Od posledního titulu k návratu mezi elitu. Jak šel čas s Duklou Jihlava?

Foto: Tomáš Buksa, hcdukla.cz

V Jihlavě opět zavládla hokejová horečka. Není to přitom dávno, co vypadla v předkole prvoligového play off s Vrchlabím.

Fanshop

1991 – Jihlava získala dvanáctý titul v československé nejvyšší soutěži. Dosud je jejím posledním. Jako kapitán zvedl pohár nad hlavu současný jednatel Bedřich Ščerban, v kádru byli i nynější trenér Petr Vlk nebo Libor Dolana, Tomáš Kucharčík, Roman Mejzlík či Petr Kaňkovský.

1992 – Klub změnil svůj statut a stal se příspěvkovou organizací. Pomoc od armády se výrazně omezila a Dukla se dostala do finančních potíží.

1995 – Tým skončil v extralize poslední, protože se ale rozšířil počet účastníků na čtrnáct, v nejvyšší soutěži zůstal.

1999 – Jihlava po 42 letech sestoupila. V baráži prohrávala se Znojmem 0:3 na zápasy, vyrovnala na 3:3, sedmý duel ale nezvládla. Za Duklu tehdy nastupovali i mladíčci Jiří Dobrovolný a Lukáš Sáblík, pamětníci ze současného kádru.

2000 – Celek z Vysočiny se i přes zemětřesení v kádru vrátil do baráže. Znovu ale padl – s Vítkovicemi jasně 0:4.

2004 – Dukla byla znovu extraligová. Ve finále první ligy přehrála vítěze základní části z Berouna a v baráži vyzvala České Budějovice. Jihočeši vyhořeli a ve čtyřech zápasech Jihlavě podlehli. Hrdinou Jihlavy byl gólman Jaroslav Suchan. Ze současného kádru si postup pamatuje Tomáš Čachotský.

2005 – Jihlava zůstala mezi elitou pouze rok. V NHL proběhla výluka a zatímco ostatní týmy posilovaly, do Dukly nezamířil z NHL žádný hráč. I proto skončila poslední a musela do baráže. Proti ní stály opět České Budějovice, tentokrát ale s Václavem Prospalem, Radkem Dvořákem, Romanem Turkem, Andrewem Ferencem, Radkem Martínkem nebo Stanislavem Neckářem. Jihočeši vyhráli jasně 4:1. 

Jihlava nezvládla baráž s Českými Budějovicemi a po roce spadla do první ligy.

Jihlava nezvládla baráž s Českými Budějovicemi a po roce spadla do první ligy. | Foto: Petr Novák, hcdukla.cz

2008 – Krize Dukly vrcholí. Někdejší gigant vypadl v předkole prvoligového play off s Vrchlabím.

2008 – Jednatelem klubu se stal Bedřich Ščerban. Bylo mu smutno, v jakém stavu se Dukla nacházela. Chtěl oprášit její slávu. „V podstatě hned při svém nástupu jsem zjistil, že všechny příjmové peníze jsou až do září vyčerpané, že na účtu Dukly není ani koruna a máme velké závazky v řádech milionů," zavzpomínal Ščerban.

2011 – Po pěti letech, kdy Jihlava nepřešla ani přes prvoligové čtvrtfinále, se probojovala mezi čtyři nejlepší týmy soutěže. Po sezoně, která vrátila Dukle optimismus, ukončil kariéru dlouholetý první centr Oldřich Bakus.

2015 – Za A-tým Dukly debutuje patnáctiletý gólman Jakub Škarek.

2016 – Jihlava se po jedenácti letech vrátila do baráže a zároveň se stala mistrem WSM Ligy. V prolínací soutěži skončila poslední s deseti body.

Foto: Josef Plechatý, hcdukla.cz

Září 2016 – Dukla nevstoupila do sezony dobře. V prvních šesti kolech vyhrála za tři body pouze jednou. Na diskuzním fóru někteří přispěvatelé nešetřili kritikou.

Podzim 2016 – Do klubu se vracejí někdejší mládežníci Anatolij Protasenja a Petr Šidlík. Navázali tak na letní návraty Adama Zemana a Tomáše Čachotského. Právě na těchto hráčích se stavělo.

Přelom let 2016 a 2017 – Ve druhé polovině sezony nebylo ve WSM Lize lepšího mužstva. Od konce listopadu do začátku března vyhrála Dukla 27 zápasů z 29.

Leden 2017Jiří Říha překonal prvoligový rekord v počtu gólů vstřelených obráncem. Později navýšil i ten bodový a základní část zakončil s bilancí 20+24.

31. leden 2017 – Jihlava získala během přestupové uzávěrky obětavé útočníky Radka Hubáčka a Tomáše Jiránka. Pro úspěch týmu to byly klíčové příchody. Hubáček s Jiránkem zvýšili konkurenci v ofenzivních řadách.

Únor a březen 2017 – Svěřenci Petra Vlka skončili v základní části druzí a uspěli i v play off – nejprve si poradili s Frýdkem-Místkem a pak v sedmizápasové sérii vyřadili Kladno.

Duben 2017 – Dukla je po dvanácti letech extraligová. 

Tahle parta vrátila Duklu do extraligy.

Tahle parta vrátila Duklu do extraligy. | Foto: facebook.com/hcdukla

RSS | Kontakt | Podmínky užití | Reklama - Provozovatel BPA sport marketing a.s. ve spolupráci s eSports, s.r.o.

ISSN 1214-5718 | dotazy na redakci: redakce@hokej.cz, obchod/reklama: obchod@hokej.cz, technický provoz: webmaster@hokej.cz