Po 20 letech bez extraligy. Vary se budou spoléhat na skvělý útok

Foto: Jan Čech, hokejkv.cz

Po sestupu z nejvyšší soutěže vyhlásila Energie jasný cíl – okamžitě se vrátit mezi elitu. Karlovým Varům zkomplikoval situaci konec hlavního partnera Sokolovské uhelné, přesto patří k favoritům WSM Ligy.

Fanshop

Energie přišla o brankáře Davida Honzíka i většinu obrany, na hráčském trhu si ale vyhlédla adekvátní náhrady: Filipa Novotného, Daniela Krejčího nebo Matice Podlipnika.

Předností karlovarského týmu bude útok – jaký to paradox oproti minulé sezoně, kdy byla právě produktivita hlavní slabinou Západočechů. V ofenzivních řadách zůstali například Tomáš Rachůnek, kapitán Václav Skuhravý, finský centr Henri Tuominen a staronovou posilou je Stanislav Balán.

„Rychlost by mohla být naší silnou stránkou."

Pokračuje také dynamická lajna s Ondřejem Beránkem, Dávidem Grígerem a Jakubem Flekem. „Máme hodně rychlých hráčů. Rychlost by mohla být naší silnou stránkou," řekl pro hokejkv.cz gólman Tomáš Závorka.

Spolu s Českými Budějovice jsou Karlovy Vary hlavním adeptem na postup do baráže. Tým, který nově povede Martin Pešout, je navíc dostatečně kvalitní a zkušený, aby v ní uspěl, a splnil tak předsezonní cíl.

Osobnost týmu – Tomáš Rachůnek

Už to vypadalo, že z Karlových Varů odejde zpátky do extraligy. Nedalo by se tomu divit, Rachůnek je i v měřítku nejvyšší soutěže velmi dobrým hráčem. Útočník se zkušenostmi z KHL (Lev Praha, Novokuzněck) by ve WSM Lize klidně mohl vyhrát kanadské bodování. 

Tomáš Rachůnek.

Tomáš Rachůnek. | Foto: Jan Čech, hokejkv.cz

Pohled hokej.cz

Brankáři (13/15): Filip Novotný je brankářem, v jehož schopnostech je dovést Karlovy Vary zpátky do extraligy. Když loni ze Sparty vypomáhal Benátkám, úspěšnost zákroků držel nad 93 procenty. Jeho kolega Tomáš Závorka má za sebou podprůměrnou sezonu, ve WSM Lize by ale jeho statistiky mohly patřit ke špičce.

Obránci (11/15): Karlovy Vary se při posilování obrany zaměřily na kvalitu, nikoliv kvantitu. Přivedly Daniela Krejčího a Matice Podlipnika, kteří mají potenciál stát se týmovými oporami a zároveň hvězdami WSM Ligy. Oba dva už v minulosti prokázali, že druhou nejvyšší soutěž výkonnostně převyšují. Z loňského kádru zůstává šestatřicetiletý exreprezentant Vladimír Sičák, který může hodně naučit například talentovaného Martina Weinholda. Energie má kvalitní obranu, minimálně pro jednu akvizici by se ale místo ještě našlo. Čas na případné posílení mají Západočeši do konce ledna.

Útočníci (13/15): Karlovy Vary mají možná nejlepší útok v celé soutěži. Konkurence v něm je obrovská. V baráži zářila formace s Ondřejem Beránkem, Dávidem Grígerem a Jakubem Flekem. Všichni tři zůstávají. Stejně tak Tomáš Rachůnek. Zkušenosti na reprezentačním kempu kdysi sbíral Michal Vachovec. Extraligové kvality má také bývalý slávistický centr Henri Tuominen. Zkušenosti dodají týmu Stanislav Balán s Václavem Skuhravým, mladickou drzost zase Sebastian Gorčík a důraz Petr Stloukal. A pak je tu zástup dalších nadprůměrných prvoligových hráčů v čele s Martinem Kohoutem, Jaromírem Kverkou nebo Tomášem Harkabusem. 

Ostatní (7/10): Karlovy Vary se pyšní moderním stadionem, v posledních letech ale klesl divácký zájem a po sestupu skončila v roli hlavního partnera Sokolovská uhelná. Generálním manažerem už není Miroslav Vaněk, kterého vystřídal současně majitel klubu Karel Holoubek. Otázkou je, jak rychle si republikový mistr z roku 2009 zvykne na specifika druhé nejvyšší soutěže. Několika týmům, které dříve spadly z extraligy, dělala adaptace problém a v základní části zbytečně ztrácely body.

CELKEM: 44/55.

Soupiska 

Brankáři: Filip Novotný, Tomáš Závorka, Ondřej Kuchař.

Obránci: Daniel Krejčí, Matic Podlipnik, Vladimír Sičák, Martin Weinhold, Martin Rohan, Tomáš Kvapil, Jan Tomeček, Ondřej Šafář, Adam Rulík, Ondřej Pajk, František Klejna.

Útočníci: Jakub Flek, Dávid Gríger, Ondřej Beránek, Stanislav Balán, Henri Tuominen, Tomáš Rachůnek, Michal Vachovec, Václav Skuhravý, Petr Stloukal, Jaromír Kverka, Milan Davídek, Sebastian Gorčík, Martin Kohout, Tomáš Harkabus, Matěj Zadražil, Martin Osmík, Tomáš Rohan.

Změny v kádru

Příchody: Filip Novotný (Sparta Praha), Daniel Krejčí (Zvolen), Matic Podlipnik (Lyon), Tomáš Kvapil (Prostějov), Adam Rulík (Most), Ondřej Šafář (Kadaň), Stanislav Balán (Vítkovice), Jaromír Kverka (Slavia Praha), Martin Osmík (Kadaň).

Odchody: David Honzík (Sparta Praha), Viktor Baldajev (Nižnij Novgorod), Marek Baránek (Litvínov), Václav Benák, Tomáš Dujsík (Brno), Tomáš Dvořák (Sparta Praha), Tomáš Harant (Žilina), Martin Rýgl, Antonín Dušek (zkouška v Pardubicích), Denis Kindl (Plzeň), Milan Mikulík (Frýdek-Místek), Pat Mullane, Vojtěch Tomeček (Chomutov).

Nejlepší přestup podle hokej.cz: Filip Novotný
Karlovy Vary přišly o Davida Honzíka, přesto by měl být brankářský post jednou z týmových předností. Vedení totiž sehnalo schopnou náhradu: ze Sparty dorazil Filip Novotný, gólman se zkušenostmi z KHL. 

Filip Novotný.

Filip Novotný. | Foto: Jan Čech, hokejkv.cz

Citelný odchod – Tomáš Dujsík
Zatímco v útoku došlo navzdory sestupu jen k dílčím změnám, karlovarská obrana má zcela novou tvář. Krom několika veteránů odešli perspektivní beci: Tomáš Dvořák, Marek Baránek a do Komety se vrátil Tomáš Dujsík.

Koho sledovat? Václav Skuhravý
Skuhravý dal v loňské základní části patnáct gólů, a patřil tak mezi třicet nejlepších kanonýrů extraligy. Osmatřicetiletý útočník je klubovou ikonou a hodlá Energii vrátit mezi elitu, měl by ovšem omezit počet trestných minut. WSM Ligu už hrál za České Budějovice a Kladno.

Mohl by zazářit – Daniel Krejčí
V minulé sezoně oslnil WSM Ligu Jiří Říha, v té nadcházející by se mohlo hodně mluvit o Danielu Krejčím.

Talent – Milan Davídek
Davídek je ročníku narození 1998, v sestavě by tak mohl zaplnit místo pro juniora. Útočník s dobrými hokejovými parametry má zkušenosti z mládežnických reprezentací. 

Trenéři – Martin Pešout a Tomáš Mariška
Energie se po sestupové sezoně rozloučila s Janem Tlačilem a z mistrovské Komety přivedla jejího asistenta Martina Pešouta. Ten nejde do neznámého prostředí – v Karlových Varech už dříve trénoval. Působil také ve Skalici, u reprezentační osmnáctky a prvoligoví fanoušci si ho mohou pamatovat z Kadaně a Chomutova.

Zleva: Martin Pešout a Tomáš Mariška.

Zleva: Martin Pešout a Tomáš Mariška. | Foto: Tomáš Němec, hokejkv.cz

Přípravné zápasy
Litvínov 4:3sn. Karlovy Vary
Karlovy Vary 5:1 Litvínov
Kladno 3:0 Karlovy Vary
Karlovy Vary 4:2 Litoměřice
Mladá Boleslav 3:4sn. Karlovy Vary
Karlovy Vary 4:1 Kladno
Karlovy Vary 8:1 Landshut (NĚM3)
Chomutov 3:2sn. Karlovy Vary

Chronologická umístění
2009/2010 – ELH (13. místo) 
2010/2011 – ELH (10. místo) 
2011/2012 – ELH (11. místo) 
2012/2013 – ELH (12. místo) 
2013/2014 – ELH (12. místo) 
2014/2015 – ELH (11. místo) 
2015/2016 – ELH (14. místo) 
2016/2017 – ELH (sestup) 

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz