Pešán po premiéře u dvacítky: Je to jiné, kluci jsou hrozně energičtí

Foto: Petr Coufal

21. července 2017, 8:06

Martin Voltr

Sbírá úspěchy u Bílých Tygrů, teď by byl rád úspěšný i u reprezentace. Trenér Filip Pešán letos přebral český výběr do 20 let a první zápasovou akci si může spokojeně odškrtnout: Mladíci pod jeho vedením v brněnských Lužánkách dvakrát zdolali Švýcarsko. „Zatím to vypadá, že kolektiv bude velmi zdravý,“ říká v rozhovoru těsně před tím, než se téměř s totožnou sestavou vydá k těžší prověrce do Finska.

Fanshop

Úvodní kemp absolvovala nejstarší mládežnická kategorie v červnu, přesto i v Brně šlo stále ještě v první řadě o seznamování. Poznatky z tréninků už si hokejisté konečně mohli přenést i do utkání, obě nabídla trochu rozdílný obrázek, ale Češi slavili v obou případech – Švýcary zdolali 4:1 a 3:1. Ambicióznímu trenérovi tak dopřáli ideální premiéru v nové roli.

Jaké jsou vaše zásadní poznatky z dvojzápasu?
Ještě nemáme ideální sestavu, to jednoznačně. Spousta hráčů ještě bude muset zapracovat na tom, aby se do týmu dostala. Ale zase se nám ukázala spousta dobrých věcí. Minimálně to každý z hráčů perfektně odbojoval, žili těmi zápasy a jejich závěry. Jsem hrozně rád, že se nám podařilo obě dvě utkání zvládnout.

Druhý zápas ovlivnily emoce a hromada vyloučení. Byla z vašeho pohledu zbytečná?
Švýcaři do toho vstoupili velmi ostře, chtěli nás vyhecovat a vyfaulovat. Provokovali nás, ale my jsme to myslím se ctí ustáli. Pět na pět se hrálo minimálně, zápas neměl žádné tempo, ale aspoň jsme si vyzkoušeli hru v nekomfortním prostředí. Spousta hráčů byla mimo hru, dlouho seděli na střídačce, spousta byla naopak přetížená tím, že jsme hráli hodně oslabení a přesilovek. Mančaft ze začátku trochu přestal žít, ale potom se zase zpátky nakopl a kluci to odbojovali. Máme s kolegy nad čím přemýšlet.

Reportáž z prvního utkání:

Nabádal jste hráče už během utkání k větší disciplíně? Snažil jste se, aby zůstali v klidu?
Myslím, že zápas byl na obě strany pískaný trochu úzkoprse. Častokrát zazněla píšťalka a nevěděl jsem, jestli máme přesilovku, nebo oslabení. Nebylo pro hráče jednoduché poznat, do čeho můžou jít a do čeho ne. Ale to nic nemění na tom, že jsme udělali spoustu útočních faulů. Disciplína nás zlobila jak v prvním zápase, tak hlavně ve druhém.

Vzhledem k červencovému termínu jste měl k dispozici hráče ze zámoří. Jak pro vás vyznívá jejich srovnání s těmi, kteří hrají domácí soutěže?
Velký rozdíl je v síle v předbrankovém prostoru. Jak u vlastní, tak u soupeřovy branky. Tam je ten rozdíl diametrální. Projevuje se, že Severoameričané mají zakončení v krvi, tady nás podle mě zatím tlačí bota.

Vedle hokejistů dorazového ročníku 1998 jste povolal i devět hráčů ročníku 1999. Jak si stojí vedle starších kolegů?
Ty ročníky jsou si velmi podobné. Stejně jako jsou špičky v obou ročnících srovnatelné se světem, tak i samy se sebou. Nerozlišuju, kterého ročníku je hráč. Viděli jste, že ve druhém zápase byli u gólů a zlomových situací hráči ročníku 99. Ale myslím, že mix týmu na tyhle dva zápasy byl dobrý, kluci si sedli. Mezi ročníky nevidím rozdíl.

Reportáž z druhého utkání:

Co vám osobně premiéra u reprezentační dvacítky ukázala? Je to u mladých jiné než u extraligového týmu?
Je to jiné, budu si na to muset trošičku zvyknout, i když jsem už působil u národního týmu do devatenácti let. Budu si muset zvyknout na to, že ti kluci jsou hrozně energičtí. Starší extraligoví hráči už si v některých situacích počínají trochu zkušeněji, počkají si na kotouč, nikam se neženou. A tihle kluci jedou na sto procent každé střídání. To je trochu rozdíl.

Je to jiné i v kabině?
Kabina je samozřejmě taky jiná, ale má obrovské kouzlo. Jsem rád, že jsem se v obou zápasech mohl podívat na tu kabinu, která křepčila po vítězném zápase.

Jak se hráči na nového trenéra tváří?
Nabádal jsem je k více úsměvům, protože mi přišlo, že někteří jsou zbytečně zaražení a vážní. Já chci, aby se hokejem bavili, protože to je potřeba k tomu, aby jednou uspěli. Zatím trochu koukali, jaký ten Pešán vlastně je. Myslím, že až si s nimi párkrát promluvím, nachytám je nějakým vtípkem, tak ledy trochu povolí a začnou se víc usmívat.

„Chybí nám tlak do brány, ale to chybí celému českému hokeji. To je ta osobní statečnost. Jestli tenhle tým bude mít statečnost, tak máme šanci uspět.“

Jaké hlavní prvky se snažíte týmu vtisknout?
Chci, aby hráči byli aktivní, zodpovědní a hlavně stateční. Jak na kotouči, tak bez něj. A obecně bych byl hrozně rád, aby tým vystupoval pokorně a měl dobrou tvář i navenek. Chci, aby to kluky bavilo, aby je bavily i tréninky, aby tím žili. Zatím to vypadá, že kolektiv bude velmi zdravý.

Na čem ještě chcete během sezony pracovat?
Chybí nám tlak do brány, ale to chybí celému českému hokeji. Tohle budeme chtít u kluků trochu víc probudit. To je ta osobní statečnost, o které jsem mluvil. Statečnost porvat se o kotouč, zaclonit střelu, inkasovat i nějakou ránu a neoplácet ji hned zpátky. Jestli tenhle tým bude mít statečnost, tak máme šanci uspět.

Velká pozornost je teď upřená na Martina Nečase a Filipa Chytila, kteří prošli draftem v prvním kole. Doporučil byste jim odejít za moře, nebo zůstat doma?
Myslím, že oběma by prospělo zůstat v české extralize, ale musí dostat velký prostor. Kdyby odešli do zámoří a dostali velký prostor tam, tak podle mě chybu taky neudělají. Potenciál je v obou dvou velký. Filip Chytil ukázal, jak je fyzicky silný, a Neči až si trochu odpočine, tak myslím, že zase nabere větší kvalitu.

Foto: Petr Coufal

S dvacítkou v sobotu ráno odlétáte do Finska, kam si povezete velmi podobnou sestavu, jaká se ukázala teď v Brně. Věříte, že už budete sehranější a bude vám to zase víc šlapat?
Já jsem hlavně rád, že se nám podařilo oba zápasy vyhrát. Když to bude šlapat takhle a budeme vyhrávat, tak budu spokojený. Sestava se malinko změní, někteří hráči odcestují s nároďákem do devatenácti let na Slovensko. Testujeme, budeme měnit lajny a dávat šanci dalším. Začátek sezony je syrový.

Očekáváte, že Finsko bude o třídu lepším soupeřem než Švýcarsko?
To nejsem schopen říct. Finové budou hrát doma, budou určitě ofenzivnější než Švýcaři. Ale ti zase měli svoji dravost, drzost a sílu v osobních soubojích. Soupeř to bude asi trochu jiný, ale nemyslím, že by byl o třídu lepší.

Co potřebujete do dvojzápasu ve Vierumäki zlepšit?
Budeme muset zlepšit bekčekink a určitě obranné pásmo, protože v tom jsme měli trochu problémy. Finové budou asi techničtější a mohli by nás potrestat víc než Švýcaři.

Nominace dvacítky na dvojzápas s Finskem

Brankáři:
Adam Brízgala (Muskegon, USHL), Josef Kořenář (Lincoln, USHL / Jihlava).

Obránci:
František Hrdinka (Mladá Boleslav), Ondřej Vála (Kamloops, WHL), David Kvasnička (Plzeň), Lukáš Doudera (Litvínov), Ondřej Kachyňa (České Budějovice), Jakub Sirota (Cedar Rapids, USHL), Filip Král (Kometa Brno), Vojtěch Budík (Prince Albert, WHL).

Útočníci:
Filip Chytil (Zlín), Ostap Safin (Sparta Praha), Martin Kaut (Pardubice), Filip Zadina (Pardubice / Halifax, QMJHL), Ondřej Machala (Niagara, OHL), Filip Helt (Litvínov), Kristian Reichel (Litvínov / Red Deer, WHL), Albert Michnáč (Guelph, OHL), Marek Zachar (Sherbrooke, QMJHL), Radovan Pavlík (Hradec Králové), Matyáš Svoboda (Peterborough, OHL), Daniel Kurovský (Vítkovice).

Realizační tým:

Manažer týmu: Otakar Černý
Hlavní trenér: Filip Pešán
Asistenti trenéra: Rostislav Vlach a Miroslav Přerost
Trenér brankářů: Martin Láska
Videotrenér: Aleš Vladyka
Lékař: MUDr. Roman Mizera
Fyzioterapeutka: Barbora Krajsová
Kustod: Oldřich Kopecký

Program zápasů (Vierumäki)

Pondělí 24. srpna:
17:30 Finsko – Česko

Úterý 25. srpna:
17:30 Finsko – Česko

Začátky jsou uvedeny v českých časech.

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz