Páté místo? Byli jsme hokejoví, ale trápili se v koncovce, hlásí Fidrmuc

Foto: Martin Voltr

(ST. CATHARINES, od našeho zpravodaje) Mistrovství světa žen do 18 let je minulostí, titul obhájily Spojené státy, které ve finále porazily Kanadu 3:2 po prodloužení. Česká reprezentace nenaplnila své medailové ambice a skončila na pátém místě, příští rok tak bude hrát ve skupině B. Hlavní trenér Jan Fidrmuc zhodnotil celý šampionát, načež jej doplnila i kapitánka Martina Mašková.

Fanshop

Váš výběr skončil na pátém místě, mohl byste šampionát zhodnotit?
Jeli jsme sem s jedním cílem, hrát o bronz a získat medaili. Cíl se nám nepovedlo splnit, skončili jsme ve čtvrtfinále. Jsme trošičku zklamaní z pátého místa, nicméně musím přiznat, že náš tým byl hokejový a hrál dobře. Měli jsme sem tam nějaké výpadky, ale nejhorší bylo, že jsme se hrozně trápili v koncovce. Nedávali jsme vůbec žádné branky. Tím pádem nás to přesunulo do bojů o páté místo. Když se ohlédneme za průběhem turnaje, tak zápasy mezi Švédskem, Ruskem a Finskem jsou velmi vyrovnané. Všem jsme vyrovnaným soupeřem a rozhodují jenom vstřelené branky.

Jaký máte názor na formát mistrovství světa? Přece jen hrajete ve skupině A hned tři obtížná utkání.
Naše skupina je silná, my jsme si ale zvykli, že hrajeme s USA a Kanadou. Takže jsme se na to lépe fyzicky připravovali v létě. Tušili jsme, že prohrajeme dvě utkání, chtěli jsme ale uhrát dobrý výsledek s Ruskem, což se nám téměř povedlo. Šli jsme do čtvrtfinále ze čtvrtého místa. Nicméně důležitý zápas je právě čtvrtfinále a tam se nám to příliš nepovedlo. Hráli jsme dobře, dvě třetiny jsme vedli 2:1, ale v té třetí jsme měli trošku smůlu. Dostali jsme hned zkraje gól, pak jsme inkasovali ještě jednou a už jsme neměli sílu výsledek zvrátit.

Příští rok budete hrát ve skupině B. Zápasy by pro hráčky měly být přijatelnější, zvedne se jim psychika?
Psychika ani tak ne, ale zahrajeme si. Budeme mít lehce slabší skupinu, i když to musím říct v uvozovkách. Finky do toho půjdou ostře, Švýcarky také zahrály solidní zápasy. Budeme rádi, že si zahrajeme, ale chceme každopádně postoupit zpět do elitní skupiny.

„Myslím, že jsme vybrali to nejlepší, co v České republice šlo.“

Jaká byla atmosféra v kabině během mistrovství světa?
Tým fungoval, ale samozřejmě jsme trošku zklamaní. Na některých hráčkách bylo vidět, že nemají maximální vůli odolat tlaku způsobenému výsledky, nicméně jako skupina jsme fungovali v pořádku.

Jste tedy spokojen s výběrem kádru, který na šampionát odcestoval?
Samozřejmě, ten výběr procházel půl roku všelijakými výběry, soustředěními. Myslím, že jsme vybrali to nejlepší, co v České republice šlo. A znovu zopakuji, že tým fungoval skvěle, jen nedával branky.

Klára Hymlárová, Barbora Patočková a Anna Zíková byly vyhlášené jako tři nejlepší hráčky týmu. Vyzdvihl byste ještě někoho?
Ty tři si to určitě zasloužily. Možná by se našly i další hráčky, ale to bych tady nerad jmenoval. Stojíme si za těmito třemi, které jsme zvolili.

 

Loňské zlato na juniorském šampionátu obhájily Američanky, které otočily finále s Kanadou a vyhrály 3:2 v prodloužení! Bronz patří Švédkám po vítězství 2:1 nad Ruskem.

Zveřejnil(a) Reprezentace ČR 18 ženy - lední hokej dne 15. leden 2016

Pojďme k rozdílu mezi Evropou a zámořím. Přibližujeme se ke kanadsko-americkému hokeji?
Od roku 2011 se ten rozdíl mezi zámořím a Evropou neustále snižuje. Už tam nejsou patnáctigólové rozdíly, už tam nejsou ani desetigólové rozdíly. Většinou to skončí o čtyři nebo o pět. My jsme letos byli výjimkou, kdy jsme zahráli strašnou druhou třetinu s Kanadou. Evropa se přibližuje, ale na porážku týmu ze zámoří to nebude. Kanada s Amerikou to mají rozjeté i po základních a středních školách, což u nás nefunguje. U nás to tedy stojí na maximálním výkonu podaném v daný moment.

Končí ročník 1998, který byl jeden z nejsilnějších. Přijde úspěch ihned, nebo se bude muset čekat na určitý ročník?
Uvidíme, jestli to půjde hned, nebo ne. Každopádně ročníky 2000 a 2001 jsou hodně šikovné, neboť v U15 vyhrávají všechny turnaje. Hráčkám tohoto ročníku určitě budou do příštího mistrovství nějaké roky chybět, ale to i hráčkám z Finska, Ruska a Švédska, které přijdou. Tam by měl odejít přibližně stejný počet hráček.

Jaká byla organizace šampionátu? A co jste říkal na atmosféru?
Šampionát byl naprosto skvělý. Určitě velké díky pro Kanadu, neboť ta se k tomu jako velká hokejová velmoc postavila výborně. Zázemí, popularita, logistika. Veškerá práce kolem hokeje je skvělá. A k atmosféře? Je vidět, že lidi tady hokej baví. Oni chodí na jakýkoliv zápas. Když je k vidění šance nebo bodyček, hned vše komentují. Je tu skvělá hokejová nálada.

Kapitánka Martina Mašková zhodnotila šampionát slovy: „Cíl jsme měly, abychom přivezly medaili, ten jsme nesplnily. Určitě si myslím, že jsme na medaile měly. Přesto jsme klíčové čtvrtfinále prohrály. Švédky jsme sice tlačily, o hodně jsme je přestřílely, ale bylo to k ničemu. Vyhrály jsme alespoň poslední zápas o páté místo, takže tak hrozné nejsme, jsme páté. Byly jsme dost silný ročník, měly jsme tu 13 hráček 1998, tak se nám to stejně příliš nepovedlo. Musím ale říct, že jsme byly fakt úžasná parta, což tu dost dlouho nebylo. Všichni mi budou hrozně chybět. Byly jsme spolu sedmnáct dnů, už jsme skoro jak rodina."

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - © Copyright: BPA sport marketing a.s. & eSports.cz, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz